Image
27.4.2017 0 Comments

Futuristická mapa ukazuje, ako bude vyzerať Zem okolo roku 2050

Spoločnosť Kaspersky Lab v spolupráci s futurológom Ianom Pearsonom vytvorila interaktívnu mapu 2050 Earth, ktorá ponúka pozoruhodný pohľad do budúcnosti nášho sveta.

Na mape sú zobrazené skupiny žltých a bielych šesťuholníkov, pričom tie žlté predstavujú miesta, kde sú vizualizované mestá, objekty a udalosti budúcnosti, zatiaľ čo biele šesťuholníky zobrazujú predpovede bez sprievodných ilustrácií. Predpovede sa týkajú rokov 2030, 2040 a 2050. Výsledkom je zbierka 360-stupňových pohľadov na mestá po celom svete, ktoré ukazujú koncepty vytvorené profesionálnymi futurológmi a dizajnérmi.

Ak sa napríklad prenesiete do Barcelony v roku 2030, môžete vidieť elektromobily a elegantnú architektúru. Ale prostredie nie je celkom nespoznateľné. Ak urobíte rýchly skok o ďalších 10 rokov dopredu, stále je to známa krajina. No v roku 2050 už španielsku panorámu niečo ruší – v pozadí môžete vidieť čosi, čo vyzerá ako mimozemská vesmírna loď.

Predikcie pre Barcelonu vypracoval Anton Vodogreev, ktorý hovorí, že „v roku 2050 najvyššie budovy môžu byť vysoké viac ako 50 kilometrov... mnohí obyvatelia budú androidmi, ale budú tu aj nové biologické bytosti, geneticky navrhnuté a zostavené v laboratóriu...“

Ak sa prenesiete nad šesťuholník označujúci Antarktídu v roku 2050, zistíte, že to bude krajina, ktorá už stratila štatút chránenej oblasti. Futurológ Ian Pearson predpovedá, že do roku 2050 sa z Antarktídy stane nový „Klondike alebo Eldorádo na ťažbu nerastov a sladkej vody, pričom pôjde o jej posledný zdroj/zásobáreň na svete“.

Dháka v roku 2050 bude známa ako „mesto Titanic“, ktoré sa potopí, keď podľa predpovedí OSN stúpne hladina morí o desiatky centimetrov. Ilustrácia ponúka pohľad potápača plávajúceho cez mesto. A zdá sa, že metropola je pod vodou už dlhší čas.

Ďalšia zaujímavá stránka mapy sú etické otázky, ktoré nastoľuje. Najhlavnejšia z nich znie: „Je to všetko, čo dnes robíme, správne, alebo nie?“ Mapa je navrhnutá tak, aby odrážala budúcnosť vo všetkých možných formách. Kaspersky vysvetľuje, že „budúcnosť nie je jednoliaty monolit, je to skôr mozaika našich konceptov a myšlienok – každý má vlastné, preto existuje toľko rôznorodých variantov“.

Keďže ide o dlhodobý projekt, niektoré mestá ešte nemusia byť zahrnuté, ale s väčším zapojením verejnosti budú pribúdať ďalšie predpovede.

Zdroj: Wired

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Polariton - nová forma „molekulárneho“ svetla s 3 fotónmi nájde využitie v kvantovej kryptografii

21.02.2018 00:25

Pred piatimi rokmi fyzici z Harvardu a MIT udivili svet najprv tým, že donútili dvojicu fotónov, aby navzájom spolupracovali spôsobom, ktorý sa dovtedy zdal nemožný. Teraz sa pokúsili pridať tretí fot ...

Technológie

Kam sa hrabú američania. Ruské autonómne vozidlo zvládne sneh aj mráz

21.02.2018 00:20

Ruský vyhľadávací portál Yandex nedávno zverejnil video zachytávajúce jeho robotické auto jazdiace po zasnežených moskovských uliciach. Yandex.Taxi je autonómna Toyota Prius, ktorá sa podľa blogu spol ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá