Image
27.4.2017 0 Comments

Futuristická mapa ukazuje, ako bude vyzerať Zem okolo roku 2050

Spoločnosť Kaspersky Lab v spolupráci s futurológom Ianom Pearsonom vytvorila interaktívnu mapu 2050 Earth, ktorá ponúka pozoruhodný pohľad do budúcnosti nášho sveta.

Na mape sú zobrazené skupiny žltých a bielych šesťuholníkov, pričom tie žlté predstavujú miesta, kde sú vizualizované mestá, objekty a udalosti budúcnosti, zatiaľ čo biele šesťuholníky zobrazujú predpovede bez sprievodných ilustrácií. Predpovede sa týkajú rokov 2030, 2040 a 2050. Výsledkom je zbierka 360-stupňových pohľadov na mestá po celom svete, ktoré ukazujú koncepty vytvorené profesionálnymi futurológmi a dizajnérmi.

Ak sa napríklad prenesiete do Barcelony v roku 2030, môžete vidieť elektromobily a elegantnú architektúru. Ale prostredie nie je celkom nespoznateľné. Ak urobíte rýchly skok o ďalších 10 rokov dopredu, stále je to známa krajina. No v roku 2050 už španielsku panorámu niečo ruší – v pozadí môžete vidieť čosi, čo vyzerá ako mimozemská vesmírna loď.

Predikcie pre Barcelonu vypracoval Anton Vodogreev, ktorý hovorí, že „v roku 2050 najvyššie budovy môžu byť vysoké viac ako 50 kilometrov... mnohí obyvatelia budú androidmi, ale budú tu aj nové biologické bytosti, geneticky navrhnuté a zostavené v laboratóriu...“

Ak sa prenesiete nad šesťuholník označujúci Antarktídu v roku 2050, zistíte, že to bude krajina, ktorá už stratila štatút chránenej oblasti. Futurológ Ian Pearson predpovedá, že do roku 2050 sa z Antarktídy stane nový „Klondike alebo Eldorádo na ťažbu nerastov a sladkej vody, pričom pôjde o jej posledný zdroj/zásobáreň na svete“.

Dháka v roku 2050 bude známa ako „mesto Titanic“, ktoré sa potopí, keď podľa predpovedí OSN stúpne hladina morí o desiatky centimetrov. Ilustrácia ponúka pohľad potápača plávajúceho cez mesto. A zdá sa, že metropola je pod vodou už dlhší čas.

Ďalšia zaujímavá stránka mapy sú etické otázky, ktoré nastoľuje. Najhlavnejšia z nich znie: „Je to všetko, čo dnes robíme, správne, alebo nie?“ Mapa je navrhnutá tak, aby odrážala budúcnosť vo všetkých možných formách. Kaspersky vysvetľuje, že „budúcnosť nie je jednoliaty monolit, je to skôr mozaika našich konceptov a myšlienok – každý má vlastné, preto existuje toľko rôznorodých variantov“.

Keďže ide o dlhodobý projekt, niektoré mestá ešte nemusia byť zahrnuté, ale s väčším zapojením verejnosti budú pribúdať ďalšie predpovede.

Zdroj: Wired

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Robotické autá od Waymo zvládajú už 4. úroveň autonómie. Dokážu bez šoféra jazdiť aj v tme, hmle a daždi

18.05.2018 00:25

CEO spoločnosti Waymo John Krafcik nedávno oznámil, že firma spustí v tomto roku vo Phoenixe taxislužbu bez vodičov. V apríli bola podaná aj žiadosť o povolenie úplne autonómnej prevádzky jeho vozidie ...

Technológie

Microsoft pripravuje Surface Hub 2. Chce ním úplne zmeniť spôsob ako pracujeme s počítačom

18.05.2018 00:20

Možno si ešte spomeniete na Surface Hub od Microsoftu. Bol to v podstate drahý all-in-one počítač s veľkou dotykovou obrazovkou, primárne určený pre firmy na prezentácie, konferencie a na spoluprácu n ...

Technológie

Intel uvádza na trh prvé 10 nm CPU. Medzi prvé produkty s procesorom Cannon Lake patrí lacný notebook Lenovo IdeaPad

18.05.2018 00:15

Notebook spoločnosti Lenovo, ktorý sa v týchto dňoch dostal na ázijský trh, je vybavený jedným z prvých 10 nm procesorov Intel Cannon Lake. Konkrétne ide o neohlásený model Intel Core i3-8121U, ktorý ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2018

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button