PC REVUE
Image
27.4.2017 0 Comments

Futuristická mapa ukazuje, ako bude vyzerať Zem okolo roku 2050

Spoločnosť Kaspersky Lab v spolupráci s futurológom Ianom Pearsonom vytvorila interaktívnu mapu 2050 Earth, ktorá ponúka pozoruhodný pohľad do budúcnosti nášho sveta.

Na mape sú zobrazené skupiny žltých a bielych šesťuholníkov, pričom tie žlté predstavujú miesta, kde sú vizualizované mestá, objekty a udalosti budúcnosti, zatiaľ čo biele šesťuholníky zobrazujú predpovede bez sprievodných ilustrácií. Predpovede sa týkajú rokov 2030, 2040 a 2050. Výsledkom je zbierka 360-stupňových pohľadov na mestá po celom svete, ktoré ukazujú koncepty vytvorené profesionálnymi futurológmi a dizajnérmi.

Ak sa napríklad prenesiete do Barcelony v roku 2030, môžete vidieť elektromobily a elegantnú architektúru. Ale prostredie nie je celkom nespoznateľné. Ak urobíte rýchly skok o ďalších 10 rokov dopredu, stále je to známa krajina. No v roku 2050 už španielsku panorámu niečo ruší – v pozadí môžete vidieť čosi, čo vyzerá ako mimozemská vesmírna loď.

Predikcie pre Barcelonu vypracoval Anton Vodogreev, ktorý hovorí, že „v roku 2050 najvyššie budovy môžu byť vysoké viac ako 50 kilometrov... mnohí obyvatelia budú androidmi, ale budú tu aj nové biologické bytosti, geneticky navrhnuté a zostavené v laboratóriu...“

Ak sa prenesiete nad šesťuholník označujúci Antarktídu v roku 2050, zistíte, že to bude krajina, ktorá už stratila štatút chránenej oblasti. Futurológ Ian Pearson predpovedá, že do roku 2050 sa z Antarktídy stane nový „Klondike alebo Eldorádo na ťažbu nerastov a sladkej vody, pričom pôjde o jej posledný zdroj/zásobáreň na svete“.

Dháka v roku 2050 bude známa ako „mesto Titanic“, ktoré sa potopí, keď podľa predpovedí OSN stúpne hladina morí o desiatky centimetrov. Ilustrácia ponúka pohľad potápača plávajúceho cez mesto. A zdá sa, že metropola je pod vodou už dlhší čas.

Ďalšia zaujímavá stránka mapy sú etické otázky, ktoré nastoľuje. Najhlavnejšia z nich znie: „Je to všetko, čo dnes robíme, správne, alebo nie?“ Mapa je navrhnutá tak, aby odrážala budúcnosť vo všetkých možných formách. Kaspersky vysvetľuje, že „budúcnosť nie je jednoliaty monolit, je to skôr mozaika našich konceptov a myšlienok – každý má vlastné, preto existuje toľko rôznorodých variantov“.

Keďže ide o dlhodobý projekt, niektoré mestá ešte nemusia byť zahrnuté, ale s väčším zapojením verejnosti budú pribúdať ďalšie predpovede.

Zdroj: Wired

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

17.11.2018 00:15

V úvode svojej prednášky "7 digital disruptions you might not seen coming" na konferencii Gartner Symposium / ITxpo v Barcelone, Daryl Plummer zdôraznil, že digitálne otrasy či revolúcie (digital disr ...

Technológie 1

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

Technológie 2

PR: Každý dovozca elektrozariadení má povinnosti vyplývajúce z odpadovej legislatívy

16.11.2018 10:10

Odpadová legislatíva je komplikovaná a často v nej dochádza k zmenám. Slovenské firmy preto nemajú kapacity na to, aby ju priebežne sledovali. Pritom legislatíva ukladá všetkým výrobcom a dovozcom ele ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Daily Web 2018

Najnovšie videáPC forum button