Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Fujitsu ScanSnap SV600: Bezkontaktný skener

0

Toto zariadenie by sa dobre hodilo do televíznej súťaže, v ktorej sa háda účel neznámych predmetov. Najviac zo všetkého pripomína stolovú lampu a zrejme stolová lampa svietiaca na dokumenty bola aj inšpiráciou pre tvorcov tohto nezvyčajného bezkontaktného skenera, ktorý dokáže skenovať predlohy až do formátu A3.

Nie všetky dokumenty sa dajú skenovať klasicky, teda skenerom s podávačom či skenerom so sklenou doskou. Týka sa to hlavne historických a poškodených dokumentov a kníh, s ktorými sa manipuluje v rukaviciach a stránky sa prevracajú špeciálnymi pinzetami. Poškodené dokumenty, pri ktorých nepripadá do úvahy položiť ich na sklenú plochu a pritlačiť, aby sa vyrovnali, sa takmer vždy nájdu aj pri digitalizácii archívov úradov, matrík a podobne. Skener Fujitsu ScanSnap SV600 stačí položiť na stôl a na plochu pred ním umiestniť do správnej polohy podložku z pružného plátna s vyznačenými okrajmi. Podložka sa dá zrolovať a skener je veľmi kompaktný, zaberie na stole menej miesta ako stolová lampa. Skenovanie je jednoduché, stačí na podložku položiť predlohu, napríklad knihu, a stlačiť tlačidlo na skeneri. Horná časť skenera sa začne natáčať tak, aby osvetľovacia sústava a kamery prešli cez celú plochu. Priebeh skenovania je efektne indikovaný úzkym svetelným pásikom, ktorý sa rýchlo posúva po predlohe. Skenovanie predlohy formátu A3 trvá približne 3 sekundy, takže je veľmi rýchle. Pritom skenovanie nielen plochej predlohy, ale aj kníh je bezproblémové, kamery majú dostatočnú hĺbku ostrosti, aby zachytili aj situáciu na začiatku a konci kníh, keď protiľahlé strany otvorenej knihy nie sú v rovnakej výške. Výrobca udáva 1,18 palca, teda 3 cm, podľa našich skúseností sa dajú ostro zachytiť aj plastickejšie predlohy. Samozrejme, možno skenovať aj rôzne predmety, ale tie je jednoduchšie odfotiť.

ScanSnap podporuje aj priame skenovanie do adresárov, do aplikácií  Word, Excel a PowerPoint aj niektorých cloudových služieb. Dodávaný softvér si vie poradiť aj so skreslením, ktoré vzniká na zaobleniach otvorenej knihy. Riadky textu sú po korekcii rovné alebo takmer rovné. Pomôcť si môžete tak, že ak to stav knihy dovoľuje, pritláčate vypuklé časti stránok smerom k podložke. Dvojstranné prílohy môžete do PDF ukladať ako strany alebo dvojstrany. Dá sa takisto využiť možnosť OCR, teda rozpoznávania textu od Abbyy.   

Parametre:

• Rozlíšenie: 600 dpi farebne, 1200 dpi čiernobielo, rýchlosť: A3 za 3 sekundy, rozmery: 210 × 156 × 380 mm, hmotnosť: 3 kg
• Cena: 877 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Bezkontaktné skenovanie vrátane hrubých kníh, kompaktné rozmery, rýchlosť
- Nedokonalá korekcia príliš prehnutých stránok hrubej otvorenej knihy

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Fujitsu skener

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať