Francúzske odbory dosiahli zákaz posielania pracovných e-mailov po 18. hodine

Informatizácia
0

email.jpg Vo Francúzsku má odborové hnutie silnú tradíciu. Najnovšie sa tu odborom podarilo presadiť pravidlo, podľa ktorého nadriadení nemôžu zamestnancom posielať e-maily mimo pracovného času. Na mnohých miestach totiž pracovníci dostávajú e-maily od šéfa aj po tom, čo opustia pracovisko.

Týka sa to najmä približne milióna ľudí, ktorí pracujú v digitálnom a poradenskom odvetví. Podľa novej dohody podpísanej zamestnávateľskými zväzmi a odbormi zamestnanci vypnú po 18. hodine pracovné telefóny a zamestnávateľ ich nesmie nútiť sledovať po tomto čase pracovné e-maily.

Michel de la Force, predseda Konfederácie manažérov, sa však nazdáva, že v istých naliehavých prípadoch a za mimoriadnych okolností by malo byť posielanie pracovných e-mailov povolené aj mimo pracovného času.

Vo Francúzsku sa v roku 1998 zaviedol 35-hodinový pracovný týždeň. No Francúzi nie sú jediní, ktorým robí starosti, že čoraz väčším rozšírením prenosných zariadení sú zamestnanci nútení zaoberať sa pracovnými úlohami aj mimo svojho pracovného času.

Napríklad v decembri 2011 Volkswagen oznámil, že odstaví firemné e-mailové servery 30 minút po skončení pracovného času a znova ich spustí 30 minút pred jeho začiatkom.

Zdroj: bbc.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať