Image
10.3.2019 0 Comments

Fractal Design Define R6 USB-C Blackout TG: Odhlučnená legenda číslo 6

Define R je najpopulárnejšia séria počítačových skriniek všetkých čias. Práve ona odštartovala vlnu rôznych napodobenín, ktoré mali takisto tlmiacu hmotu na tichší chod počítača. Fractal Design znovu v mnohých ohľadoch ukazuje, ako má špičková skrinka vyzerať zvonku i zvnútra. (De)montáž bočnice s oknom je mimoriadne jednoduchá a bezpečná. Sklo je zasadené do kovového rámu, ktorý sa ku skrinke poľahky zacvakne. Takúto elegantnú realizáciu na konkurenčných skrinkách (zvyčajne s nechránenými hranami a krkolomnejším bodovým upínaním matičkami), žiaľ, nenájdete.

Nielen mechanizmus bočnice, ale i vrchnej západky ModuVent je na najvyššej úrovni. Strop prichádza z továrne upchatý, no v prípade, že ho chcete zaplniť ventilátormi alebo radiátorom s ventilátormi, jedným tlačidlom (vzadu) ho vylúpnete a nahradíte mriežkou s prachovým filtrom. Montáž radiátora na strop je vždy komplikovanejšia, pretože hrubšie radiátory mávajú tendenciu kolidovať s chladičmi základnej dosky. Konštruktéri však využili šírku skrinky a montážnu pozíciu trochu predsadili, vďaka čomu je kompatibilita podstatne lepšia i v takejto pomerne nízkej skrinke.

Obdivuhodné je i to, že pri menších rozmeroch, než majú skrinky typu full tower, je tu podpora dosiek E-ATX so šírkou do 285 mm.

Sofistikovanejšie šlo urobiť azda len inteligentný rozbočovač na šesť trojpinových ventilátorov a tri štvorpinové – tých mohlo byť pokojne viac (i na úkor trojpinových) a pri trojpinových by nenahneval chýbajúci prepínač na reguláciu výstupného napätia. Aspoňže fixných 8,4 V (720 ot./min) i vo štvorici rotorov znamená tichý chod. Pritom prietok vzduchu je i vďaka väčším/účinnejším 140 mm rotorom optimálny i pre najvýkonnejšie komponenty.

Plechy sú pevné, hrúbku majú 0,8 – 0,9 mm. Konštrukčne som čakal viac iba od inštalácie úložísk, respektíve od antivibračných gumičiek, ktoré mohli byť viaczónové, ako to robí napríklad BeQuiet! (i na strane montáže ku skrinke, nielen HDD k šuplíku), keď už sa Define R6 profiluje ako alternatíva na nadštandardný počet diskov. Šesť 3,5" dnes už len tak niekde neosadíte. Podstatnejšie však je, že od podnosu pod základnú dosku až k bočnici je dosť priestoru (23,5 mm) na vedenie kabeláže, že sú všade efektívne, dobre vyberateľné prachové filtre a niekoho poteší i zachovanie 5,25" či možnosť voľby smeru otvárania čelných dvierok.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ukážkové vnútorné rozloženie, tiché ventilátory, podpora dlhých radiátorov: 420 (hore) a 360 mm (vpredu), odhlučnenie, robustná konštrukcia, pohodlná montáž všetkého možného, ModuVent, až 5 portov USB (vrátane jedného typu C)
- Chýba prepínač na reguláciu systémových ventilátorov, tlmenie vibrácií HDD mohlo byť efektívnejšie

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 95 %
Spracovanie: 100 %
Chladenie:  90 %
Konektivita: 100 %
Celkovo: 96 %

Cena: 160 EUR

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 2

Recenzia: BenQ PD2700U - Verné farby v 4K rozlíšení pre grafikov, dizajnérov a fotografických nadšencov

20.03.2019 00:00

Pre monitory s vysokou vernosťou podania farieb pre profesionálov platí, že za kvalitu obrazu si výrobcova nechajú dobre zaplatiť. Ceny profesionálnych monitorov spravidla prevyšujú možnosti nadšencov ...

Recenzie

Recenzia: AVACOM HomeRay S10 - Skúste to bez drôtov

19.03.2019 00:00

Bezdrôtové nabíjanie na vlajkových lodiach s Androidom nájdete už niekoľko rokov a podporujú ho už aj novšie modely Apple. Najrozšírenejší štandard je v tomto smere Qi. Keďže staršie modely s týmto št ...

Recenzie 1

Recenzia: Philips 55OLED803/12: Ultratenký UHD Android OLED TV s ambientným podsvietením

18.03.2019 00:05

Televízory Philips, ktoré vyrába spoločnosť TP Vision, sa od konkurencie líšia technológiou interaktívneho farebného podsvietenia s názvom Ambilight. Označenie recenzovaného modelu 55OLED803/12 jednoz ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button