Image
10.3.2019 0 Comments

Fractal Design Define R6 USB-C Blackout TG: Odhlučnená legenda číslo 6

Define R je najpopulárnejšia séria počítačových skriniek všetkých čias. Práve ona odštartovala vlnu rôznych napodobenín, ktoré mali takisto tlmiacu hmotu na tichší chod počítača. Fractal Design znovu v mnohých ohľadoch ukazuje, ako má špičková skrinka vyzerať zvonku i zvnútra. (De)montáž bočnice s oknom je mimoriadne jednoduchá a bezpečná. Sklo je zasadené do kovového rámu, ktorý sa ku skrinke poľahky zacvakne. Takúto elegantnú realizáciu na konkurenčných skrinkách (zvyčajne s nechránenými hranami a krkolomnejším bodovým upínaním matičkami), žiaľ, nenájdete.

Nielen mechanizmus bočnice, ale i vrchnej západky ModuVent je na najvyššej úrovni. Strop prichádza z továrne upchatý, no v prípade, že ho chcete zaplniť ventilátormi alebo radiátorom s ventilátormi, jedným tlačidlom (vzadu) ho vylúpnete a nahradíte mriežkou s prachovým filtrom. Montáž radiátora na strop je vždy komplikovanejšia, pretože hrubšie radiátory mávajú tendenciu kolidovať s chladičmi základnej dosky. Konštruktéri však využili šírku skrinky a montážnu pozíciu trochu predsadili, vďaka čomu je kompatibilita podstatne lepšia i v takejto pomerne nízkej skrinke.

Obdivuhodné je i to, že pri menších rozmeroch, než majú skrinky typu full tower, je tu podpora dosiek E-ATX so šírkou do 285 mm.

Sofistikovanejšie šlo urobiť azda len inteligentný rozbočovač na šesť trojpinových ventilátorov a tri štvorpinové – tých mohlo byť pokojne viac (i na úkor trojpinových) a pri trojpinových by nenahneval chýbajúci prepínač na reguláciu výstupného napätia. Aspoňže fixných 8,4 V (720 ot./min) i vo štvorici rotorov znamená tichý chod. Pritom prietok vzduchu je i vďaka väčším/účinnejším 140 mm rotorom optimálny i pre najvýkonnejšie komponenty.

Plechy sú pevné, hrúbku majú 0,8 – 0,9 mm. Konštrukčne som čakal viac iba od inštalácie úložísk, respektíve od antivibračných gumičiek, ktoré mohli byť viaczónové, ako to robí napríklad BeQuiet! (i na strane montáže ku skrinke, nielen HDD k šuplíku), keď už sa Define R6 profiluje ako alternatíva na nadštandardný počet diskov. Šesť 3,5" dnes už len tak niekde neosadíte. Podstatnejšie však je, že od podnosu pod základnú dosku až k bočnici je dosť priestoru (23,5 mm) na vedenie kabeláže, že sú všade efektívne, dobre vyberateľné prachové filtre a niekoho poteší i zachovanie 5,25" či možnosť voľby smeru otvárania čelných dvierok.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ukážkové vnútorné rozloženie, tiché ventilátory, podpora dlhých radiátorov: 420 (hore) a 360 mm (vpredu), odhlučnenie, robustná konštrukcia, pohodlná montáž všetkého možného, ModuVent, až 5 portov USB (vrátane jedného typu C)
- Chýba prepínač na reguláciu systémových ventilátorov, tlmenie vibrácií HDD mohlo byť efektívnejšie

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 95 %
Spracovanie: 100 %
Chladenie:  90 %
Konektivita: 100 %
Celkovo: 96 %

Cena: 160 EUR

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Test: Extrémne súpravy pamätí DDR4

24.05.2019 00:00

Už dávno neplatí, že netreba priplácať za vysokofrekvenčné pamäťové moduly a zmysel má hľadieť iba na kapacitu a vhodné prevádzkové napätie s ohľadom na konkrétnu platformu. Od čias DDR3 sa toho veľa ...

Recenzie

Mercedes-Benz E300de sedan / Elektrina a diesel? Áno, ide to

22.05.2019 00:01

Mercedes-Benz je jedna z automobiliek, ktoré patria medzi lídrov v zavádzaní najnovších technológií. Preto som bol rád, keď sa k nám dostala na test horúca novinka, model E300de. Práve písmenká de na ...

Recenzie

Univerzálny prenosný projektor BenQ GV1

21.05.2019 00:10

Kompaktné ľahké zariadenie so vstavaným akumulátorom umožňuje premietanie z počítačov aj mobilných zariadení všetkých platforiem, a to buď bezdrôtovo, alebo pomocou moderného rozhrania USB-C. Projekto ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

FORPSI 042019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button