Image
13.2.2015 0 Comments

Fotoaparáty od 0 po 1500 eur

Alternatívy k zrkadlovkám

Rady ohľadom výberu fotoaparátu si pýtate veľmi často, a preto sme sa rozhodli predstaviť jednotlivé kategórie fotoaparátov novým spôsobom. Poďme konečne zakopať pod zem starú poveru o tom, že počet megapixelov udáva kvalitu fotoaparátu. Už sa o tom nikdy nenechajte presviedčať, oveľa podstatnejšia je veľkosť snímača, svetelnosť a ostrosť objektívu, rýchlosť ostrenia fotoaparátu a jeho ovládanie. Podľa rozlíšenia by sme sa rozhodovali až v poslednom rade.

1. Smartfón

Najlepší priateľ človeka

telefon.jpg

Už neraz bolo povedané, že najlepší fotoaparát je ten, čo je poruke. Podľa tohto pravidla niet lepšieho zariadenia než smartfón, náš nerozlučný životný partner. Z hľadiska fotografie však patrí k úplnému spodku. Miesta v telesnej konštrukcii týchto supertenkých miláčikov nikdy nie je nazvyš a platí to aj pre fototechniku – maličký snímač a objektív nezachytávajú veľa svetla, takže akákoľvek tmavšia scéna znamená nutnosť blýskať alebo zvyšovať citlivosť. Lenže obrovský počet megapixelov na malej ploche znamená aj obrovskú náchylnosť na šum, takže z mobilu dostanete ostrý záber len za pekných slnečných dní. Objektív (okrem niektorých špeciálnych modelov špeciálne orientovaných na fotenie) neumožňuje opticky približovať a nad fotením väčšinou nemáte plnú kontrolu, maximálne si môžete vybrať z režimov a pri niektorých modeloch nastaviť rozlíšenie a pár základných vlastností snímky. Skrátka, na zachytenie nočných snímok či pohybu v nedokonale osvetlenom interiéri, prípadne na fotky vzdialenejších scén je mobil úplne nevhodný. Teda pokiaľ vám neostré a zašumené fotografie prekážajú rovnako ako nám. A situácia sa nelepší ani pri kompaktných fotoaparátoch za pár desiatok eur, ktoré sa z hľadiska fotografických schopností od mobilu veľmi nelíšia a v dnešnom svete už nemajú miesto. Boli jednoducho integrované do šikovnejšieho zariadenia. Zahoďme ich ako zvyšky minulých čias a poďme sa pozrieť trošku vyššie.

2. Kompaktný ultrazoom

Mocné približovadlo do vrecka

Z technologického hľadiska nie je ďaleko od smartfónu, napríklad snímač takýchto kompaktov je veľkosťou veľmi podobný tým z mobilov, rozdiel robí len pár milimetrov. Inak to ani nemôže byť, väčší snímač by znamenal potrebu väčšej optiky a celý ultrazoom by prestal byť vreckový. Aj preto je fascinujúce, aké silné priblíženie dokážu výrobcovia natesnať do takýchto malých tiel. Veď aktuálne modely zvládajú až 30-násobný (!) zoom. Maličké objektívy však musia logicky v niečom robiť kompromis. Tým je svetelnosť, ktorá s približovaním rýchlo klesá, a tak fotky s priblížením vyžadujú scénu s dobrým svetlom. Ultrazoom je ideálny dovolenkový partner, zmestí sa do vrecka a odfotíte ním široký záber na krajinku aj detail orla vzdialeného sto metrov. Ibaže nie v prítmí.

+ Za čo si priplácate:
Na rozdiel od smartfónu vám priblíži scénu. Poriadne a stabilizovane, ba aj v režime video. Má silnejší blesk a trošku väčší snímač s podporou vyšších citlivostí. Väčšina modelov umožní nastaviť si expozičné parametre, takže sa s ním časom môžete aj niečo naučiť.

- Kedy sklamú:
Vždy v noci. Pokiaľ nie je slnečný deň, s väčším priblížením odfotíte len statické scény. Malý prizoomovaný objektív totiž prepúšťa podstatne menej svetla a fotoaparát musí toto kompenzovať dlhšou expozíciou, takže pohyblivé veci sa rozmažú.

= Odporúčané modely:

Panasonic Lumix DMC-TZ60

Cena: 350 EUR

tz60.jpg

Tridsaťnásobný zoom? Áno. Od 24 do 720mm. Full HD videozáznam, Wi-Fi + NFC na rýchle spojenie s mobilom? To sú samozrejmosti. GPS? Prítomné. A čerešničkou je elektronický hľadáčik, rarita v tejto kategórii kompaktov. To všetko ponúka najlepší vreckový ultrazoom.

Canon PowerShot SX700 HS

Cena: 250 EUR

sx700.jpg

Model Canon ponúka v mnohom podobnú výbavu ako Lumix, 30× zoom približuje o niečo viac (po 750 mm), Wi-Fi ani NFC nemôžu chýbať, rovnako ani kvalitný záznam videa v 1080p pri 60 FPS. Jeho hlavná výhoda? Podstatne lepšia cena, pretože sa blíži jeho nástupca SX710.

3. Ultrazoom v štýle zrkadlovky

Viac optiky = viac rozumu alebo Čo sa stane, keď pred snímač z kompaktu dáte obrie sklo

Technologicky sú to rovnako schopné fotoaparáty ako vreckové ultrazoomy, majú rovnaké snímače aj obrazové procesory, líšia sa však schopnosťami optiky. Vďaka podstatne väčšiemu formátu sa pred snímač zmestia oveľa silnejšie optické členy a dávajú týmto modelom väčšie približovacie schopnosti. Väčšie telo znamená aj príjemnejší úchop, lepšiu mechanickú odolnosť a priestor na rozmernejšiu batériu s dlhšou výdržou.

+ Za čo si priplácate:
Za neskutočné priblíženie. Ohnisková vzdialenosť cez 1000 mm je niečo neslýchané. Tu už sa pohybujeme v číslach, s akými operujú ostreľovači špeciálnych jednotiek. Takýmto modelom môžete fotiť dravé vtáky aj bez toho, aby ste opustili svoj panelák. Stačí dobre prizoomovať z balkóna. Takéto modely sa navyše lepšie držia, majú väčšiu výdrž na batérie a hlavne hľadáčik, takže vám nehrozia problémy s kontrastom obrazovky na silnom slnku.

- Kedy sklamú:
Opäť v slabom svetle. Snímač je jednoducho stále malý a pri vyššej citlivosti silno šumí. Nespoliehajte sa na to, že stihnete zaostriť na strmhlav letiaceho orla, toto nie sú ozajstné zrkadlovky a rýchlosťou ostrenia sa s nimi zďaleka nemôžu porovnávať .

= Odporúčané modely:

Canon PowerShot SX60 HS

Cena: 480 EUR

sx60.jpg

Skoro by stačilo napísať jediné číslo: 65× zoom. Tento model je vybavený objektívom s rozsahom od 21 do 1365 mm, čo je nevídaný parameter, no zrejme o rok už bude prekonaný. Výrobcovia ultrazoomov inovujú neskutočným tempom. SX60 HS za svoju nadpriemernú cenu ponúka maximálnu možnú výbavu: procesor DIGIC 6, Wi-Fi, výklopné LCD, hľadáčik, úplný manuálny režim so záznamom RAW, full HD video pri 60 FPS a sekvenčné snímanie 6,4-krát za sekundu.

Nikon Coolpix P600

Cena: 350 EUR

P600.jpg

Tento model možno má len 60× zoom, no podľa rozsahu ohnísk 24 ÷ 1440 mm je zrejmé, že približuje ešte viac než konkurenčný Canon. Toto je rekordné priblíženie. Pokojne pri ňom môžete fotiť napríklad rodinné portréty detí na pieskovisku z pohodlia svojho panelákového balkóna na siedmom poschodí. Skúšali sme to. A dokonca vyzerali celkom použiteľne. Prekvapil nás aj výklopnou obrazovkou, funkcionalitou Wi-Fi a špeciálnymi režimami na fotenie Mesiaca a vtákov.

4. Kompaktné systémy s vymeniteľnými objektívmi do 500 eur

Alias mirrorless – aparáty bez zrkadla a optického hľadáčika

Mirrorless, len niekoľko rokov stará trieda fotoaparátov, predstavuje snahu preniesť koncept zrkadlovky do digitálneho veku vypustením optického hľadáčika a zrkadla, vďaka čomu možno vyrobiť oveľa menšie a ľahšie prístroje napriek často veľkému rozmeru snímača. Rôzne spoločnosti poňali svoje bezzrkadlové systémy po svojom a vytvorili pre ne vlastný nový systém objektívov. Výnimkou sú len spoločnosti Panasonic a Olympus s navzájom kompatibilnými objektívmi. Obe svorne stavili na snímače M43 (Micro Four Thirds), o trošku menšie než zrkadlovkové APS-C, zato podstatne väčšie než čokoľvek v kompaktoch. Niekoľkí výrobcovia (Fujifilm, Sony a Samsung) dokonca využívajú rovno väčšiu veľkosť APS-C, takže ich snímače produkujú o niečo lepšie fotky v náročných podmienkach, no aj telá, aj objektívy sú o niečo väčšie. Výnimkou sú len modely Sony s prekvapivo maličkými telami fotoaparátov.

+ Za čo si priplácate:
Za slobodu. Môžete si k telu fotoaparátu sami vybrať objektív či viacero ich striedať. Dokúpte si pokojne aj dodatočný výkonný blesk alebo externý mikrofón. Snímače už vďaka svojmu rozmeru a citlivosti vedia fotiť aj v naozaj slabom svetle bez blesku a bez rozmazania scény. Fotenie do RAW vás odmení veľkým priestorom na úpravu fotografií.

- Kedy sklamú:
Keď dôjdu batérie. Tento problém vídame často. V tejto cenovej hladine nenájdete veľmi svižné modely (česť výnimkám). Ale najviac posmutniete, keď si vyskúšate vyššie modely s elektronickým hľadáčikom.

= Odporúčané modely:

Fujifilm X-M1

Cena: 480 EUR

m1.jpg

Systém Fujifilmu sa môže pochváliť najlepším snímačom vo fotoaparátoch do 1000 eur. Áno, prekonáva aj základné zrkadlovky. Volá sa X-Trans a fotoaparát X-M1 je najlacnejší model, ktorý ho obsahuje. To by ako opis skoro stačilo. Dodáme, že zachováva krásny dizajn vyšších modelov aj ich manuálne ovládanie a navrch ešte ponúka výklopnú obrazovku.

Olympus PEN E-PL7

Cena: 400 EUR

pl7.jpg

Na svoju cenu (uvádzame vždy bez objektívov) prekvapivo svižný a prispôsobivý model. Z hľadiska snímača a procesora ide o kópiu vyšších modelov OM-D a na kvalite výstupných fotografií to poznať. Keby sme mali na nákup nového tela rozpočet 400 eur, tento model by bol prvý na zozname.

5. Vreckové kompakty pre nadšencov

Veľký snímač v malom tele

Veľký ako veľký – s rozmerom snímača 13,2 × 8,8 mm to nie je žiadny borec, aj M43 ho rozmermi výrazne prekonáva. Ale v porovnaní s bežným snímačom ultrazoomov (6 × 4 mm) je to obor. Jeho rozmer sa označuje 1", a odkedy je na svete, konečne možno fotiť na kompaktoch detailné a ostré fotografie aj pri ISO vyššom ako 800. Inak povedané, môžete si pokojne zosilniť množstvo snímaného svetla 4-krát aj viac. Odkedy sa stali väčšie snímače štandardom pre výkonnejšie kompakty, začínajú po nich čoraz viac siahať aj nadšenci a profesionáli hľadajúci doplnok k svojmu hlavnému fotoaparátu. Existuje aj konkurencia snažiaca sa o seriózne kompakty s menšími snímačmi, no v porovnaní s modelmi, ktoré sme vybrali, jednoducho nemajú šancu.

+ Za čo si priplácate:
Kombináciu výborného snímača a prekvapivo svetelnej optiky v maličkom tele, schopnom zmestiť sa do vrecka. Parádna optika dokonca umožňuje rozostriť pozadie subjektu. Poteší podpora vysokých ISO a kvalitné fotky aj pri detailnom skúmaní a tlačení na veľké plochy. Výborná kvalita videa.

- Kedy sklamú:
Keď trošku prizoomujete. Zákony optiky sa oklamať nenechajú, a tak maličké objektívy po väčšom priblížení strácajú svoju vyzdvihovanú svetelnosť. Majú chronicky slabé batérie v porovnaní s väčšími prístrojmi. A ešte vtedy, keď uvidíte rovnakú situáciu odfotenú lacnejším mirrorless modelom so snímačom APS-C, ktorý predvedie lepší dynamický rozsah aj menší šum.

= Odporúčané modely:

Canon PowerShot G7 X

Cena: 580 EUR

g7x.jpg

Nebyť slabšej životnosti batérie a trošku pomalších reakcií, šlo by možno o najlepší kompakt. Kombinuje parádnu optiku F1.8 ÷ F2.8 (rozsah 24 ÷ 100 mm) s 20 Mpx snímačom, ktorý je skoro trikrát väčší než snímače ultrazoomov. Ovláda sa prekvapivo dobre a stíha nielen krásne stabilizované video (full HD 60p), ale aj 6,5 snímky za sekundu. A navrch pridáva Wi-Fi a funkcionalitu NFC s možnosťou ovládania na diaľku. Keby sme si mali vybrať jeden model do vrecka na džínsoch, bol by to tento.

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

Cena: 560 EUR

rx100.jpg

Sony túto kategóriu založilo. Jeho najnovší model RX100 III je podľa nás s cenou 850 eur predražený, takže volíme predošlý model RX100 II s podobnou výbavou. Rozdiely sú malé: chýba vyskakovací hľadáčik a objektív je menej svetelný, no dôkazom kvalít verzie II je to, že sa stále predáva aj popri novšej trojke. Dojem z modelov RX trošku kazí len zážitok z ovládnutia prístroja, ktoré nepripomína pokročilejšie prístroje.

6. Kompaktné systémy s vymeniteľnými objektívmi do 750 eur

Prechádzame na strednú triedu

Vyššie modely sa zvyčajne od svojich lacnejších bratrancov príliš neodlišujú, jediný zásadný rozdiel je prítomnosť hľadáčika. V tento cenovej kategórii už badať aj väčší dôraz na rýchlosť – ostrenia, reakcií aj sekvenčného snímkovania. Tieto modely takisto mávajú viacero ovládacích prvkov.

+ Za čo si priplácate:
Za hľadáčik. Samozrejme, tej elektronickej variácie, ale neohrnujte nos, kým si ich nevyskúšate. Najnovšia generácia hľadáčikov má skoro nulové oneskorenie oproti snímanej scéne a vďaka vyššej obnovovacej frekvencii vyzerá naozaj živo. Nevraviac o výhodách v podobe 100 % pokrytia scény, použiteľnosti aj počas veľmi slnečného dňa či živého náhľadu, ako bude fotka vyzerať.

- Kedy sklamú:
Tieto modely nemajú žiadne slabšie stránky, azda okrem tradičného povzdychu nad životnosťou ich maličkých batérií.

= Odporúčané modely:

Olympus OM-D E-M10

Cena: 600 EUR

m10.jpg

Svoje miesto si tu zaslúži hlavne pre radosť, ktorú sme mali z jeho používania. Akurátne rozmery, výborné ovládanie, prispôsobivosť. A ešte k tomu produkoval skvelé fotografie aj video. Takto si predstavujeme mirrorless, ktorý môže nahradiť základné zrkadlovky.

Sony a6000

Cena: 540 EUR

a6000.jpg

Tento model sme osobne netestovali, no povráva sa, že pri jeho cene ide o jeden z najlepších nákupov. Výborná výbava, úžasné výstupné fotografie s rozlíšením až 24 megapixelov, superrýchle zaostrovanie, 11 FPS snímanie, Wi-Fi + NFC, parádne možnosti videa. Konkurenti by mali začať zlacňovať.

Fujifilm X-E2

Cena: 720 EUR

e2.jpg

Fujifilm možno zaostáva, čo sa týka rýchlosti ostrenia, no jasne vyhráva obrazovou kvalitou. A takisto dizajnom. Nádherný aparát v štýle retro môžete doplniť skvelým výberom kvalitných objektívov s pomerne rozumnými cenami, čo len pridáva na kvalite fotiek a pocite z fotografických úspechov.

7. Ultrazoom v štýle zrkadlovky s 1" snímačom

Viac optiky = viac rozumu alebo Čo sa stane, keď do ultrazoomu dáte väčší snímač

Pomerne nová kategória, ktorá popravde zatiaľ obsahuje len dva modely a my ich oba odporúčame, pretože sú to vynikajúce fotoaparáty. Opäť za jej existenciu vďačíme snímačom formátu 1", ktoré dokážu pri zachovaní rozumných rozmerov optiky ponúknuť veľmi dobrú obrazovú kvalitu. Zatiaľ čo kompakty s týmito snímačmi dosahujú 3× až 4× zoom, veľké ultrazoomy zvládnu 8×, respektíve 16×. Daňou sú však podstatne väčšie rozmery, za ktoré by sa nehanbila ani zrkadlovka strednej triedy. No v oboch prípadoch dostanete mimoriadne podarený objektív s výbornou ostrosťou aj svetelnosťou. Pozadu nezostávajú ani fotografické funkcie, ani funkcie na video. Vcelku ide o veľmi schopné fotoaparáty s univerzálnym využitím na fotenie aj záznam videa – keby ste chceli podobný rozsah funkcionality získať z mirrorless modelu, pravdepodobne by ste potrebovali viacero objektívov, takže by ste museli zaplatiť viac.

+ Za čo si priplácate:
Za podstatne lepší obrazový výstup. Tieto modely sú kvalitou fotografií v úplne inej galaxii než bežné ultrazoomy. Môžete nimi fotiť aj pri veľmi slabom svetle a nemusíte sa obávať prizoomovať. Sú naozaj flexibilné. Netreba riešiť kombináciu tela a objektívu, výrobca to urobil za vás, a to veľmi dobre. Ovládanie je takisto riešené veľmi dobre, pocit z fotenia pripomína zrkadlovky.

- Kedy sklamú:
V náročných svetelných podmienkach nepredvedú taký dobrý výstup ako fotoaparáty s naozaj veľkým snímačom, čo pri ich cene zamrzí. Odrádzajú aj hmotnosťou – prevážia i mnohé zrkadlovky.

= Odporúčané modely:

SONY Cyber-Shot DSC-RX10

Cena: 920 EUR

rx10.jpg

Model, ktorý to celé začal. Objektív od 24 do 200 mm ponúka v celom rozsahu svetelnosť F2.8, čo pri takomto rozsahu nenájdete ani pri najlepších objektívoch zrkadloviek. Fotí rýchlo, ostrí rýchlo a dokáže zaznamenať profesionálne vyzerajúce video. Čo viac si môžeme priať?

Panasonic FZ1000

Cena: 750 EUR

fz1000.jpg

Naučil sa veľa trikov od RX10, ktorého koncept zobral a zdokonalil. Objektív má väčší rozsah, až po 400 mm, čo už je naozaj silné priblíženie, no daňou za to je znížená svetelnosť po priblížení (svetelnosť klesá od F2.8 po F4.0). Video zvládne nahrávať v 4K rozlíšení pri toku 100 Mb/s a ponúka skoro všetky predstaviteľné funkcie na výpomoc s nakrúcaním. Podľa nás je toto lepší z dvoch 1" ultrazoomov.

8. Výkonné kompakty pre nadšencov

Keď chcete ten najlepší obrazový výstup z čo najmenšej škatuľky

Táto kategória má naozaj veľký cenový rozsah a je plná vskutku skvelých modelov, z ktorých vás nesklame ani jeden. My vyberáme dva najlepšie, ktoré ponúkajú unikátnu kombináciu úžasnej optiky a výborných snímačov s nečakane veľkým formátom. Tieto modely nie sú lacné, ale keď si spočítate hodnotu, čo za svoje peniaze dostávate, ich ceny sa vám budú zdať vcelku rozumné. Veď koľko by stálo zohnať mirrorless model s rovnako schopným snímačom a zaopatriť si k nemu podobne kvalitný objektív? Navyše telá týchto modelov sú vyhotovené naozaj výborne a ponúkajú aj nadšeným fotografom skvelý pocit z ovládania aparátu a plnej manuálnej kontroly nad výslednou snímkou.

+ Za čo si priplácate:
Za kombináciu výbornej optiky a mocného snímača. Za parádne vyhotovené telá s množstvom manuálnych ovládacích prvkov. Za unikátny pocit z fotenia. Za možnosť mať mimoriadne mocný fotonástroj vždy poruke, pretože sa zmestí do vrecka na kabáte alebo do kabelky.

- Kedy sklamú:
V situácii, keď potrebujete poriadne priblížiť scénu. Vzhľadom na veľké snímače a vysoko svetelné objektívy sa nedajú očakávať veľké zoomovacie možnosti.

= Odporúčané modely:

Panasonic LX100

Cena: 800 EUR

lx100.jpg

Maličký kompakt so snímačom M43 a zoomovacím objektívom Leica? Na jeho vyskúšanie sme sa veľmi tešili a treba povedať, že nesklamal. Svetelnosť F1.7 pri najširšom ohnisku je úžasná vec, veľký snímač z modelu GH4 takisto. Fotky z tohto kompaktu vyzerajú ako niečo, čo by ste očakávali od high end mirrorless modelu skombinovaného s objektívom za 1000 eur. A pritom ich robí zariadenie, ktoré sa zmestí do vrecka. A k tomu všetkému zvládne záznam videa do 4K. Vo svojej cenovej hladine ponúka najlepšiu dostupnú kombináciu snímača a objektívu.

Fujifilm X100T

Cena: 1190 EUR

x100t.jpg

Náš možno najobľúbenejší fotoaparát na pouličnú a portrétovú fotografiu bol predchodca tohto modelu Fujifilm X100S. Model T sme zatiaľ netestovali, no v podstate len obohacuje výborný hybridný hľadáčik o nové funkcie, zlepšuje citlivosť snímača a skrášľuje obrazovku. Nádherný retrodizajn ostáva rovnaký. Vracia sa aj parádny snímač X-Trans so zrkadlovkovým rozmerom APS-C, doplnený o objektív s ostrosťou žiletky a s pevným ohniskom 35 mm (zoomovať teda môžete jedine vlastnými nohami) plus výbornou svetelnosťou F2.0.

9. Kompaktné systémy s vymeniteľnými objektívmi do 1500 eur

Vrchol fotografického potravinového reťazca

...alebo inak povedané, tieto modely spapajú svoju konkurenciu ako malinu. Ak hľadáte model z tejto kategórie, zrejme presne viete prečo a veľa vysvetliviek od nás nepotrebujete. My sa teda pokúsime priblížiť ich hodnotu aspoň amatérom. Prečo by niekto utratil za fotoaparát vyše 1200 eur? Jednoducho preto, že to berie ako investíciu do techniky, ktorá mu zarobí peniaze, prípadne ušetrí drahocenný čas. Tieto modely stoja za to, keď s istotou viete, že využijete ich unikátne vlastnosti. Napríklad nevyhnutne potrebujete čo najväčší dynamický rozsah, teda schopnosť zachytiť čo najviac obrazových údajov aj pri extrémne kontrastnej scéne, pretože často fotografujete krajinky a nechcete mať na fotkách prepálenú oblohu. Tu vám pomôže full frame model Sony A7, mirrorless s najväčším snímačom (s rozmerom kinofilmového políčka 36 × 24 mm). Alebo naopak, často produkujete video povedzme pomocou lietajúceho dronu a potrebujete dokonalý nástroj na nakrúcanie videa – tu je riešením Panasonic GH4, ktorý vám ukáže, aké kvalitné môže byť video v rozlíšení 4K, a dáva obrovské možnosti strihu a stabilizácie v postprodukcii. Potrebujete rýchlosť sekvenčného snímania, fotíte rýchlu akciu? Odporúčame GH4. Fotíte často v zlom svetle, máte nároky na vysoké rozlíšenie a veľkoformátovú tlač? Sony A7. Týmto modelom nechýba žiadny z najmodernejších prvkov výbavy, nájdete v nich všetko od Wi-Fi + NFC po odolnú konštrukciu.

+ Za čo si priplácate:
Za najvyspelejšie technológie danej generácie.

- Kedy sklamú:
Nikdy. Vlastne možno v situácii, keď zistíte, že technika nerobí dobrého fotografa. Alebo ak ste profesionál a potrebovali by ste skôr zrkadlovku, o ktorých budeme hovoriť v pokračovaní tohto článku.

= Odporúčané modely:

Panasonic Lumix GH4

Cena: 1500 EUR

gh4.jpg

Zrejme rozmerovo najväčší mirrorless model je rýchlostný diabol a predvádza to pri fotografii aj pri zázname videa. Dokáže nakrúcať nielen úžasné 4K video, ale aj najkvalitnejšie full HD video a ponúka i možnosť zasielať surové videodáta po HDMI. Navyše vydrží aj drsné zaobchádzanie, odolá počasiu a ponúka tie najlepšie zobrazovacie technológie vrátane hľadáčika OLED s rozlíšením 2,4 milióna bodov.

Sony A7

Cena: 1200 EUR

a7.jpg

Sony A7 je cenovo vôbec najdostupnejší fotoaparát so snímačom veľkosti full frame. Z modelov na našej cenovej osi predvádza práve tento najlepšiu kvalitu obrazu vo vysokých ISO, ponúka jeden z najvyšších dynamických rozsahov zo všetkých fotoaparátov. Ocenia to najmä fotografi využívajúci RAW a neskoršie vyvolávanie fotiek na počítači. Za svoju cenu je to bomba.

Špeciálne tipy:

Keď rozhoduje veľkosť:

Panasonic GM1

Cena: 500 EUR (vrátane zákl. objektívu)

gm1.jpg

Skúšali sme mnoho maličkých mirrorless modelov, ale GM1 od Panasonicu bol nielen najkompaktnejší, ale sa aj najpríjemnejšie používal. Momentálne testujeme o pár milimetrov väčší GM5, ktorý má navyše elektronický hľadáčik. Zatiaľ sme nadšení.

Keď rozhoduje obrazová kvalita:

Sony A7R

Cena: 1900 EUR

a7r.jpg

Do našej cenovej osi sa už jednoducho nezmestila táto špecialita, ktorej snímač bez antialias filtra má 36 megapixelov. Toto je sen fotografa krajiniek – maximálne rozlíšenie a ostrosť. Inak je tu veľká podoba s modelom A7. Ten má okrem tohto aj tretieho bračeka menom A7S za 2400 eur, ktorý má, naopak, len malé rozlíšenie 12 megapixelov, ale extrémne schopnosti v slabom svetle. Podporuje až ISO 409 600 a vykazuje neuveriteľne nízky šum a vysoký dynamický rozsah.

Keď budete fotiť pod vodou:

Nikon AW120

Cena: 280 EUR

AW120.jpg

Podľa našich testov najlepšie vybavený kompakt na fotenie pod vodou či na krkolomnú turistiku. Prežije potápanie do 18 metrov a pád z 2 metrov, funguje do -10 °C. Vo výbave má okrem Wi-Fi aj GPS s mapami a elektronickým kompasom. Fajn nápad je funkcia na ovládanie v rukaviciach. Ale pozor, na poriadne potápačské fotenie odporúčame skôr zrkadlovku vo vodotesnom obale, hlbšie pod vodou je totiž málo svetla.

Keď chcete aparát pre dieťa:

Nikon Coolpix S32

Cena: 100 EUR

s32.jpg

Existuje mnoho hračkárskych fotoaparátov, ale my sme vybrali plnohodnotný kompakt, ktorý je zhodou okolností zameraný na čo najjednoduchšie ovládanie a vysokú odolnosť.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

HAMA_06

Najnovšie videáPC forum button