Image
8.11.2019 0 Comments

Ford predstavil elektrický Mustang s výkonom 900 koní a manuálnou prevodovkou

Ford chce svetu zviditeľniť svoje plány týkajúce sa elektrických vozidiel. Preto na veľtrhu neziskovej organizácie Specialty Equipment Market Association (SEMA)  v Las Vegas ukázal úplne elektrický fastback Mustang so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Ide však len o prototyp, ktorý sa nikdy nedostane do výroby. Aspoň to tvrdí automobilka.

Napriek tomu Ford Lithium je viac než len prototyp. Ford so spoločnosťou Webasto vytvárajú testovacie centrum pre technológie batérií a tepelnej správy pre rastúci segment automobilovej elektromobility. Ford Lithium je vybavený elektrickým motorom Phi-Power a dvoma výkonovými meničmi poháňanými 800 V batériovým systémom Webasto. Jeho výkon je 900 koní. Má 20-palcové kolesá a niektoré súčasti karosérie sú z uhlíkových vlákien.

Ford zdôrazňuje manuálnu prevodovku ako „jedinečný“ prvok. Elektrické vozidlá totiž majú jednorýchlostné prevodovky a na manuálnu prevodovku neexistuje žiadny logický dôvod. Za zmienku stojí aj 800-voltový batériový systém. Za prvé sériovo vyrábané vozidlo vybavené systémom s napätím 800 voltov sa považuje Porsche Taycan, väčšina elektromobilov má 400-voltový systém.

Robustnejší systém by mal umožniť rýchlejšie nabíjanie. Taycan sa môže nabiť z 5 % na 80 % za 22,5 minúty s maximálnym nabíjacím výkonom až 270 kW. Ford neoznámil dojazd vozidla, poskytol však niekoľko ďalších špecifikácií vrátane toho, že má štyri režimy (Valet, Sport, Track, Beast) a dotykovú obrazovku s uhlopriečkou 10,4 palca.

Ford v minulosti podporoval hybridnú technológiu a hybridy má aj teraz v ponuke. V roku 2018 však spoločnosť oznámila, že investuje 11 miliárd dolárov do 16 úplne elektrických vozidiel a do roku 2022 by malo jeho globálne portfólio obsahovať až 40 elektromobilov. Na autosalóne vo Frankfurte prezentovala automobilka svoj zámer predať do konca roka 2022 v Európe 1 milión elektromobilov.

Zdroj: techcrunch.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

Nová technológia umožňuje nabiť batériu elektromobilu na dojazd 480 kilometrov iba za 10 minút

08.11.2019 00:20

Nedostatočný dojazd elektromobilov je jedna z najväčších prekážok ich významnejšieho rozšírenia. Dnešné pomalé nabíjanie problém ešte zhoršuje. Nová batériová technológia, vyvinutá vedcami z Pensylvá ...

Technológie

Svetlo by umožnilo nabíjať batérie elektromobilov oveľa rýchlejšie

06.11.2019 00:05

Vedci z Argonne National Laboratory patriaceho americkému ministerstvu energetiky (DOE) zverejnili nový mechanizmus na urýchlenie nabíjania lítiovo-iónových batérií pre elektrické vozidlá. Zistili, ž ...

Technológie 3

Tesla má novú, lacnejšiu, jednoduchšiu a účinnejšiu solárnu strechu

31.10.2019 00:15

Tesla nedávno predstavila svoju novú solárnu strešnú krytinu nazvanú Solar Glass Roof. CEO spoločnosti Elon Musk hovorí, že ak potrebujete novú strechu, v 80 percentách prípadov bude inštalácia týcht ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá