Image
8.11.2019 0 Comments

Ford predstavil elektrický Mustang s výkonom 900 koní a manuálnou prevodovkou

Ford chce svetu zviditeľniť svoje plány týkajúce sa elektrických vozidiel. Preto na veľtrhu neziskovej organizácie Specialty Equipment Market Association (SEMA)  v Las Vegas ukázal úplne elektrický fastback Mustang so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Ide však len o prototyp, ktorý sa nikdy nedostane do výroby. Aspoň to tvrdí automobilka.

Napriek tomu Ford Lithium je viac než len prototyp. Ford so spoločnosťou Webasto vytvárajú testovacie centrum pre technológie batérií a tepelnej správy pre rastúci segment automobilovej elektromobility. Ford Lithium je vybavený elektrickým motorom Phi-Power a dvoma výkonovými meničmi poháňanými 800 V batériovým systémom Webasto. Jeho výkon je 900 koní. Má 20-palcové kolesá a niektoré súčasti karosérie sú z uhlíkových vlákien.

Ford zdôrazňuje manuálnu prevodovku ako „jedinečný“ prvok. Elektrické vozidlá totiž majú jednorýchlostné prevodovky a na manuálnu prevodovku neexistuje žiadny logický dôvod. Za zmienku stojí aj 800-voltový batériový systém. Za prvé sériovo vyrábané vozidlo vybavené systémom s napätím 800 voltov sa považuje Porsche Taycan, väčšina elektromobilov má 400-voltový systém.

Robustnejší systém by mal umožniť rýchlejšie nabíjanie. Taycan sa môže nabiť z 5 % na 80 % za 22,5 minúty s maximálnym nabíjacím výkonom až 270 kW. Ford neoznámil dojazd vozidla, poskytol však niekoľko ďalších špecifikácií vrátane toho, že má štyri režimy (Valet, Sport, Track, Beast) a dotykovú obrazovku s uhlopriečkou 10,4 palca.

Ford v minulosti podporoval hybridnú technológiu a hybridy má aj teraz v ponuke. V roku 2018 však spoločnosť oznámila, že investuje 11 miliárd dolárov do 16 úplne elektrických vozidiel a do roku 2022 by malo jeho globálne portfólio obsahovať až 40 elektromobilov. Na autosalóne vo Frankfurte prezentovala automobilka svoj zámer predať do konca roka 2022 v Európe 1 milión elektromobilov.

Zdroj: techcrunch.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

GM chce oživiť Hummer v podobe elektrického pickupu

16.01.2020 00:20

Podľa správy publikovanej vo Wall Street Journal spoločnosť General Motors pripravuje úplne elektrický pickup, ktorý bude uvedený pod značkou Hummer. Vozidlá tejto značky boli známe vysokou spotrebou ...

Technológie

Elektrické skútre Gogoro využívajú sieť staníc na výmenu batérií

03.01.2020 00:01

Gogoro je jeden z globálnych lídrov v oblasti elektrických skútrov napriek tomu, že svoje podnikanie obmedzuje zatiaľ na natívny Taiwan. No nech sú jeho skútre ponúkajúce rýchlosť 90 km/h akékoľvek sk ...

Technológie 2

Startup chce elektromotory integrovať priamo do kolies. Umožní to zmeniť sedenie či celú karosériu elektromobilov

02.01.2020 00:05

Snahy o integrovanie elektromotorov priamo do kolies siahajú hlboko do minulosti, až k najstarším elektromobilom. V súčasnosti sa touto problematikou zaoberá izraelský startup REE. Elektromobily sú je ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá