Image
30.5.2019 2 Comments

Ako zo sci-fi. Ford chce doručovať zásielky pomocou autonómnych áut a kráčajúcich robotov

Vo svojom novom výskumnom projekte automobilka Ford predstavuje budúcnosť doručovacích služieb. Podľa nej by mohlo ísť o spoluprácu autonómnych áut a kráčajúcich robotov pri dodávkach potravín, rýchleho občerstvenia a pod.

Robot sa nazýva Digit a je vysoký o niečo viac ako 150 cm. Má dve nohy, dve ruky a pole senzorov na mieste, kde by mala byť hlava. Vytvoril ho startup Agility Robotics, ktorý od roku 2015 vyvíja dvojnohé roboty.

Podľa predstáv výrobcu automobilov by robot predstavoval súčasť autonómneho vozidla. Keď auto dosiahne svoj cieľ, otvoria sa dvere a vyskočí z neho robot, ktorý dokončí posledný kľúčový krok doručovania – vezme balík a položí ho na prah príjemcu.

Aby bolo jasné, Ford zatiaľ nemá pevný harmonogram na vytvorenie plnofunkčnej doručovacej služby s použitím robotov. Skúma však túto možnosť a nie je sám. Amazon a FedEx testujú kolesové roboty. Agility Robotics však tvrdí, že nohy sú vhodnejšie na túto úlohu ako kolesá, pretože umožnia lepší pohyb v prostredí vybudovanom pre ľudí. Kolesové roboty majú problémy s pohybom po schodoch, obrubníkoch atď.

Na druhej strane roboty s nohami sú stále pomerne nestabilné. Ak spadnú, majú problémy vstať. Nemôžu niesť predmety také ťažké ako ich súrodenci na kolieskach (Digit unesie balík s hmotnosťou 18 kg) a sú zvyčajne pomalšie a menej agilné.

Ford hovorí, že chce spustiť robotickú taxislužbu a doručovaciu službu do roku 2021. Projekt je zatiaľ v ranej etape, no myšlienka spárovania robotov s autonómnymi autami nie je zlá. Vozidlo by mohlo robotom poskytnúť dva kľúčové zdroje: údaje a energiu.

Digit sa môže nabíjať v zadnej časti vozidla, a tak nepotrebuje objemné batérie. Senzory, ktoré predstavujú oči a uši auta (kamery, LIDAR), sa môžu použiť na vytvorenie podrobných máp, ktorými bude Digit navigovaný do cieľa a späť. Typický príklad symbiotického vzťahu robotov.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie 1

Huawei údajne testuje ruský operačný systém Aurora. Chce ním nahradiť Android

14.06.2019 00:20

Huawei potrebuje alternatívu k plnohodnotnému operačnému systému Google vrátane softvéru a služieb. Trochu prekvapujúce správy prišli z Ruska. Podľa servera Bell „operačný systém Android v smartfónoch ...

Inovácie

Asseco ukázalo, ako budeme v blízkej budúcnosti s bankami komunikovať hlasom

14.06.2019 00:09

Popularita hlasových služieb bude aj naďalej rásť predovšetkým u mladších ľudí, ktorí sa práve dostávajú, alebo onedlho dostanú do ekonomicky aktívneho veku. Podľa výsledkov prieskumov v súčasnosti sa ...

Inovácie

Radar, ktorý vás bude namiesto kamery sledovať vo vašom aute

14.06.2019 00:10

Izraelská spoločnosť Vayyar Imaging tvrdí, že má radarový čip, ktorý môže vytvoriť trojrozmerný pohľad na to, čo sa deje v aute, ale aj mimo neho. V súčasnosti sa však sústreďuje na zobrazenie kabíny ...

q

2 Comments

 1. To je prve co vas napadlo? reakcia na: Ako zo sci-fi. Ford chce doručovať zásielky pomocou autonómnych áut a kráčajúcich robotov
  31.5.2019 14:05
  Mna by zaujimalo ze preco uz v kazdej reklame musi byt len cernoch?!?!
  Reagovať
 2. :D reakcia na: Ako zo sci-fi. Ford chce doručovať zásielky pomocou autonómnych áut a kráčajúcich robotov
  30.5.2019 09:05
  Okradnutie takeho robota musi byt :D ako zobrat decku cukrik :DDDD
  Reagovať

SWAN_062019

VideáPC forum button