Image
30.5.2019 2 Comments

Ako zo sci-fi. Ford chce doručovať zásielky pomocou autonómnych áut a kráčajúcich robotov

Vo svojom novom výskumnom projekte automobilka Ford predstavuje budúcnosť doručovacích služieb. Podľa nej by mohlo ísť o spoluprácu autonómnych áut a kráčajúcich robotov pri dodávkach potravín, rýchleho občerstvenia a pod.

Robot sa nazýva Digit a je vysoký o niečo viac ako 150 cm. Má dve nohy, dve ruky a pole senzorov na mieste, kde by mala byť hlava. Vytvoril ho startup Agility Robotics, ktorý od roku 2015 vyvíja dvojnohé roboty.

Podľa predstáv výrobcu automobilov by robot predstavoval súčasť autonómneho vozidla. Keď auto dosiahne svoj cieľ, otvoria sa dvere a vyskočí z neho robot, ktorý dokončí posledný kľúčový krok doručovania – vezme balík a položí ho na prah príjemcu.

Aby bolo jasné, Ford zatiaľ nemá pevný harmonogram na vytvorenie plnofunkčnej doručovacej služby s použitím robotov. Skúma však túto možnosť a nie je sám. Amazon a FedEx testujú kolesové roboty. Agility Robotics však tvrdí, že nohy sú vhodnejšie na túto úlohu ako kolesá, pretože umožnia lepší pohyb v prostredí vybudovanom pre ľudí. Kolesové roboty majú problémy s pohybom po schodoch, obrubníkoch atď.

Na druhej strane roboty s nohami sú stále pomerne nestabilné. Ak spadnú, majú problémy vstať. Nemôžu niesť predmety také ťažké ako ich súrodenci na kolieskach (Digit unesie balík s hmotnosťou 18 kg) a sú zvyčajne pomalšie a menej agilné.

Ford hovorí, že chce spustiť robotickú taxislužbu a doručovaciu službu do roku 2021. Projekt je zatiaľ v ranej etape, no myšlienka spárovania robotov s autonómnymi autami nie je zlá. Vozidlo by mohlo robotom poskytnúť dva kľúčové zdroje: údaje a energiu.

Digit sa môže nabíjať v zadnej časti vozidla, a tak nepotrebuje objemné batérie. Senzory, ktoré predstavujú oči a uši auta (kamery, LIDAR), sa môžu použiť na vytvorenie podrobných máp, ktorými bude Digit navigovaný do cieľa a späť. Typický príklad symbiotického vzťahu robotov.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Huawei predstavil Ascend 910 - najvýkonnejší procesor UI s kapacitou až 256 TeraFLOPS

23.08.2019 00:55

Spoločnosť Huawei dnes oficiálne predstavila najvýkonnejší procesor umelej inteligencie na svete – Ascend 910 – a taktiež platformu, na ktorej bude tento procesor fungovať a vykonávať operácie s prakt ...

Inovácie 4

Google po prvýkrát od roku 2014 redizajnoval značku Android. A nebude už používať názvy sladkostí

23.08.2019 00:50

Google predstavil novú tvár značky Android. Je to jej tretí oficiálny dizajn odvtedy, čo patrí Googlu, a prvá zmena od roku 2014. Nápis Android dostáva novú farebnú paletu a oficiálne logo bude namies ...

Inovácie 1

Volocopter odhaľuje svoje prvé komerčné lietadlo, vzdušné taxi VeloCity

22.08.2019 00:10

Nemecký startup Volocopter robí ďalší kľúčový krok v oblasti taxislužieb - založených na elektrických vertikálnych vzletových a pristávacích lietadlách - keď odhalil svoje prvé lietadlo určené na sku ...

q

2 Comments

 1. To je prve co vas napadlo? reakcia na: Ako zo sci-fi. Ford chce doručovať zásielky pomocou autonómnych áut a kráčajúcich robotov
  31.5.2019 14:05
  Mna by zaujimalo ze preco uz v kazdej reklame musi byt len cernoch?!?!
  Reagovať
 2. :D reakcia na: Ako zo sci-fi. Ford chce doručovať zásielky pomocou autonómnych áut a kráčajúcich robotov
  30.5.2019 09:05
  Okradnutie takeho robota musi byt :D ako zobrat decku cukrik :DDDD
  Reagovať

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá