Image
30.5.2019 2 Comments

Ako zo sci-fi. Ford chce doručovať zásielky pomocou autonómnych áut a kráčajúcich robotov

Vo svojom novom výskumnom projekte automobilka Ford predstavuje budúcnosť doručovacích služieb. Podľa nej by mohlo ísť o spoluprácu autonómnych áut a kráčajúcich robotov pri dodávkach potravín, rýchleho občerstvenia a pod.

Robot sa nazýva Digit a je vysoký o niečo viac ako 150 cm. Má dve nohy, dve ruky a pole senzorov na mieste, kde by mala byť hlava. Vytvoril ho startup Agility Robotics, ktorý od roku 2015 vyvíja dvojnohé roboty.

Podľa predstáv výrobcu automobilov by robot predstavoval súčasť autonómneho vozidla. Keď auto dosiahne svoj cieľ, otvoria sa dvere a vyskočí z neho robot, ktorý dokončí posledný kľúčový krok doručovania – vezme balík a položí ho na prah príjemcu.

Aby bolo jasné, Ford zatiaľ nemá pevný harmonogram na vytvorenie plnofunkčnej doručovacej služby s použitím robotov. Skúma však túto možnosť a nie je sám. Amazon a FedEx testujú kolesové roboty. Agility Robotics však tvrdí, že nohy sú vhodnejšie na túto úlohu ako kolesá, pretože umožnia lepší pohyb v prostredí vybudovanom pre ľudí. Kolesové roboty majú problémy s pohybom po schodoch, obrubníkoch atď.

Na druhej strane roboty s nohami sú stále pomerne nestabilné. Ak spadnú, majú problémy vstať. Nemôžu niesť predmety také ťažké ako ich súrodenci na kolieskach (Digit unesie balík s hmotnosťou 18 kg) a sú zvyčajne pomalšie a menej agilné.

Ford hovorí, že chce spustiť robotickú taxislužbu a doručovaciu službu do roku 2021. Projekt je zatiaľ v ranej etape, no myšlienka spárovania robotov s autonómnymi autami nie je zlá. Vozidlo by mohlo robotom poskytnúť dva kľúčové zdroje: údaje a energiu.

Digit sa môže nabíjať v zadnej časti vozidla, a tak nepotrebuje objemné batérie. Senzory, ktoré predstavujú oči a uši auta (kamery, LIDAR), sa môžu použiť na vytvorenie podrobných máp, ktorými bude Digit navigovaný do cieľa a späť. Typický príklad symbiotického vzťahu robotov.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

VIDEO: Robot LEMUR dokáže loziť aj po strmých skalách a ladovcoch

18.10.2019 00:20

Lezúci robot vyvíjaný v Jet Propulsion Laboratory patriacom NASA sa volá LEMUR (Limbed Excursion Mechanical Utility Robot) a má štyri končatiny, 16 prstov a stovky drobných háčikov. Je navrhnutý tak, ...

Inovácie

Pixel 4 so zabudovaným radarom umožňuje odomknúť smartfón pomocou tváre rýchlo, bezpečne a pri akomkoľvek uhle

18.10.2019 00:10

Používanie tváre na odomknutie smartfónu je v systéme Android k dispozícii už dávno a mnohí ho používajú ako rýchlejšiu alternatívu namiesto zadávania PIN kódu alebo hesla. Pri správnom osvetlení môž ...

Inovácie

Razer predstavil prvú optickú klávesnicu pre notebook na svete

16.10.2019 00:10

V týchto dňoch Razer uviedol na trh novú iteráciu svojho herného notebooku Blade 15 Advanced s niekoľkými zlepšeniami. Najvýraznejší rozdiel oproti predchodcovi vydanému začiatkom tohto roka je nová ...

2 Comments

 1. To je prve co vas napadlo? reakcia na: Ako zo sci-fi. Ford chce doručovať zásielky pomocou autonómnych áut a kráčajúcich robotov
  31.5.2019 14:05
  Mna by zaujimalo ze preco uz v kazdej reklame musi byt len cernoch?!?!
  Reagovať
 2. :D reakcia na: Ako zo sci-fi. Ford chce doručovať zásielky pomocou autonómnych áut a kráčajúcich robotov
  30.5.2019 09:05
  Okradnutie takeho robota musi byt :D ako zobrat decku cukrik :DDDD
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019