Image
28.11.2017 0 Comments

Finanční šéfovia chcú, aby ich tímy už prestali používať Excel. Microsoft sa však nevzdáva

Finančný riaditeľ Adobe Inc. Mark Garrett hovorí, že jeho tím sa snaží zisťovať, ktoré pracovné miesta sú v tejto softvérovej spoločnosti obsadené. Tento proces však môže trvať niekoľko dní a vyžaduje vyťaženie údajov z rozdielnych systémov, ktoré obsahujú informácie o financiách a ľudských zdrojoch. Tie sa potom ukladajú do excelovských tabuliek. V nich potom môžu vidieť, aké skupiny zamestnávajú a ako výdavky na ich mzdy ovplyvňujú rozpočet spoločnosti.

„Nechcem, aby ľudia z finančného plánovania trávili čas importom a exportom a manipuláciou s údajmi, chcel by som, aby sa sústredili na to, čo nám tieto dáta naznačujú,“ povedal Garrett a dodal, že pracuje na tom, aby sa Excel z tohto procesu odstránil.

O podobnom zámere hovoria aj ďalšie spoločnosti, ktorých finančné tímy používajú Excel na finančné plánovanie, analýzu a reporting. Tvrdia, že tabuľkový procesor, ktorý v 80. rokoch priniesol revolúciu v účtovníctve, už nespĺňa požiadavky súčasných podnikov. Môžu sa vyskytnúť chyby, pretože dáta v programe Excel sú oddelené od iných systémov a nie sú automaticky aktualizované. Staršie verzie ani neumožňujú viacerým používateľom pracovať spoločne na jednom dokumente, čo bráni spolupráci. Obmedzené je aj to, koľko dát možno stiahnuť do jedného dokumentu, čo môže spomaliť analýzu.

Firmy sa preto zameriavajú na nové technológie založené na cloudových architektúrach od spoločností Anaplan, Workiva, Adaptive Insights a iných. Novší softvér sa dá spojiť s existujúcimi systémami na správu účtovníctva a podnikových zdrojov vrátane tých od spoločností Oracle alebo SAP. To umožňuje agregovať, analyzovať a vykazovať údaje na jednej platforme, často bez ďalšieho školenia.

Finančný šéf jedného amerického reštauračného reťazca uviedol, že pred rokom pracovník jeho tímu venoval každý mesiac niekoľko hodín distribúcii stoviek excelovských tabuliek na plánovanie a sledovanie výkonnosti regionálnym vedúcim ich 415 amerických reštaurácií. Teraz po prechode na softvér Adaptive Insights ten istý proces trvá niekoľko minút.

Microsoft však stále vyvíja Excel, aby lepšie poslúžil zákazníkom aj z finančného prostredia. Najnovšia verzia, uvedená v lete, umožňuje viacerým používateľom spolupracovať na jednom dokumente, zahrnúť viac ako 100 miliónov riadkov údajov a prichádza s automatizovanými nástrojmi na sledovanie trendov a návrhy vizualizácie.

Zdroj: Wsj

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Asseco Internationali bude mať centrálu v Bratislave. Globálne zamestnáva už viac ako 6000 expertov

03.05.2018 00:15

Globálna spoločnosť Asseco zmenila svoju organizačnú štruktúru a vytvorila organizačnú jednotku Asseco International so sídlom v Bratislave. Súčasťou skupiny Asseco CE sú i ďalšie firmy s IT zameraním ...

Biznis

Na Slovensko príde šéf Hyperloopu, Dirk Ahlborn

02.05.2018 00:30

Hyperloop Transportation Technologies je jedna zo spoločností, ktoré sa snažia rozvíjať idey Elona Muska na super rýchlu dopravu. Podľa slov Dirka Ahlborna majú pred sebou náročný rok, pretože plánujú ...

Biznis

Rast biznisu umožnia flexibilné siete

12.03.2018 00:22

Na internet je dnes pripojených takmer desať miliárd zariadení. Do troch rokov sa ich počet znásobí, odhady hovoria o 27 až 50 miliardách. Rozmach technológií ako internet vecí ale i väčšia dostupnosť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_05

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button