Image
28.11.2017 0 Comments

Finanční šéfovia chcú, aby ich tímy už prestali používať Excel. Microsoft sa však nevzdáva

Finančný riaditeľ Adobe Inc. Mark Garrett hovorí, že jeho tím sa snaží zisťovať, ktoré pracovné miesta sú v tejto softvérovej spoločnosti obsadené. Tento proces však môže trvať niekoľko dní a vyžaduje vyťaženie údajov z rozdielnych systémov, ktoré obsahujú informácie o financiách a ľudských zdrojoch. Tie sa potom ukladajú do excelovských tabuliek. V nich potom môžu vidieť, aké skupiny zamestnávajú a ako výdavky na ich mzdy ovplyvňujú rozpočet spoločnosti.

„Nechcem, aby ľudia z finančného plánovania trávili čas importom a exportom a manipuláciou s údajmi, chcel by som, aby sa sústredili na to, čo nám tieto dáta naznačujú,“ povedal Garrett a dodal, že pracuje na tom, aby sa Excel z tohto procesu odstránil.

O podobnom zámere hovoria aj ďalšie spoločnosti, ktorých finančné tímy používajú Excel na finančné plánovanie, analýzu a reporting. Tvrdia, že tabuľkový procesor, ktorý v 80. rokoch priniesol revolúciu v účtovníctve, už nespĺňa požiadavky súčasných podnikov. Môžu sa vyskytnúť chyby, pretože dáta v programe Excel sú oddelené od iných systémov a nie sú automaticky aktualizované. Staršie verzie ani neumožňujú viacerým používateľom pracovať spoločne na jednom dokumente, čo bráni spolupráci. Obmedzené je aj to, koľko dát možno stiahnuť do jedného dokumentu, čo môže spomaliť analýzu.

Firmy sa preto zameriavajú na nové technológie založené na cloudových architektúrach od spoločností Anaplan, Workiva, Adaptive Insights a iných. Novší softvér sa dá spojiť s existujúcimi systémami na správu účtovníctva a podnikových zdrojov vrátane tých od spoločností Oracle alebo SAP. To umožňuje agregovať, analyzovať a vykazovať údaje na jednej platforme, často bez ďalšieho školenia.

Finančný šéf jedného amerického reštauračného reťazca uviedol, že pred rokom pracovník jeho tímu venoval každý mesiac niekoľko hodín distribúcii stoviek excelovských tabuliek na plánovanie a sledovanie výkonnosti regionálnym vedúcim ich 415 amerických reštaurácií. Teraz po prechode na softvér Adaptive Insights ten istý proces trvá niekoľko minút.

Microsoft však stále vyvíja Excel, aby lepšie poslúžil zákazníkom aj z finančného prostredia. Najnovšia verzia, uvedená v lete, umožňuje viacerým používateľom spolupracovať na jednom dokumente, zahrnúť viac ako 100 miliónov riadkov údajov a prichádza s automatizovanými nástrojmi na sledovanie trendov a návrhy vizualizácie.

Zdroj: Wsj

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ShowIT 2018 – posledné zvýhodnené vstupenky

17.01.2018 00:01

Do najväčšej IT odbornej konferencie na Slovensku ShowIT zostávajú necelé dva týždne. Tento ročník sa bude konať v Bratislave v hoteli Crowne Plaza v termíne od 30. 1. do 1. 2. 2018.  Čakajú vás tri d ...

Biznis 1

6 trendov, ktoré zmenia fungovanie biznisu: takýto bude rok 2018

02.01.2018 00:15

Veľa sa o nej hovorí a podľa prognóz, sa ešte len bude. Digitálna transformácia firiem udáva tempo v konkurenčnom boji a ukazuje sa, že len tí, ktorí prejdú technologickou premenou, budú miešať karty ...

Biznis

Apple kúpi hudobnú aplikáciu Shazam. Chce dobehnúť konkurenciu

13.12.2017 00:10

Americký gigant Apple kúpi obľúbenú aplikáciu na rozpoznávanie hudby Shazam za 400 miliónov dolárov. Správu o plánovanej dohode priniesol v piatok web zameraný na aktuality z oblasti technológie TechC ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá