Image
14.7.2018 0 Comments

CeBIT: Festival inovácií pre digitálny biznis

Veľtrh CeBIT má dlhoročnú tradíciu. Zatiaľ, čo niekoľko posledných ročníkov bolo organizovaných ako cez kopirák, a to tak filozofiou, ako aj rozmiestením sekcií do pavilónov, tento rok bolo všetko inak.

Veľtrh sa na obrovskom výstavisku koncentroval do niekoľkých pavilónov a bolo to jednoznačne na prospech veci.  Redukovala sa predovšetkým sekcia, pre ktorú sa po­užívalo politicky korektné označenie Global ­Resources, kde po minulé roky veľké množstvo prevažne ázijských výrobcov  vystavovalo ­neznačkové produkty. Bola zrušená aj sekcia Reseller Planet, kde mali prístup len obchodníci, to preto, aby si bežní spotrebitelia nemohli urobiť názor na často astronomické marže pri obchodovaní s lacnými ázijskými produktmi.

Zrušením spomínaných sekcií sa ušetrili štyri haly. Ázijské produkty tohto typu boli prezentované len na malej ploche v sekcii spotrebnej elektroniky a aj to bola premárnená príležitosť. Niekto by konečne mal výrobcom príslušenstva povedať, že už dávno sa začala éra konektorov USB-C.


Doručenie pizze dronom

Prehľadné usporiadanie a pódium v každom pavilóne

CeBIT sa síce postupom času vyprofiloval ako typický B2B (business to business)  veľtrh, no je otvorený aj pre širokú verejnosť a vstupné, hlavne pre študentov, je viac-menej symbolické. B2B v praxi znamená, že podľa štatistík sa počas veľtrhu uskutoční viac než 5 miliónov obchodných stretnutí. Nová organizačná schéma podujatia svedčí o tom, že vývojom prechádzajú nielen nové technológie, ale aj procesy biznisu a jedným z takýchto procesov je aj prezentovanie riešení čiže výstavníctvo a veľtrhy. Plán veľtrhu farebne odlišoval sekcie d!conomy, d!tec, d!talk a d!campus, takže napríklad záujemcovia o nové technológie sa podľa fialových plôch rýchlo zorientovali, v ktorej časti ktorého pavilónu sú sústredené riešenia sekcie d!tec. 

Aj tento rok sa konala sprievodná konferencia, ale nebola tak ako po minulé roky v separátnych priestoroch. V každej hale bola vytvorená sekcia d!talk s pódiom a dostatočným počtom miest na  sedenie. Témy prednášok korešpondovali s tematickým zameraním haly. Najzaujímavejšie prednášky boli v hale 27, kde boli sústredené riešenia využívajúce umelú inteligenciu, výskumné projekty a ­start­upy. Takmer plné auditórium bolo aj v hale 26, zameranej na nové technológie, roboty, drony virtuálnu a rozšírenú realitu.  


Humanoidný robot pre kozmonautov

Trendy a buzzwordy

Väčšina výstavnej plochy bola zameraná na pokročilé technológie, koncepcie a riešenia. Svedčí to o pokračujúcej digitálnej transformácii, masívnom rozvoji internetu vecí a azda všadeprítomnej implementácii umelej inteligencie. V žiadnom stánku významnejšej firmy nechýbalo niektoré z riešení koncepcie smart everything, či už išlo o inteligentné mestá, budovy, alebo inteligentnú dopravnú, logistickú či priemyselnú infraštruktúru. Neprekvapilo nás, že všade rezonoval pojem umelej inteligencie, a potešilo zistenie, že vo väčšine prípadov oprávnene.

Často skloňovaný pojem bol aj blockchain. Možno až príliš, a preto sme urobili malý experiment. V stánkoch niekoľkých firiem sme sa pýtali, čo blockchain vlastne je, ako a prečo ho využívajú vo svojich riešeniach. Odpovede boli väčšinou typu: „Blockchain je, keď...“ A nasledovalo odmlčanie sa. Skrátim to. Keď už tieto firmy populárnemu buzzwordu neodolali, mali venovať pol hodiny času a zaškoliť svojich obchodných zástupcov.

Veľa firiem vystavovalo riešenia na priebežnú diagnostiku strojov, zariadení a vozidiel. Nemecké železnice aj Huawei vystavovali svoje riešenia na priebežné sledovanie železničných vozidiel. Senzory sa na nové lokomotívy a vozne montujú priamo na nápravy, ale pomocou senzorov na koľajniciach nie je problém skontrolovať ani staršie vlakové súpravy. Senzory dokážu zistiť nielen rýchlosť a smer pohybu každého prechádzajúceho vlaku, ale porovnaním vzoriek z toho istého vlaku pri predchádzajúcich prejazdoch dokonca operatívne identifikovať problém prejavujúci sa zmenou zvukového a vibračného spektra.

Z uvedeného je zrejmé, že vyhodnotenie robí analytický systém v cloude, ktorý má prehľad o cestovnom harmonograme a radení vagónov v súpravách. Podobných príkladov z rôznych odvetví sa na veľtrhu dalo nájsť nepreberné množstvo.


Jedno z riešení na nabíjanie mobilov

Startupy a výskumné pracoviská

Najpestrejšia paleta vystavovaných riešení bola v sekcii startupov v hale 27. Cieľom sekcie je umožniť prezentáciu nápadov a v mnohých prípadoch aj riešení dotiahnutých do rôzneho štádia realizácie. Sekciu so záujmom navštevujú nielen investori, konzultanti, obchodní experti, ale aj lovci talentov a dokonca aj špecialisti veľkých firiem, ktoré hľadajú riešenie, ktoré by sa im hodilo a prevzali by ho formou akvizície.

Aj tento rok prevládali nehmotné riešenia využívajúce mobilné aplikácie a cloudové služby. V porovnaní s vlaňajším CeBITom boli vystavované riešenia menej zaujímavé, na prvý pohľad sa zdalo, ako keby inovátorov premohol útlm a stereotyp. Problém bol inde. Vlani sekciu podporili veľké firmy ako SAP či Bosch a ich špecialisti pôsobili ako mentori. To zrejme prilákalo viac zaujímavých riešení než tento rok.

Najväčší záujem tentoraz budil projekt riešenia na nabíjanie mobilov. Je dotiahnutý nielen z technickej stránky, ale aj čo sa týka obchodného modelu. Na slotoch, do ktorých budú ľudia vkladať svoje mobily na nabíjanie, je nalepená reklama.  Veľa prototypov high-tech riešení bolo vystavovaných aj v stánkoch firiem. Za všetky spomenieme prototyp kvantového počítača v expozícii IBM.


Kvantový počítač IBM

Využitie robotov, dronov a virtuálnej reality

V mnohých stánkoch využívali humanoidných robotov, predovšetkým aj u nás známeho Peppera, ako atrakciu na pritiahnutie pozornosti. Veľmi to nefungovalo, ľudia si už na tieto pútače zvykli a málokto sa pristavil na krátky „pokec“ s robotom. Naproti tomu v sekcii Humanoidné roboty boli prezentované skutočne inovatívne riešenia, schopné zvládnuť čoraz viac náročnejších úkonov, napríklad veľký robot, ktorý bude slúžiť údržbárom ako pomocník.

Pre drony bola v hale vyčlenená rovnako veľká oblasť s rozmermi 80 × 20 m, chránená sieťovinou, kde sa konali neustále dynamické ukážky. Pôsobivú ukážku doručenia pizze dronom si mohli pozrieť hostia otváracieho ceremoniálu, ktorý sa uskutočnil  v predvečer otvorenia veľtrhu v centre Hannoveru. Fungovalo to perfektne. Scenáre doručovania zásielok dronmi sú veľmi efektné, ale, žiaľ, nie sú univerzálne. Nebude problém doručiť zásielku do dvora rodinného domu, ale obyvatelia panelákov ho nebudú môcť využiť.

V oblasti technológie dronov sa intenzívne angažuje Intel. Večer predviedol pôsobivú choreografiu stoviek synchronizovaných svietiacich dronov, ktoré  na večernej oblohe vytvárali rôzne texty a obrazce. Ani virtuálna a rozšírená realita ešte ani zďaleka nedosiahli úroveň technologickej ani komerčnej zrelosti. V porovnaní s minulým rokom, keď prevládali scenáre prezentácie veľkých a nehmotných riešení, tentoraz boli vystavované riešenia slúžiace na nácvik či ako pomôcka napríklad pre servisných technikov, ktorí si môžu úkon nacvičiť vo virtuálnom prostredí, prípadne pomocou okuliarov na rozšírenú realitu si premietnu schému zariadenia a podobne.

Future mobility

Vlani bola jedným z najväčších lákadiel veľtrhu možnosť zviesť sa na autonómnom elektrickom minibuse Postbus. Tento rok bola v pavilóne Future mobility takisto vyznačená testovacia dráha, kde jazdil elektromobil e.GO Life, ktorý vytvorila spoločnosť e.GO Mobile so sídlom v areáli univerzity RWTH v Aachene. Bude sa sériovo vyrábať tento rok a firma už prijíma predobjednávky. Cena vozidla v základnej výbave pred odpočítaním environmentálneho bonusu je 15 900 eur.

Inak pavilónu Future mobility dominoval domáci výrobca Volkswagen, v priestoroch jeho expozície sa takmer neustále konali prezentácie týkajúce sa rôznych aspektov nielen elektromobility, asistenčných systémov a autonómnych áut, ale aj zníženia emisií. Kto čakal, že sa prevezie alebo aspoň uvidí jazdu autonómneho auta, bol sklamaný. Už vlani sa hovorilo, že tento rok už možno  budú účastníkov po areáli výstaviska voziť autonómne autobusy alebo taxíky. Nestalo sa, takže azda o rok alebo niekoľko rokov.


Autonómne vozíky na doručovanie nákupov

Festivalové pódium a d!campus

Prednášky niektorých kľúčových rečníkov, prezentácie startupových riešení a, samo­zrejme, večerné koncerty sa konali na veľkom pódiu na otvorenej ploche. Čiastočne vonku a čiastočne pod veľkou klenbou prístreška boli prezentované rôzne outdoorové riešenia, napríklad autonómne vozidlá na doručovanie nákupov alebo riešenie, ktoré má zabrániť sprejerom znehodnotiť verejné budovy, priestory a vozidlá verejnej dopravy. Je to klasická ukážka riešenia IoT pre inteligentné mesto. Senzory zachytia typické chemikálie z farieb a upozornia pult dohľadu.

Tvorcovia plánujú riešenie rozšíriť o kamery, ktoré budú na báze umelej inteligencie identifikovať aktivity sprejerov. Smart City, to nie sú len senzory, inteligentné pouličné osvetlenie, inteligentné semafory, parkoviská a podobne, ale aj súvisiaca infraštruktúra, predovšetkým káble. Vodafone vystavoval riešenie, ktoré dokáže priebežne frézovať žľaby do asfaltového aj betónového povrchu, položiť kábel alebo zväzok káblov a potom žliabok zaceliť pôvodným materiálom.

Resumé

V posledných rokoch získal veľtrh CeBIT prívlastok „nemecký“. Veď aj názov podujatia je akronym Centrum der Büro- und Informationstechnik, po našom Centrum kancelárskej a informačnej techniky. Názov je, samozrejme, poplatný dobe, v ktorej vznikol. CeBIT sa koná každoročne od roku 1986. Vlani a tento rok už začali prevažovať prednášky v angličtine, čo je dôkazom o internacionalizácii podujatia.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

BMW i3 120Ah / Stálica, ktorá vás odvezie ďalej

08.05.2019 09:44

BMW i3 sme u nás naposledy recenzovali v minulom roku vo verzii i3S REX, ktorá bola vybavená batériou s kapacitou 33,2 kWh (94 Ah) a prídavným benzínovým generátorom REX na predĺženie dojazdu. Písmeno ...

Magazín

Opel Insignia GSi Sports Tourer / Rodinný krásavec

08.05.2019 09:36

Insignia je vlajková loď automobilky Opel a teraz prichádza vo verzii kombi aj v športovo ladenom variante GSi (Grand Sport Injection). Opel touto verziou mieri predovšetkým na oteckov rodín, ktorí oc ...

Magazín

Vodík ako budúcnosť dopravy?

08.05.2019 09:06

Hitom posledných rokov je elektromobilita a často sa stretávame aj v médiách s informáciami, že budúcnosť bude patriť práve elektromobilom. Môžeme o tom polemizovať, môžeme s tým aj nesúhlasiť, ale mi ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SecTec_2019

Najnovšie videá

Cyber Central Malware Analysis Training


PC forum button