Image
12.6.2019 0 Comments

Falošné videá sa dajú robiť ešte ľahšie. Stačí napísať, čo má kto povedať

Medzinárodný tím vedcov zo Stanfordovej univerzity, Inštitútu Maxa Plancka pre informatiku, Princetonskej univerzity a Adobe Research dokazuje, že možnosť upravovať to, čo hovoria ľudia vo videách, a vytvárať realistické falzifikáty, je čoraz jednoduchšia.

Vo videu môžete vidieť niekoľko príkladov výstupu systému vrátane upravenej verzie slávneho citátu z filmu Apocalypse Now z podoby „I love the smell of napalm in the morning” („Milujem rannú vôňu napalmu“) na „I love the smell of french toast in the morning“ („Milujem rannú vôňu francúzskeho toastu“).

Zatiaľ ide o výskumnú prácu a nie je k dispozícii spotrebiteľská verzia softvéru. No pravdepodobne nebude trvať dlho, kým sa podobné služby stanú verejnými. Adobe už napríklad publikoval podrobnosti o prototypovom softvéri s názvom VoCo, ktorý umožňuje používateľom upravovať nahrávky reči tak jednoducho, ako sa to dá v prípade obrazu. Tento softvér bol použitý aj vo výskume.

Pri tvorbe falošných videí vedci kombinujú niekoľko techník. Najprv naskenujú cieľové video a izolujú fonémy hovorené subjektom. Potom priraďujú k týmto fonémam zodpovedajúce „vizémy“ – výrazy tváre, ktoré sprevádzajú každý zvuk.

Nakoniec vytvoria 3D model spodnej polovice tváre subjektu pomocou cieľového videa. Keď sa text upraví, softvér spojí všetky zozbierané údaje (fonémy, vizémy a 3D model tváre) na vytvorenie nového záznamu, ktorý zodpovedá zadanému textu. Napokon sa tento výsledok vloží do zdrojového videa.

Keď si v teste video pozrelo 138 dobrovoľníkov, 60 % z nich označilo editované video za skutočné. Môže sa to zdať málo, ale iba 80 % účastníkov označilo za skutočné pôvodné, neupravené video. (Vedci hovoria, že je to tak preto, že účastníci boli informovaní, že ich odpovede budú použité v štúdii o strihu videa, a tak boli pripravení na to, že budú mať do činenia s falzifikátmi.)

Samozrejme, aj táto technológia má svoje obmedzenia. Algoritmy fungujú len na videách zachytávajúcich hlavu hovoriaceho a vyžadujú 40 minút vstupných údajov. Upravený prejav sa nemôže priveľmi líšiť od zdrojového materiálu. Výskumníci takisto poznamenávajú, že nemôžu zmeniť náladu alebo tón hlasu hovoriaceho. Navyše akékoľvek rušivé prvky pri tvári (napr. keď niekto máva pri hovorení rukami) algoritmus úplne rozhádžu.

Pravda, výskum je zatiaľ v ranom štádiu a možno predpokladať, že tieto obmedzenia budú postupne odstránené. To znamená, že čoskoro môže byť k dispozícii softvér, ktorý umožní komukoľvek aj bez technického školenia upraviť to, čo hovoria ľudia vo videách. Možnosti zneužitia tejto technológie sú znepokojivé a vedci sú často kritizovaní, že to nezohľadňujú pri svojej práci.

Vedci hovoria, že ich technológia má veľa možností užitočného použitia. Bola by veľkým prínosom pre filmový a televízny priemysel, pretože by umožnila opraviť nesprávne časti bez opakovania celého záznamu a vytvoriť bezproblémové dabovanie hercov hovoriacich rôznymi jazykmi.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Umelá inteligencia dokáže odhaliť kritické trhliny v jadrových reaktoroch a varovať pred možnou katastrofou

11.06.2019 00:10

Malá trhlinka v jadrovom reaktore, mrakodrape, konštrukcii mosta alebo múre priehrady môže mať katastrofické následky. Kontrola kritických systémov je však zložitá a časovo náročná. Videá zachytené au ...

Technológie

Špeciálny radar dokáže cez stenu lokalizovať osoby, ich tep, dýchanie aj emócie

05.06.2019 00:05

Vedci z MIT predstavili nový typ radaru, ktorý je určený na detekciu osôb cez steny. Vyniká predovšetkým jednoduchosťou a tým, že vie okrem jednotlivých osôb a ich pohybu zmerať s vysokou presnosťou n ...

Technológie

Facebook konečne odhalil, na čom pracuje jeho tajná divízia na vývoj robotov

04.06.2019 00:15

Facebook prvýkrát verejne hovoril o projektoch, ktorými sa zaoberá jeho robotická divízia, a podelil sa o podrobnosti týkajúce troch konkrétnych projektov. Spoločnosť dúfa, že prispejú k vybudovaniu s ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button