Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Facebook pripustil, že sleduje neprihlásených používateľov, ba aj tých, ktorí ho nenavštevujú

0

Facebook v poslednom období čelil niekoľkým škandálom a teraz vysvetľuje, čo a ako robí. Hovoril o tom Mark Zuckeberg pred Kongresom USA a v novom blogovom príspevku o tom píše produktový riaditeľ  David Baser. Ten uviedol, že spoločnosť sledovala svojich používateľov a iných ľudí na webových stránkach a aplikáciách z troch hlavných dôvodov: na priame poskytovanie služieb, zabezpečenie vlastnej stránky spoločnosti a „zlepšenie našich produktov a služieb“.

Facebook teda dokáže zhromažďovať dáta na vytvorenie toho, čo nazýva „tieňové profily“, aj o tých, ktorí sa nikdy nezapojili do najväčšej sociálnej siete na svete. A ako to robí? Jeden z hlavných spôsobov zhromažďovania informácii o niekom, kto na sociálnej sieti nie je ani zaregistrovaný, je ten že používateľ Facebooku, jeho známy, zdieľa so službou zoznam telefónnych kontaktov.

Facebook nabáda používateľov, aby tak robili a mohli ľahšie nájsť svojich priateľov. Takto môže spoločnosť zistiť vašu adresu, telefónne číslo, e-mailovú adresu a, samozrejme, vie, že poznáte človeka, ktorý odhalil zoznam svojich kontaktov. Vaši priatelia vás takisto môžu označiť na fotografiách či roztrúsiť ďalšie detaily, ktoré by ste radšej zachovali v súkromí.

Druhý spôsob, ako sa informácie zvyčajne dostanú do Facebooku, je návšteva webových stránok. Využíva sa pri tom kód, ktorý vývojári vložili do webu či aplikácie. Stránky totiž môžu obsahovať tlačidlá Páči sa mi či Zdieľať (Like, Share) alebo iný doplnok pre sociálne siete.

V tom prípade váš prehliadač môže poslať Facebooku „obmedzený súbor informácií“ (informácie o webovej stránke, ktorú navštevujete, dátum a čas návštevy a ďalšie údaje týkajúce sa prehliadača a operačného systému). Na základe týchto dát vám Facebook vygeneruje unikátne cookies, podľa ktorých vás identifikuje. A pomáha pri tom aj služba Facebook Analytics, ktorá umožňuje vývojárom sledovať, kto sa na stránke či v aplikácii pohybuje a čo tam robí.

„Tieto informácie zaznamenávame, aby sme mohli zlepšiť naše produkty,“ tvrdí Facebook. Predovšetkým tak môže tiež anonymom ponúknuť relevantné reklamy, ktoré sa budú zobrazovať aj na cudzích weboch a v aplikáciách. Pozná totiž ich IP adresu a podľa navštívených webov odhadne ich záujmy.

Zdroj: usatoday.comnewsroom.fb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Facebook web on-line chat sukromie bezpečnosť dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať