Facebook pripravuje novú kryptomenu pre verejnosť. Ľudia si budú posielať peniaze cez WhatsApp

0

Niektoré veľké internetové spoločnosti dúfajú, že by sa im mohlo podariť priviesť hlavný prúd používateľov do alternatívneho sveta digitálnych peňazí. Facebook, Telegram a Signal plánujú od budúceho roka zaviesť nové kryptomeny, ktoré majú umožniť používateľom posielať peniaze svojim kontaktom v messagingovom systéme podobne, ako to robí PayPal.

Na takomto trochu tajomnom projekte v súčasnosti pracuje Facebook. Jeho kryptomena bude určená pre používateľov služby WhatsApp, ktorú Facebook vlastní, a umožní im okamžite poslať peniaze priateľom či príbuzným. Projekt je v pokročilom štádiu a spoločnosť už rokuje s burzami o predaji kryptomeny Facebooku spotrebiteľom.

Podľa agentúry Bloomberg by malo ísť o stablecoin a mal by byť viazaný na americký dolár s cieľom minimalizovať volatilitu. Takisto Telegram, ktorý má približne 300 miliónov používateľov po celom svete, pracuje na digitálnej mene spoločne so službou Signal na zasielanie šifrovaných správ.

Messagingové spoločnosti majú široký dosah, oproti ktorému je dosah dnešných kryptomien bezvýznamný. Facebook a Telegram môžu ponúknuť digitálne peňaženky a okamžite ich sprístupniť stovkám miliónov používateľov. Digitálne meny by mohli existovať v decentralizovanej počítačovej sieti, do istej miery nezávislej od spoločnosti, ktorá ich vytvorila.

Podobne ako bitcoin by nové kryptomeny uľahčili presun peňazí medzi krajinami, a to najmä v rozvojových krajinách, kde je pre obyčajných ľudí ťažké otvoriť si bankový účet a nakupovať online. Nové projekty, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje, vo všeobecnosti odstraňujú proces ťažby, na ktorom je postavený bitcoin.

Messagingové spoločnosti však pravdepodobne budú čeliť rovnakým regulačným a technologickým prekážkam, ktoré zabránili bitcoinu v tom, aby sa stal mainstreamom.  

Spoločnosti vkladajú do svojich projektov značné financie, hoci hodnota kryptomien počas posledného roka klesá. Snahy v tejto oblasti sa vo Facebooku začali minulý rok po tom, čo Telegram získal 1,7 miliardy dolárov na financovanie svojho projektu.

Zdroj: nytimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Facebook internet peniaze web online Digital dáta WhatsApp aplikácia smartfon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať