Image
26.10.2018 0 Comments

Facebook prepracoval Messenger zameraný na jednoduchosť. Toto sú hlavné novinky

Facebook vydal redizajnovanú verziu aplikácie Messenger, ktorá sa pokúša vrátiť k základom. Po rokoch rozširovania o konverzačné roboty, hry, platby a pod. s cieľom zvýšiť výnosy sa teraz spoločnosť snaží zamerať na základné určenie. Všetky extra widgety v aplikácii zostanú, ale budú viac skryté na miestach, kde ich môžete bez problémov ignorovať.

Staršia verzia aplikácie sa počas posledných piatich rokov nafúkla na deväť rôznych kariet. K dispozícii boli karty na hry, biznis, kontakty. Ďalej tu boli záložky pre vašich priateľov, ktorí práve mali otvorenú aplikáciu, pre vaše skupiny a pre vaše predchádzajúce hovory. Tlačidlo na novú textovú správu sa stalo malým štvorcom vedľa vyhľadávacieho panela a najvýznamnejšie miesto zaujalo tlačidlo na fotografie a videá.

Pôvodne sa však Messenger zrodil na to, aby si používatelia Facebooku mohli navzájom jednoducho posielať správy počas prehliadania sociálnej siete. V roku 2014 vznikla mobilná aplikácia, ktorú mal na starosti bývalý šéf PayPalu David Marcus. Keď vedúci predstavitelia Facebooku zaznamenali veľký úspech, ktorý dosiahla čínska sieť WeChat po tom, čo spustila službu digitálnej peňaženky, pokúsili sa ju napodobniť.

V priebehu tohto roka Messenger prevzal Stan Chudnovsky, keď Marcus prešiel do novej blockchainovej divízie Facebooku. A práve ten sa rozhodol staviť na jednoduchosť a vrátiť sa ku koreňom.Mnohí sa už sťažovali na nafukovanie funkcií aplikácie, no dnes  ju využíva viac ako 1,3 miliardy ľudí mesačne, a tak každá funkcia má milióny používateľov. Preto je veľmi ťažké vyhovieť všetkým.

Niečo však bolo treba urobiť, a tak Facebook uskutočnil prieskum medzi používateľmi. Až 70 % z nich uviedlo, že  najdôležitejšia vlastnosť správnej aplikácie na zasielanie správ je jej jednoduchosť.  Preto sa spoločnosť rozhodla pre redizajn.

Nový Messenger bol predstavený na vývojárskej konferencii v máji. Konsoliduje to, čo kedysi obsadilo deväť záložiek, na tri. O niečo lepšie využíva voľný priestor, hoci stále môžete vidieť rovnaký počet konverzácií na jednej obrazovke (šesť). Veľké tlačidlo na fotografie/videá je preč. Nahradila ho menšia ikona kamery vedľa ikony na odoslanie novej textovej správy.

Centrálna karta sa nazýva Ľudia a slúži ako telefónny zoznam. Ľudia, ktorí aktívne používajú Messenger v rovnakom čase ako vy, sa zobrazia v zozname kontaktov ako prví a vedľa ich mena je emotikon ruky, ak na ňu klepnete, kamarátovi zamávate (Wave). To, čo sa v novej verzii zachovalo zo starého Messengera, je skutočnosť, že sa vždy snaží, aby ste začali nové rozhovory s priateľmi a používali aplikáciu čo najviac.

Trochu mätúce je, že nový Messenger zobrazuje príbehy (Facebook stories) dvakrát. Raz nad vašimi rozhovormi, kde sa miešajú s obrázkami vašich priateľov, ktorí sú práve aktívni v službe Messenger, a potom znova na karte Ľudia. Keďže redizajn sa zameral na jednoduchosť, je táto redundancia ťažko pochopiteľná. (Facebook hovorí, že pôvodne odstránil príbehy z karty Ľudia, ale testovacia skupina požadovala ich vrátenie.)

Posledná karta sa nazýva Discover (Objavte) a nájdete tu podniky a hry, ktoré sú určené „pre vás“. Popri konsolidácii nový Messenger priniesol aj niekoľko zlepšení v konverzáciách. Môžete napríklad meniť farbu rozhovoru ako gradient, aby sa farba zmenila pri posúvaní nahor a nadol. A je tu aj nové gesto na začatie telefonických hovorov a videohovorov: jednoducho prejdete prstom priamo na meno osoby a zobrazia sa príslušné ikony. V najbližších mesiacoch plánuje Messenger aj pridanie tmavého režimu.

Samozrejme, konverzácie sú stále nabité funkciami. Môžete posielať text, emoji, nálepky, hlasovú poznámku, fotografiu alebo video. A je tu aj nová ikona s tromi bodkami, po klepnutí na ňu uvidíte všetko ostatné, čo sa tu ešte nahromadilo: zdieľanie polohy, hry, GIF-y, pripomienky atď. Nemožno však povedať, že by sa Messenger vďaka zjednodušeniu aj zrýchlil.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019