Facebook pracuje na technológii na písanie pomocou myšlienok. Cieľom je rýchlosť až 100 slov za minútu

Technológie
0

Facebook v týchto dňoch odhalil projekt svojej tajomnej výskumnej skupiny Building 8, ktorá pracuje na vytvorení rozhrania mozog – počítač umožňujúceho písať pomocou myšlienok. Regina Duganová, bývalá riaditeľka agentúry DARPA a bývalá šéfka experimentálnej výskumnej skupiny ATAP spoločnosti Google, o projekte s názvom Typing by brain informovala na podujatí Facebooku pre vývojárov s názvom F8. Cieľom je vytvoriť technológiu, ktorá bude prekladať myšlienky priamo z vášho mozgu na obrazovku počítača bez potreby reči alebo ťukania prstami. Pomocou neinvazívnych senzorov by mala presne prečítať to, čo máte v úmysle povedať, a premeniť to na podobu čitateľného textu.

Duganová hovorila o technológii „mozgovej myši na rozšírenú realitu“, čo znamená, že by mohlo ísť o ideálny spôsob, ako prijímať priamy vstup z neurónovej aktivity. Odstránila by sa tak potreba zariadení na rozšírenú realitu na sledovanie gest ruky alebo iných pohybov tela. Zariadenie Facebooku by sa teoreticky mohlo použiť aj pre pacientov s ťažkou paralýzou.

Duganová zdôrazňuje, že nejde o čítanie myšlienok a narušenie súkromia zo strany Facebooku, ale skôr o „dekódovanie slov, ktoré ste sa už odoslaním do centra reči vášho mozgu rozhodli zdieľať“. Išlo by teda o detegovanie aktivity vo veľmi špecifickej oblasti mozgu, kde sú myšlienky preložené do reči. Facebook tvrdí, že vedci zo Stanfordovej univerzity vytvorili systém umožňujúci ochrnutému pacientovi napísať 8 slov za minútu len s použitím myšlienok. Pravda, podarilo sa im to invazívnym spôsobom – implantovaním poľa elektród. Konečným cieľom je podľa Duganovej systém poskytujúci možnosť písať oveľa rýchlejšie ako rukami, a to až rýchlosťou 100 slov za minútu.

Facebook však nemá v úmysle použiť invazívny implantát akéhokoľvek druhu. Použitie neurónového zobrazenia vraj môže byť jediný neinvazívny spôsob schopný premeniť nervovú aktivitu na vstupy pre elektronické zariadenia. Mohlo by ísť o nejaký druh čiapky alebo čelenky, ktorú budete nosiť na hlave. Takáto technológia ešte neexistuje, ale pracuje na nej viac ako 60 vedcov. Jej vývoj však bude trvať niekoľko rokov, dodáva Duganová.

Zdroj: ThevergeRecode

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Facebook Regina Duganova

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať