Image
4.6.2019 0 Comments

Facebook konečne odhalil, na čom pracuje jeho tajná divízia na vývoj robotov

Facebook prvýkrát verejne hovoril o projektoch, ktorými sa zaoberá jeho robotická divízia, a podelil sa o podrobnosti týkajúce troch konkrétnych projektov. Spoločnosť dúfa, že prispejú k vybudovaniu systémov umelej inteligencie, ktoré sa nemusia spoliehať na veľké množstvo označených údajov, aby sa naučili nové informácie. 

V jednom takomto projekte Facebook vyvíja algoritmy, ktoré majú skrátiť čas potrebný na to, aby sa šesťnohý robot naučil chodiť, aj keď stroj nemá žiadne informácie o svojom prostredí.

„Dúfame, že môžeme dospieť k tomu, že sa robot bez akýchkoľvek predchádzajúcich vedomostí o svete alebo o tom, čo vlastne znamená chodiť, môže v priebehu niekoľkých hodín naučiť chodiť prirodzeným spôsobom,“ povedal Roberto Calandra, výskumný pracovník z divízie AI. 

V ďalšom projekte chce Facebook zistiť, či by využitie zvedavosti ako motivačného činiteľa mohlo pomôcť robotom učiť sa rýchlejšie a podobným spôsobom, ako sa učia ľudia. Spoločnosť tvrdí, že aplikovala techniku ​​založenú na zvedavosti do aplikácie s využitím robotického ramena a simulácií.

Tretia oblasť, na ktorú sa Facebook zameriava, je pomôcť robotom učiť sa o svete prostredníctvom dotyku, a to bez poskytnutia akýchkoľvek výcvikových údajov. Problém podľa Calandru spočíva v tom, že je ťažké vybudovať hardvér so správnymi snímačmi s dotykovým ovládaním.

Pokrok v týchto oblastiach by mohol byť rozhodujúci na urýchlenie vývoja systémov umelej inteligencie. V mnohých prípadoch sa totiž systémy AI musia trénovať na označených údajoch. Označovanie dát je však časovo náročné a v niektorých prípadoch ani nemusia byť potrebné údaje k dispozícii. Výskumníci Facebooku dúfajú, že ich roboticky orientované projekty povedú k algoritmom, ktoré môžu získavať poznatky o svete podobným spôsobu, ako to robia ľudia.  

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Umelá inteligencia pre dobro Slovenska!

29.09.2019 00:00

Slovenská republika sa radí medzi krajiny, ktoré azda najviac ovplyvní vývoj umelej inteligencie. Veľká vlna globalizácie ustupuje a obchodné bariéry sa zvyšujú. Strata pracovných miest sa možno nater ...

Technológie

Umelá inteligencia sa naučila chápať a riešiť úlohy. Zvládla školský test ôsmakov

16.09.2019 00:10

Aristo úspešne absolvoval školský test pre ôsmakov. Možno si poviete, že to nie je nič zvláštne, lenže Aristo nie je školák, ale program umelej inteligencie. A odborníci považujú zvládnutie tejto úlo ...

Technológie

Nová virálna aplikácia dokáže vložiť vašu tvár do filmov a televíznych relácií

04.09.2019 00:15

V Číne žne úspechy bezplatná aplikácia Zao, ktorá s využitím jedinej fotografie dokáže vložiť vašu tvár do scén zo stoviek filmov a televíznych relácií. Aplikácia sa po svojom uvedení rýchlo dostala ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019