Image
4.6.2019 0 Comments

Facebook konečne odhalil, na čom pracuje jeho tajná divízia na vývoj robotov

Facebook prvýkrát verejne hovoril o projektoch, ktorými sa zaoberá jeho robotická divízia, a podelil sa o podrobnosti týkajúce troch konkrétnych projektov. Spoločnosť dúfa, že prispejú k vybudovaniu systémov umelej inteligencie, ktoré sa nemusia spoliehať na veľké množstvo označených údajov, aby sa naučili nové informácie. 

V jednom takomto projekte Facebook vyvíja algoritmy, ktoré majú skrátiť čas potrebný na to, aby sa šesťnohý robot naučil chodiť, aj keď stroj nemá žiadne informácie o svojom prostredí.

„Dúfame, že môžeme dospieť k tomu, že sa robot bez akýchkoľvek predchádzajúcich vedomostí o svete alebo o tom, čo vlastne znamená chodiť, môže v priebehu niekoľkých hodín naučiť chodiť prirodzeným spôsobom,“ povedal Roberto Calandra, výskumný pracovník z divízie AI. 

V ďalšom projekte chce Facebook zistiť, či by využitie zvedavosti ako motivačného činiteľa mohlo pomôcť robotom učiť sa rýchlejšie a podobným spôsobom, ako sa učia ľudia. Spoločnosť tvrdí, že aplikovala techniku ​​založenú na zvedavosti do aplikácie s využitím robotického ramena a simulácií.

Tretia oblasť, na ktorú sa Facebook zameriava, je pomôcť robotom učiť sa o svete prostredníctvom dotyku, a to bez poskytnutia akýchkoľvek výcvikových údajov. Problém podľa Calandru spočíva v tom, že je ťažké vybudovať hardvér so správnymi snímačmi s dotykovým ovládaním.

Pokrok v týchto oblastiach by mohol byť rozhodujúci na urýchlenie vývoja systémov umelej inteligencie. V mnohých prípadoch sa totiž systémy AI musia trénovať na označených údajoch. Označovanie dát je však časovo náročné a v niektorých prípadoch ani nemusia byť potrebné údaje k dispozícii. Výskumníci Facebooku dúfajú, že ich roboticky orientované projekty povedú k algoritmom, ktoré môžu získavať poznatky o svete podobným spôsobu, ako to robia ľudia.  

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Takto uľahčuje umelá inteligencia v Huawei P30 lite každodenný život

01.08.2019 13:44

Najmladší člen série smartfónov Huawei P30 kráča v šľapajach podstatne drahších súrodencov. Do strednej triedy prináša nielen prémiový dizajn s efektnými farebnými prevedeniami, ale aj schopnosti podk ...

Technológie

Robotický pes Astro vybavený UI bude schopný detekovať zbrane, viesť nevidiacich alebo pomáhať vojakom

16.08.2019 00:05

Vedci na Floridskej univerzite prepojili umelú inteligenciu a robot v podobe psíka s menom Astro. Rovnako ako ostatné robotické psy ktoré sú na trhu alebo sa vyvíjajú, je schopný odolať pokusom o jeh ...

Technológie 2

Budúcnosť fast-foodu? Robotizované stánky riadené umelou inteligenciou

14.08.2019 00:20

Holly predstavuje patentovanú platformu pre umelú inteligenciu na podnikanie a je produktom generálneho riaditeľa a zakladateľa spoločnosti Valyant AI Roba Carpentera. Oproti bežným zamestnancom v re ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá