Image
4.6.2019 0 Comments

Facebook konečne odhalil, na čom pracuje jeho tajná divízia na vývoj robotov

Facebook prvýkrát verejne hovoril o projektoch, ktorými sa zaoberá jeho robotická divízia, a podelil sa o podrobnosti týkajúce troch konkrétnych projektov. Spoločnosť dúfa, že prispejú k vybudovaniu systémov umelej inteligencie, ktoré sa nemusia spoliehať na veľké množstvo označených údajov, aby sa naučili nové informácie. 

V jednom takomto projekte Facebook vyvíja algoritmy, ktoré majú skrátiť čas potrebný na to, aby sa šesťnohý robot naučil chodiť, aj keď stroj nemá žiadne informácie o svojom prostredí.

„Dúfame, že môžeme dospieť k tomu, že sa robot bez akýchkoľvek predchádzajúcich vedomostí o svete alebo o tom, čo vlastne znamená chodiť, môže v priebehu niekoľkých hodín naučiť chodiť prirodzeným spôsobom,“ povedal Roberto Calandra, výskumný pracovník z divízie AI. 

V ďalšom projekte chce Facebook zistiť, či by využitie zvedavosti ako motivačného činiteľa mohlo pomôcť robotom učiť sa rýchlejšie a podobným spôsobom, ako sa učia ľudia. Spoločnosť tvrdí, že aplikovala techniku ​​založenú na zvedavosti do aplikácie s využitím robotického ramena a simulácií.

Tretia oblasť, na ktorú sa Facebook zameriava, je pomôcť robotom učiť sa o svete prostredníctvom dotyku, a to bez poskytnutia akýchkoľvek výcvikových údajov. Problém podľa Calandru spočíva v tom, že je ťažké vybudovať hardvér so správnymi snímačmi s dotykovým ovládaním.

Pokrok v týchto oblastiach by mohol byť rozhodujúci na urýchlenie vývoja systémov umelej inteligencie. V mnohých prípadoch sa totiž systémy AI musia trénovať na označených údajoch. Označovanie dát je však časovo náročné a v niektorých prípadoch ani nemusia byť potrebné údaje k dispozícii. Výskumníci Facebooku dúfajú, že ich roboticky orientované projekty povedú k algoritmom, ktoré môžu získavať poznatky o svete podobným spôsobu, ako to robia ľudia.  

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Falošné videá sa dajú robiť ešte ľahšie. Stačí napísať, čo má kto povedať

12.06.2019 00:20

Medzinárodný tím vedcov zo Stanfordovej univerzity, Inštitútu Maxa Plancka pre informatiku, Princetonskej univerzity a Adobe Research dokazuje, že možnosť upravovať to, čo hovoria ľudia vo videách, a ...

Technológie

Umelá inteligencia dokáže odhaliť kritické trhliny v jadrových reaktoroch a varovať pred možnou katastrofou

11.06.2019 00:10

Malá trhlinka v jadrovom reaktore, mrakodrape, konštrukcii mosta alebo múre priehrady môže mať katastrofické následky. Kontrola kritických systémov je však zložitá a časovo náročná. Videá zachytené au ...

Technológie

Špeciálny radar dokáže cez stenu lokalizovať osoby, ich tep, dýchanie aj emócie

05.06.2019 00:05

Vedci z MIT predstavili nový typ radaru, ktorý je určený na detekciu osôb cez steny. Vyniká predovšetkým jednoduchosťou a tým, že vie okrem jednotlivých osôb a ich pohybu zmerať s vysokou presnosťou n ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button