Image
30.5.2019 1 Comments

Facebook chce už čoskoro spustiť vlastnú kryptomenu GlobalCoin. Odborníci mu dávajú šancu

Facebook finalizuje svoje plány na zavedenie vlastnej kryptomeny v budúcom roku. V prvom štvrťroku 2020 chce zriadiť digitálny platobný systém približne v desiatich krajinách. Testovanie digitálnej meny, interne označovanej ako GlobalCoin, by sa malo začať do konca tohto roka. Očakáva sa, že podrobnejšie plány spoločnosť načrtne v priebehu leta.

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg sa už rozprával s guvernérom Bank of England o možnostiach a rizikách spojených so spustením kryptomeny, radil sa s úradníkmi z Ministerstva financií USA o regulačných otázkach a o procese kontroly totožnosti, ako aj o tom, ako znížiť riziko prania špinavých peňazí. Diskutoval takisto s firmami zaoberajúcimi sa prevodom peňazí, pretože hľadá lacnejšie a rýchlejšie spôsoby na posielanie a prijímanie peňazí pre ľudí bez bankového účtu.

O plánoch Facebooku zaviesť vlastnú digitálnu menu sa začalo hovoriť vlani v decembri. Predpokladá sa, že Facebook a jeho partneri chcú predísť divokým výkyvom v hodnote kryptomeny tým, že pôjde o tzv. stablecoin, ktorý bude nadväzovať na kôš uznávaných mien vrátane amerického dolára, eura a japonského jenu.

Facebook urobil prvé pokusy v oblasti digitálnych mien už pred desiatimi rokmi, keď vytvoril kredity (Facebook Credits), virtuálnu menu, ktorá umožnila ľuďom nakupovať položky v aplikáciách na stránke sociálnej siete. Po necelých dvoch rokoch však bol projekt ukončený, pretože neprinášal predpokladané zisky.

Zavedenie kryptomeny bude pre Facebook pravdepodobne aj testom dôvery, ktorý ukáže, či ľudia budú dôverovať sociálnej sieti dostatočne na to, aby začali meniť svoju hotovosť na digitálnu menu.

Niektorí odborníci poukazujú aj na to, že vytvorením vlastného platobného systému Facebook získa prístup k hodnotným údajom o výdavkoch používateľov. No na zber takýchto údajov by mu stačilo vytvoriť platformu, ako je PayPal, ktorá umožňuje používateľom prevod tradičných mien.

Výskumník Garrick Hileman z London School of Economics uviedol, že projekt GlobalCoin by mohol byť jednou z najvýznamnejších udalostí v krátkej histórii kryptomien. Konzervatívny odhad hovorí, že kryptomeny dnes používa približne 30 miliónov ľudí. Pritom Facebook má 2,4 miliardy mesačne aktívnych používateľov.

Tento projekt môže znamenať obrovský prínos pre existujúci tok príjmov spoločnosti, môže zvýšiť jej príjmy z rôznych služieb ponúkaných na platforme a odomknúť zdroj nových príjmov z finančných transakcií. V konečnom dôsledku by to mohlo viesť k oživeniu celej platformy.

Zdroj: bbc.comseekingalpha.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Vzostup umelých influencerov. Na sociálnych sieťach sa množia syntetické postavy

19.11.2019 00:20

Zdá sa, že celebrity budúcnosti budú navrhnuté algoritmom od nuly. Rovnako ako Lil Miquela, umelá Beyoncé, ktorá má na Instagrame 1,6 milióna nasledovateľov. Robí modelku pre značky Prada a Calvin Kle ...

Internet

Basecamp má už aj bezplatnú verziu pre osobné projekty

18.11.2019 00:20

Spoločnosť Basecamp uviedla na trh novú bezplatnú verziu svojho softvéru na riadenie projektov, nazvanú Basecamp Personal. Basecamp bol pôvodne navrhnutý pre malé podniky a ponúka praktické funkcie, a ...

Internet

Facebook Pay umožní zaplatiť už aj cez WhatsApp, Instagram a samozrejme Facebook

15.11.2019 00:10

Facebook uviedol na trh nový platobný systém s názvom Facebook Pay, ktorý bude k dispozícii  pre Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp a má uľahčiť platby v obľúbených sociálnych sieťach a aplikác ...

1 Comments

  1. Kentex reakcia na: Facebook chce už čoskoro spustiť vlastnú kryptomenu GlobalCoin. Odborníci mu dávajú šancu
    2.6.2019 12:06
    Facebook krachuje... Uz mesiac to vysi v pocitaci na obrazovke: zadajte svoje mobilne cislo, chceme vas vyzrat...
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá