Facebook buduje techniku ​​na čítanie vašej mysle. Etické dôsledky môžu byť závratné

1

Najnovšie Facebook financuje výskum v rozhraní mozog-stroj, ktorý dokáže „načítať“ myšlienky priamo z neurónov a preložiť ich do slov. Primárnym a krátkodobým cieľom je pomôcť pacientom s ochrnutím - dekódovaním ich mozgových signálov a umožniť im vyjadriť svoje myšlienky bez toho, aby sa museli pohnúť. Po úspešnej realizácii by mohol projekt významne prospieť k zvýšeniu kvality životov miliónov ľudí. Iba v USA žije v súčasnosti s ochrnutím 5,4 milióna ľudí.

Dlhodobým cieľom Facebooku je však osloviť oveľa širšie publikum: Cieľom je, podľa všetkého, dať každému možnosť ovládať svoje digitálne zariadenia - od klávesníc až po okuliare s rozšírenou realitou - s využitím vlastnej myšlienky. Spoločnosť bude tým pádom potrebovať prístup k množstvu dát. Čo samozrejme vyvoláva určité etické obavy.

Výskum financovaný Facebookom sa uskutočňuje na University of California v San Franciscu. Tamojší vedci zverejnili výsledky štúdie v nedávnom dokumente Nature Communications. Ako prvé uviedli, že zostrojili algoritmus, ktorý dokáže v reálnom čase dekódovať slová z činnosti mozgu a prekladať ich do textu na obrazovke počítača.

Algoritmus len čítaním mozgovej aktivity participantov dekódoval odpovede s mierou presnosti až 61 percent. Čo je pôsobivé, ale zatiaľ je schopný rozoznať iba slová zo základnej slovnej zásoby (napríklad „človek“ „veľký“ „musieť“). Vedci sa snažia slovník postupne rozširovať. Je významné, že snaha vyvinúť spôsob dekódovania reči, ktorý nevyžaduje chirurgický zákrok, je na vzostupe.

Ideálne by boli neinvazívne nositeľné náhlavné súpravy. Dovtedy máme priestor na zváženie etických dôsledkov tejto neurotechnológie. Je to nevyhnutné, najmä preto, že Facebook nie je jediný, ktorý skúma rozhrania mozog-počítač (BCI).

Zdroj: vox.com.

 

Službu porovnania cien produktov zabezpečuje portál Pricemania.sk

Redakcia

Všetky autorove články
Facebook internet web onine mozog bezpečnosť sukromie buducnost Digital dáta

1 komentár

BCI je na vzostupe uz velmi dlho, za posledych 20 rokov sa zial spravil iba chaby pokrok reakcia na: Facebook buduje techniku ​​na čítanie vašej mysle. Etické dôsledky môžu byť závratné

7.8.2019 20:08
BCI je na vzostupe uz velmi dlho, za posledych 20 rokov sa zial spravil iba chaby pokrok

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať