Image
18.4.2019 1 Comments

FITNES: Ako predchádzať bolestiam chrbtice?

Sedavé zamestnanie je v dnešnej dobe veľký problém, ak nedochádza ku kompenzácii vhodnou pohybovou aktivitou. Z dlhodobého nevhodného sedenia, predklonu  a záklonu hlavy, predsunutých ramien,  predsunutého držania hlavy, guľatého držania chrbta, zvýšeného prehnutia v drieku, zlého postavenia panvy, nevhodných stereotypov dýchania a psychickej záťaže vznikajú funkčné poruchy pohybového systému. O tom, ako predchádzať bolestiam chrbtice pri sedavom zamestnaní, sme sa porozprávali s Mgr. Gabrielom Lojom, inštruktorom pre zdravý chrbát.

PCR: Ako sa prejavujú bolesti chrbta?

GL: Po prvé sa prejavujú na úrovni svalov ako skrátené a oslabené svaly. Po druhé na úrovni centrálnej regulácie ako poruchy pohybových stereotypov. Po tretie na úrovni kĺbov ako obmedzená pohyblivosť kĺba alebo hypermobilita. Preto je veľmi dôležité v dnešnej dobe vybrať pohybové aktivity primerane nášmu pohybovému stereotypu. Aj preto sme sa rozhodli zaviesť zdravotno-kompenzačné cvičenia ako Zdravý chrbát, ktorý je v ponuke niekoľko rokov a stále patrí medzi tie populárnejšie hodiny. Do tejto skupiny sme tento rok pridali SM systém a Bosu core&rehab.  Platí zásada, že neexistuje zlé cvičenie, iba nesprávne vykonané v závislosti od pohybového stereotypu človeka. Vtedy je vhodný cielený prístup, ako uvoľniť kĺby, natiahnuť skrátené svaly a posilniť oslabené svaly. Vždy začíname z vývojovo nižších polôh do vývojovo vyšších polôh. Naším cieľom je naučiť, ako správne vykonať cvičebnú polohu a cviky v čo najlepšom predvedení v závislosti od pohybového stereotypu. Na našich hodinách využívame  vhodné a ľudskému telu prispôsobené prvky vývojovej kineziológie, metódy pilates, jogy a ďalších metodík.  Treba si uvedomiť, že ako lieky majú indikácie a kontraindikácie, tak aj niektoré polohy a cviky majú indikácie a kontraindikácie v závislosti od funkčných porúch pohybového systému.

Čo robiť, ak sa objavia bolesti?

Ak sa objavia bolesti, je dôležité vyhľadať pomoc odborníkov. Prvý na zozname by mal byť praktický lekár. Ak bolesti pretrvávajú alebo sa ešte zhoršujú, je dôležité, aby vás praktický lekár poslal s výmenným lístkom k odbornému lekárovi, ako je ortopéd, neurológ, reumatológ, rehabilitačný lekár. Vyzerá to veľmi jednoducho, ale pripravte sa na dlhšie čakacie doby. Ideálne je bolestiam predchádzať vhodnými pohybovými aktivitami.

Ktoré cviky by sme mali robiť každý deň?

Žiaľ, musím vás sklamať, recept účinný pre všetkých neexistuje. V dnešnej sedavej dobe s problémami držania tela v sede, stoji, počas cvičenia, plochými nohami, skoliózou, rôznou dĺžkou končatín je ťažké určiť vhodné cviky paušálne. Ak máte ploché nohy, je zrejmé, že tam nebude dobre nastavený členkový, kolenný a bedrový kĺb, čo sa prenesie na oblasť panvy a chrbta.  Nie sme rovnakí a ani rovnako pohybovo zdatní. Jediné, čo môžem odporučiť, je vyhľadať fyzioterapeuta alebo kvalifikovaného trénera, ktorý sa tejto problematike venuje dlhodobo. Na základe diagnostiky, ako je anamnéza, aspeksia (hodnotenie pohľadom), vyšetrenia  aktívnych a pasívnych pohybov, špeciálnych testov a u fyzioterapeutov orientačným neurologickým  vyšetrením, palpáciou kostných a mäkkých štruktúr sa určia vhodné cviky, cvičenia a pohybové aktivity. Zároveň platí zásada, že je dôležité kĺby uvoľniť – plynulými, kontrolovanými kyvadlovými a krúživými pohybmi. Naťahovať skrátené svaly  a posilniť  oslabené svaly. To je jediná ideálna cesta, ako predchádzať prehlbovaniu problémov s pohybovým aparátom pri sedavom spôsobe života.

Je pre kancelársku chrbticu lepšie cvičiť doma alebo pod dohľadom trénera?

Pre kancelársku chrbticu je vhodné vždy cvičiť pod dohľadom trénera alebo fyzioterapeuta. Tréner na základe výsledkov diagnostiky vie nastaviť tréningový plán. Základ práce trénera  je naučiť ideálne vykonávanie cvikov podľa pohybového stereotypu. Zároveň eliminovať zlé pohybové vzorce spôsobené dlhodobým sedením, preťažovaním kĺbov neprimeranou záťažou, nevhodnou technikou cvičenia, nevhodnou technikou behu, svalovou nerovnováhou, hypermobilitou,  jednostranným preťažovaním organizmu.

Môže si laik pri cvičení doma bez dohľadu profesionála ublížiť?

Áno. Vždy treba dbať na svoje pohybové možnosti. Pri cvičení je to obzvlášť dôležité, lebo nevhodným technickým predvedením si človek vytvára funkčné poruchy pohybového systému. Napríklad pri  jogovej  polohe strecha je bežné zlé vykonávanie v závislosti od skrátenia a oslabenia svalov, čím dochádza k poškodeniu pohybového aparátu. Prehlbuje sa skrátenie svalov a stuhnutosť v oblasti šije. Takisto sa prehlbuje oslabenie svalov medzilopatkovej oblasti, v ktorej následne vznikajú funkčné blokády. Žiaľ, doma vás nemá kto skontrolovať. Preto je lepšie začať  pod dohľadom skúseného a profesionálneho trénera.

Koľkokrát do týždňa a kedy  je vhodné cvičiť?

Aj tu vás sklamem, neexistuje nijaké priame a optimálne odporučenie. Vybrať si treba pohybové aktivity, ktoré budú daného jednotlivca uspokojovať a hlavne baviť. Je vhodné vždy si nájsť profesionálneho trénera v danom športe. Keď chcem hrať tenis, je dobré mať aspoň na začiatok tenisového trénera, aby nedošlo nevhodným technickým vykonávaním k poškodeniu pohybového aparátu. Pri pohybových aktivitách vždy musia platiť zásady  individuálnosti, primeranosti, postupnosti, systematickosti, uvedomelosti a vedeckosti.

Ako si sa stal profesionálnym trénerom?

Celý život sa venujem športu. K hokeju som sa dostal úplne náhodne, a to tak, že raz som sa išiel pozrieť na hokejový tréning. Vykukol som spoza mantinelu a v tom okamihu som padol po strele pukom do nosa. A to rozhodlo, že už v piatich rokoch som ráno o piatej budil rodičov na hokejové tréningy. V devätnástich sa moje zmýšľanie začalo meniť a kládol som si otázku, ako môžem byť pre spoločnosť prospešný. Na FTVŠ UK som si vybral študijný program šport a zdravie v odbore fitnes. Naučil som sa, že vysokou školou sa vzdelávanie nekončí, naopak, práve sa začína. Neustále sa snažím vzdelávať pomocou rôznych odborných kurzov a zároveň som študentom fakulty zdravotníctva v odbore fyzioterapia. Riadim sa citátom: ,,Najväčším bohatstvom je zdravie.“ (Vergílius)

Mojím cieľom je poskytovať kvalitné služby v oblasti fitnes. Venujem sa hlavne zdravotno-kompenzačným cvičeniam. Dlhodobo pôsobím v Retro sport&wellness ako osobný tréner a inštruktor skupinových hodín Zdravý chrbát, Bosu core&rehab, SM systém. Kedy sa konajú jednotlivé cvičenia, to nájdete na našej stránke http://www.retrosport.sk/.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín 1

Mazda 3 hatchback G122 / Koncept pretavený do reality

09.07.2019 13:00

Novú Mazdu 3 sme po prvýkrát videli na minuloročnom ženevskom autosalóne a už tam budila veľký záujem. Výrobca sa totiž jej koncept rozhodol takmer bez zmien pretaviť do sériového modelu. Okrem veľmi ...

Magazín

Route 66 so Sony RX100 VI

09.07.2019 12:32

Prémiový kompakt Sony RX100 je tu už v 6. generácii. My sme ich už niekoľko testovali, ale vždy šlo o bežné redakčné testy. Fotoaparát je vďaka svojim miniatúrnym rozmerom, jednoduchej obsluhe a špičk ...

Magazín

Hyundai Kona Chilli je štýlová mestská provokatérka

09.07.2019 12:27

Hyundai Kona. Kompaktné SUV, ktoré od svojho uvedenia na trh vzbudzuje pozornosť svojím extravagantným dizajnom. Svojská, sebavedomá a tak trocha drzá. Aj preto si získala srdcia už takmer 120-tisíc z ...

q

1 Comments

  1. Predajný článok až toho v r*ti štípe :D reakcia na: FITNES: Ako predchádzať bolestiam chrbtice?
    18.4.2019 13:04
    Veľkú hodnotu okrem CTA na osobné tréningy, teda nepociťujem po jeho prečítaní... :/
    Reagovať

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá