Image
21.7.2014 0 Comments

FBI sa obáva zneužitia autonómnych áut hackermi. Mohli by sa použiť ako diaľkovo riadená bomba.

ITN_FBI sa obava.jpg Americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) vyjadril obavy zo zneužitia samostatne jazdiacich áut, aké v súčasnosti vyvíja napr. Google, zločincami. 

Podľa FBI takéto autá v priebehu pár rokov zmenia situáciu pri vysokorýchlostných naháňačkách. Zločinci budú môcť počas jazdy vykonávať úkony vyžadujúce použitie oboch rúk a namiesto riadenia sa budú môcť sústreďovať napríklad na streľbu.

Autonómne autá, vybavené laserovým systémom LIDAR, radarom, videokamerou a technológiou GPS, možno naprogramovať tak, aby bezpečne došli do určeného cieľa, pričom sa budú vyhýbať prekážkam a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

Správa FBI predpokladá, že takéto autá na jednej strane zvýšia bezpečnosť cestnej premávky a pomôžu polícii pri prenasledovaní zločincov, no na druhej strane ich môžu zneužiť zločinci. Mohli by napríklad zmeniť ich bezpečnostné nastavenia alebo ich dokonca naložiť výbušninami a použiť ako samostatne riadené bomby.

Pri prenasledovaní zločincov by autá mohli byť naprogramované tak, aby boli nenápadne a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť, pričom by krátkodobo volili inú trasu, ktorá sa neskôr pretína s tou, po ktorej uniká prenasledované vozidlo.

Zároveň však FBI pripúšťa, že použitie autonómne jazdiaceho auta pri prenasledovaní aj úniku môže narážať na prekážky. Je to vcelku logická poznámka, veď napríklad rýchlosť súčasného samojazdiaceho auta Googlu je obmedzená na 40 km/h.

Prototyp vozidla vyvinutého Googlom dokonca nemá ani volant, brzdu a plyn. „Je navrhnuté tak, aby fungovalo bezpečne a samostatne bez nutnosti ľudského zásahu. Náš softvér a senzory vykonajú všetku prácu. Vozidlo bude veľmi jednoduché, na stlačenie tlačidla vás vezme tam, kam chcete ísť," vyjadril sa Google o svojom novom prototype.

FBI predpokladá, že Kongres by mohol schváliť použitie autonómnych vozidiel americkou verejnosťou v priebehu piatich až siedmich rokov.

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Klimatické zmeny urobia mestá neobývateľnými. Je čas utiahnuť sa do podzemia

13.11.2019 00:20

Podzemné mestá sú už dávno témou sci-fi, no teraz sa o nich uvažuje celkom vážne. Mestská rada vo fínskych Helsinkách schválila v roku 2010 Podzemný územný plán, ktorý bol dokončený v roku 2019 a pokr ...

Bezpečnosť 5

14-ročné dievča prišlo s riešením, ako odstrániť slepé miesta vo výhľade vodičov

07.11.2019 00:15

Pri množstve automobilových nehôd bývajú častým problémom slepé miesta spôsobené A stĺpikmi konštrukcie vozidla. Zmeniť by to mohlo riešenie, ktoré predložila iba 14-ročná Alaina Gasslerová z mesta We ...

Bezpečnosť

Vedci dokázali pomocou lasera „hacknúť“ smart reproduktory Amazon Echo a Google Home

06.11.2019 00:15

Výskumný pracovník v oblasti kybernetickej bezpečnosti Takeshi Sugawara objavil zvláštny trik. Namieril vysokovýkonný laser na mikrofón svojho iPadu (to všetko vnútri čiernej kovovej skrinky, aby nik ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá