Image
21.7.2014 0 Comments

FBI sa obáva zneužitia autonómnych áut hackermi. Mohli by sa použiť ako diaľkovo riadená bomba.

ITN_FBI sa obava.jpg Americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) vyjadril obavy zo zneužitia samostatne jazdiacich áut, aké v súčasnosti vyvíja napr. Google, zločincami. 

Podľa FBI takéto autá v priebehu pár rokov zmenia situáciu pri vysokorýchlostných naháňačkách. Zločinci budú môcť počas jazdy vykonávať úkony vyžadujúce použitie oboch rúk a namiesto riadenia sa budú môcť sústreďovať napríklad na streľbu.

Autonómne autá, vybavené laserovým systémom LIDAR, radarom, videokamerou a technológiou GPS, možno naprogramovať tak, aby bezpečne došli do určeného cieľa, pričom sa budú vyhýbať prekážkam a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

Správa FBI predpokladá, že takéto autá na jednej strane zvýšia bezpečnosť cestnej premávky a pomôžu polícii pri prenasledovaní zločincov, no na druhej strane ich môžu zneužiť zločinci. Mohli by napríklad zmeniť ich bezpečnostné nastavenia alebo ich dokonca naložiť výbušninami a použiť ako samostatne riadené bomby.

Pri prenasledovaní zločincov by autá mohli byť naprogramované tak, aby boli nenápadne a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť, pričom by krátkodobo volili inú trasu, ktorá sa neskôr pretína s tou, po ktorej uniká prenasledované vozidlo.

Zároveň však FBI pripúšťa, že použitie autonómne jazdiaceho auta pri prenasledovaní aj úniku môže narážať na prekážky. Je to vcelku logická poznámka, veď napríklad rýchlosť súčasného samojazdiaceho auta Googlu je obmedzená na 40 km/h.

Prototyp vozidla vyvinutého Googlom dokonca nemá ani volant, brzdu a plyn. „Je navrhnuté tak, aby fungovalo bezpečne a samostatne bez nutnosti ľudského zásahu. Náš softvér a senzory vykonajú všetku prácu. Vozidlo bude veľmi jednoduché, na stlačenie tlačidla vás vezme tam, kam chcete ísť," vyjadril sa Google o svojom novom prototype.

FBI predpokladá, že Kongres by mohol schváliť použitie autonómnych vozidiel americkou verejnosťou v priebehu piatich až siedmich rokov.

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá

16.07.2019 00:05

Do námorných bojov by sa mohli čoskoro zapojiť laserové zbrane, čím boje na otvorenom mori dostanú novú dimenziu. Do roku 2021 budú americké torpédoborce vybavené lasermi schopnými identifikovať a sp ...

Bezpečnosť

Bezpečnostné kamery Wyze iba za 20 dolárov dokážu pomocou UI identifikovať ľudí

11.07.2019 07:58

Spoločnosť Wyze aktualizovala softvér svojich bezpečnostných kamier, a tak sú trochu inteligentnejšie. Dokážu identifikovať ľudí prostredníctvom umelej inteligencie. Táto funkcia je k dispozícii pre ...

Bezpečnosť

Satelity vás už nájdu kedykoľvek a kdekoľvek na planéte

04.07.2019 00:10

 V roku 2013 polícia v Grants Pass (Oregon, USA) dostala tip, že istý muž nezákonne pestuje marihuanu vo svojom dvore. Skontrolovala preto aplikáciu Google Earth a satelitný obraz spred 4 mesiacov sku ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá