Image
24.1.2020 2 Comments

Video: Extendovaná realita spája skutočnosť a virtuálnu realitu

Hoci virtuálna realita je zatiaľ v plienkach, Greg Madison, kúzelník (doslova!) a interaktívny dizajnér v spoločnosti Unity Labs zaoberajúcej sa enginmi pre videohry, po 22 hodinách práce so softvérom na 3D modelovanie a pomocou VR headsetu Oculus Quest predstavil úplne hmatateľnú digitálnu kópiu svojho bytu. Je to prvý produkt VR, ktorý je pohlcujúci a zároveň ľahko použiteľný.

Ide o pôsobivé okno do sveta VR, ktoré zároveň prispieva k pohodliu, pretože namapovanie rozloženia vašej izby poskytuje bezpečný priestor na hranie, dokonca vidíte aj svoje ruky, takže nemusíte používať ovládače. Quest umožňuje vidieť skutočný a digitálny svet súčasne, takže hranice medzi nimi sa stierajú. Tento efekt Unity nazýva „extendovaná realita“ a Microsoft ho označuje ako „zmiešaná realita“.

Ako vidieť vo videu, Madison vybudoval systém, v ktorom mohol sedieť pri svojom skutočnom stole, skutočnom klavíri alebo v skutočnom kresle, ale prostredníctvom náhlavnej súpravy mohol vidieť ich digitálne tiene a celú sekundárnu vrstvu obrazovky a rozhrania. Madison zmenil svoj stôl na obrovskú dotykovú obrazovku. Jeho kreslo má ovládač na vytvorenie virtuálnej plávajúcej obrazovky. A môže prehrať video na skutočnom modeli svojho televízora.

Prečo umiestniť video na televízor, keď sa môže vznášať kdekoľvek? V praxi to tak vyzerá úplne normálne, pretože sa zhoduje s našimi očakávaniami, že video sa prehráva na zariadení v našom prostredí. Je to dobrý príklad signalizujúci realistickejšiu budúcnosť pre VR, kde skutočné a virtuálne objekty koexistujú.

„Chcel som, aby som sa cítil pohodlne ako doma, nie v oddelenom VR priestore,“ hovorí Madison. Demo nerobil v rámci svojej práce pre Unity, bol to vedľajší projekt, ktorý nebol spojený so spoločnosťou. Všetko, čo Madison ukázal, je možné už dnes, ale zatiaľ si to vyžaduje odborníka na grafický a interakčný dizajn, ktorý je schopný preniesť svoje vlastné obytné priestory do digitálneho prostredia v pomere 1:1.

Zdroj: astcompany.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

TCL pripravuje úplné nový koncept telefónu s výsuvným displejom

19.02.2020 00:10

Zdá sa, že spoločnosť TCL pracuje na telefóne nového štýlu, ktorý sa môže zmeniť na veľkosť tabletu vysunutím druhého displeja. Prototyp mal byť predvedený na Mobile World Congress v Barcelone, ktorý ...

Inovácie

Nový implantát pre nevidiacich sa zapája priamo do mozgu

18.02.2020 00:10

Bernardeta Gómezová mala 42 rokov, keď jej toxická optická neuropatia zničila zväzky nervov spájajúce oči s mozgom, takže úplne oslepla. Nevnímala ani svetlo. Po 16 rokoch temnoty dostala upravené oku ...

Inovácie

Nový únik ukazuje, ako by mohol vyzerať telefón Pixel 5

18.02.2020 00:00

Youtuber Jon Prosser z Front Page Tech ponúkol prvý pohľad na to, ako by mohol vyzerať nový Pixel 5. Nemusí však ísť o konečný návrh, pretože od jeho uvedenia nás delí ešte viac ako pol roka. Navyše P ...

2 Comments

 1. extendovana reakcia na: Video: Extendovaná realita spája skutočnosť a virtuálnu realitu
  27.1.2020 07:01
  extendovana? vy davate tomu slovencinovi. Mozete si otvorit jazykove okienko.
  Reagovať
 2. Ja tu reakcia na: Video: Extendovaná realita spája skutočnosť a virtuálnu realitu
  24.1.2020 08:01
  Je to fajn :-)
  Len ti nesmú posunúť stôl.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá