Image
4.4.2014 0 Comments

Európsky parlament odhlasoval zrušenie poplatkov za roaming a zachovanie "internetovej neutrality"

europsky_palament2.jpg Európsky parlament (EP) prevažnou väčšinou odhlasoval zrušenie roamingových poplatkov pri využívaní mobilných telefónov. Poslanci EP vo štvrtok podporili legislatívu, na základe ktorej sa do decembra 2015 postupne zrušia roamingové poplatky v rámci 28-člennej Európskej únie. "To je zmysel Európskej únie - zbavovať sa bariér s cieľom urobiť život ľahším a menej nákladným," povedala eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová.

Zároveň Európsky parlament odhlasoval zachovanie takzvanej "internetovej neutrality", čo znamená, že prenos všetkých dát prostredníctvom internetu by sa mal spoplatňovať rovnako bez ohľadu na zdroj dát alebo na obsah. Toto rozhodnutie je krokom s cieľom obmedziť možnosť operátorov sietí poskytovať rýchlejší internet poskytovateľom obsahu za poplatok.

Analytici v oblasti telekomunikačného sektora odhadujú, že tržby telekomunikačných firiem po zrušení roamingových poplatkov pravdepodobne klesnú o približne 5 %. Európska komisia (EK) však argumentuje, že zrušenie poplatkov čiastočne vykompenzuje to, že viac spotrebiteľov bude používať mobilné telefóny. Po odhlasovaní v EP sa tieto opatrenia stanú platnou legislatívou schválením v Európskej rade, ktorá zastupuje členské štáty EÚ.

"Niektoré požiadavky EP spĺňame už dnes, keďže už dávnejšie ponúkame paušály, ktoré obsahujú roaming a umožňujeme tak zákazníkom telefonovať a surfovať v roamingu za ceny ako doma bez toho, aby museli platiť za špeciálny roamingový balíček," uviedla hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová. Dodala, že konkrétne stanovisko k prijatým opatreniam bude možné poskytnúť až po ich podrobnom preštudovaní.

Podľa hovorcu pre služby a financie Slovak Telekom Michala Koreca je predčasné vyjadrovať sa k akýmkoľvek podobným návrhom. "Už od zavedenia prvej regulácie roamingu v roku 2007 bola predpokladaná elasticita trhu a pokrytie výpadku vo výnosoch, čo sa nepotvrdilo," konštatoval. Zároveň dodal, že roamingová prevádzka zďaleka nenarástla tak, aby vykryla výrazné prepady v príjmoch operátorov.

"Pokračujúca regulácia pripraví operátorov o ešte viac prostriedkov, ktoré by inak mohli vložiť napríklad do rozvoja sietí a nových technológií," uzavrel Korec s tým, že Slovak Telekom má už v súčasnosti v komerčnej ponuke roamingové balíčky, ktoré umožňujú využívať zákazníkom služby v roamingu za ceny blízke domácim.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

V japonskej pobočke Microsoftu pracovali zamestnanci len 4 dni v týždni. Ich produktivita sa zvýšila o 40 %

12.11.2019 08:15

Pracovníci spoločnosti Microsoft Japan si počas tohto leta užívali závideniahodné výhody: pracovali iba štyri dni v týždni, mali trojdňový víkend a dostávali svoju normálnu päťdňovú výplatu. Výsledkom ...

Informatizácia

Pripravujeme našich stredoškolákov dostatočne na povolania budúcnosti?

11.11.2019 07:55

Špeciálny projekt Ôsmeho novembra sa v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave konala vďaka spolupráci študentov Dominika Hamaja a Pet ...

Informatizácia

Čína nastavuje pravidlá pre mladých hráčov: max 90 minút denne a s „večierkou“ o 22:00

11.11.2019 07:50

Čínska vláda vydala nové pravidlá zamerané na potlačenie závislosti od videohier medzi mladými ľuďmi. Tvrdí, že to je dôvod zlého prospechu v škole a nárastu počtu krátkozrakých ľudí. Predpisy zakazu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá