Európsky parlament odhlasoval zrušenie poplatkov za roaming a zachovanie "internetovej neutrality"

Informatizácia
0

europsky_palament2.jpg Európsky parlament (EP) prevažnou väčšinou odhlasoval zrušenie roamingových poplatkov pri využívaní mobilných telefónov. Poslanci EP vo štvrtok podporili legislatívu, na základe ktorej sa do decembra 2015 postupne zrušia roamingové poplatky v rámci 28-člennej Európskej únie. "To je zmysel Európskej únie - zbavovať sa bariér s cieľom urobiť život ľahším a menej nákladným," povedala eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová.

Zároveň Európsky parlament odhlasoval zachovanie takzvanej "internetovej neutrality", čo znamená, že prenos všetkých dát prostredníctvom internetu by sa mal spoplatňovať rovnako bez ohľadu na zdroj dát alebo na obsah. Toto rozhodnutie je krokom s cieľom obmedziť možnosť operátorov sietí poskytovať rýchlejší internet poskytovateľom obsahu za poplatok.

Analytici v oblasti telekomunikačného sektora odhadujú, že tržby telekomunikačných firiem po zrušení roamingových poplatkov pravdepodobne klesnú o približne 5 %. Európska komisia (EK) však argumentuje, že zrušenie poplatkov čiastočne vykompenzuje to, že viac spotrebiteľov bude používať mobilné telefóny. Po odhlasovaní v EP sa tieto opatrenia stanú platnou legislatívou schválením v Európskej rade, ktorá zastupuje členské štáty EÚ.

"Niektoré požiadavky EP spĺňame už dnes, keďže už dávnejšie ponúkame paušály, ktoré obsahujú roaming a umožňujeme tak zákazníkom telefonovať a surfovať v roamingu za ceny ako doma bez toho, aby museli platiť za špeciálny roamingový balíček," uviedla hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová. Dodala, že konkrétne stanovisko k prijatým opatreniam bude možné poskytnúť až po ich podrobnom preštudovaní.

Podľa hovorcu pre služby a financie Slovak Telekom Michala Koreca je predčasné vyjadrovať sa k akýmkoľvek podobným návrhom. "Už od zavedenia prvej regulácie roamingu v roku 2007 bola predpokladaná elasticita trhu a pokrytie výpadku vo výnosoch, čo sa nepotvrdilo," konštatoval. Zároveň dodal, že roamingová prevádzka zďaleka nenarástla tak, aby vykryla výrazné prepady v príjmoch operátorov.

"Pokračujúca regulácia pripraví operátorov o ešte viac prostriedkov, ktoré by inak mohli vložiť napríklad do rozvoja sietí a nových technológií," uzavrel Korec s tým, že Slovak Telekom má už v súčasnosti v komerčnej ponuke roamingové balíčky, ktoré umožňujú využívať zákazníkom služby v roamingu za ceny blízke domácim.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať