Image
24.6.2016 7 Comments

Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie

Podľa nového návrhu Európskeho parlamentu by sa mali roboty vykonávajúce prácu klasifikovať ako „elektronické osoby“, z čoho by pre ich majiteľov vyplývala povinnosť platiť v ich mene úhradu sociálneho poistenia. Návrh reaguje na čoraz väčšiu rozšírenosť robotickej pracovnej sily a rastúcu automatizáciu, ktorá by mohla mať ekonomické dôsledky vrátane rastu nezamestnanosti, nerovnosti a poklesu príjmov v systémoch sociálneho zabezpečenia.

„Aspoň najdômyselnejšie autonómne roboty by mohli mať štatút elektronických osôb so špecifickými právami a povinnosťami,“ píše sa v návrhu.

Ďalej sa požaduje, aby sa peniaze, ktoré spoločnosti ušetrili na odvodoch do sociálnej poisťovne náhradou ľudských pracovných síl robotmi, použili na vytvorenie Európskej robotickej agentúry (European robotics agency), ktorá bude poskytovať technické, etické a regulačné posudky.

Všetky inteligentné autonómne roboty by sa mali zaradiť do centrálneho registra, majitelia robotov by mali vyčleniť prostriedky na krytie ich zodpovednosti a platiť za ne poistenie.

Podľa niektorých priemyselných skupín je ešte priskoro vytvoriť takýto právny rámec, mohlo by to vraj brániť technologickým inováciám. Podľa Patricka Schwarzkopfa, konateľa nemeckej spoločnosti VDMA, môže byť takáto regulácia aktuálna v horizonte  50 rokov, nie desiatich.

Návrh opatrení je zatiaľ nezáväzný a nevedno, či získa v parlamente dostatočnú podporu na to, aby bol schválený. Jeho zástancovia však tvrdia, že Európa potrebuje koherentný právny rámec na podporu a regulovanie robotiky, ak chce udržať krok so zvyškom sveta.

Zdroj: theverge.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 6

Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

31.12.2019 00:05

Automatizácia by v nasledujúcich rokoch mohla spôsobiť zrušenie miliónov pracovných miest. Ak ste v produktívnom veku, musíte sa týmto trendom zaoberať. V globálnej ekonomike totiž prebiehajú zmeny, k ...

Biznis

Business Intelligence z pohľadu developerky: Nové kompetenčné centrum v Košiciach

19.12.2019 00:12

V poslednej dobe sa business intelligence čoraz častejšie spája s konceptom ďalšej generácie reportingu (new generation reporting). Súhrn postupov, metód a analýz na prepájanie oblastí biznisu má pris ...

Biznis

Už aj firemný softvér chcú manažéri nakupovať cez e-shop

29.11.2019 00:10

Manažéri chcú nakupovať firemný softvér rovnako, ako si v súkromí objednávajú bežné potreby do domácnosti. Teda online. Príklon B2B segmentu k „e-shopom“ potvrdil nový prieskum od Futurum Research, do ...

7 Comments

 1. jaja reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  28.6.2016 13:06
  Dufam ze sa este dozijem doby kedy skonci tento system v ktorom vladnu otrokari. A pridue doba v ktorej budu viest spolocnost ludia inteligentni ,vzdelani, cestni .
  Reagovať
 2. to som ja reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  28.6.2016 13:06
  Dufam ze sa este dozijem doby kedy skonci tento system v ktorom vladnu otrokari. A pridue doba v ktorej budu viest spolocnost ludia inteligentni ,vzdelani, cestni .
  Reagovať
 3. inteligencia reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  28.6.2016 13:06
  Dufam ze sa este dozijem doby kedy skonci tento system v ktorom vladnu otrokari. A pridue doba v ktorej budu viest spolocnost ludia inteligentni ,vzdelani, cestni .
  Reagovať
 4. eurodementárium reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  26.6.2016 19:06
  myslím že je čas... dnes by to snáď šlo... asi aj u nás je čas na referendum.
  Strašne ma štve že susedova sliepka nemá vajíčka podľa Euronormy. Aj tráva
  by si mala uvedomiť že si nesmie rásť len tak bez regulatoriky EU. Ináč
  keď sme pri tom, mali by sme začať platiť sociálku aj za inteligentné budovy
  a drony by mali dostať rodný list.
  Reagovať
 5. pekna somarina reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  25.6.2016 22:06
  Presne pre taketo hovadiny + normovana farba paradajok, krivost uhorky a velkost prezervativov vystupuju Anglicania z EU. A tim somarom to este nezaplo. Hlavne ze beru peniazky od parlamentu a lobistov.
  Reagovať
 6. haaahaa reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  25.6.2016 08:06
  socialne POISTENIE? to znamená že keď vyslúžilý robot pôjde na šrotovisko tak mu budú posielať dôchodok?
  celá EÚ smeruje do sračiek a oni riešia takéto veci, najradšej by zase vytvorili ďalší inštitút s teplými miestečkami pre svojich rodinných príslušníkov
  Reagovať
 7. a to sa britom cudujeme reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  24.6.2016 19:06
  A to sa čudujeme britom, že chcú odísť z EU. O chvíľu budú v EU chcieť aj odvod na dôchodok pre moju mikrovlnku, pretože berie prácu kucharovi v restike, lebo si urobil pizzu doma.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá