Európska únia bude regulovať ťažbu kryptomeny. Bitcoiny sa môžu ťažiť iba v zime

Technológie
4

V súčasnosti sa na ťažbu bitcoinov spotrebuje viac elektrickej energie než spotrebuje priemerne veľký štát, napríklad Írsko. Tak ako výsledkom ťažby zlata z rudy je nepatrné množstvo zlata a obrovské množstvo hlušiny, tak vedľajším efektom procesu ťažby kryptomien je obrovské množstvo spotrebovanej energie. To samozrejme skôr, či neskôr muselo upútať pozornosť euroúradníkov, ktorí nám už zakázali používať napríklad energeticky náročné žiarovky aj vysávače.

Našťastie euroúradníci sú pragmatickí a tak ťažbu kryptomien nezakázali úplne, ale povolili ju iba vo vykurovacej sezóne. Dôvod je jednoduchý. Prakticky všetka energia spotrebovaná na ťažbu kryptomien sa v konečnom dôsledku premení na teplo. V tomto procese nevznikajú žiadne straty, pretože účinnosť premeny elektriny na teplo je 100 %.

Neveríte? Predstavte si elektromotor s účinnosťou 80 %. Takýto elektromotor premení 80 % energie na mechanickú prácu a zvyšných 20 % energie na teplo. Alebo žiarovke, ktorá má 10 % účinnosť, čiže 10 % energie premení na svetlo a zvyšných 90 % energie sa premení na teplo.

Takže ak by mal elektrický radiátor účinnosť hypoteticky 50 %, tak týchto 50 % sa premení na teplo. A čo sa stane zo zvyšnými 50 %? Taktiež sa premenia na teplo, takže preto je účinnosť elektrického vykurovania 100 %

Radiátor na ťažbu bitcoinov

To si uvedomili nielen euroúradníci, ale aj výrobcovia hardvéru. Načo prácne konštruovať rôzne policové zostavy na ťažbu kryptomien, a prácne ich chladiť, keď príslušný hardvér, predovšetkým výkonné grafické karty je možné umiestniť do elektrických vykurovacích telies. Tie budú vykurovať priestory a zároveň ťažiť kryptomeny.

Takže si musíte zvyknúť, že firmy ako NVIDIA, či AMD sa v blízkej budúcnosti stanú najväčšími dodávateľmi elektrických vykurovacích telies. V nich sa nebude elektrina premieňať na teplo v odporových špirálach, ale vo výkonných grafických čipoch.

Tie môžu byť v konečnom dôsledku lacnejšie, než elektrické špirály. Kedysi sa väčšina zdrojov konštruovala s veľkými transformátormi a medenými cievkami.

Postupne ich vytlačili moderné spínané zdroje využívajúce elektronické meniče, v ktorých sú len malé feritové transformátočeky. Spočiatku boli tieto spínané zdroje veľmi drahé, no masová produkcia stlačila ich cenu, takže v súčasnosti sú už lacnejšie než klasické zdroje s transformátormi. 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
bitcoin kryptomena EU

4 komentáre

E-shop s kryptomenami ccShop.sk reakcia na: Európska únia bude regulovať ťažbu kryptomeny. Bitcoiny sa môžu ťažiť iba v zime

1.4.2018 19:04
Bitcoin a ďalšie zaujímavé kryptomeny je možno ľahko nakúpiť v špecializovanom e-shope https://www.ccshop.sk. A to nie je apríl ;-)
Reagovať

Citation needef reakcia na: Európska únia bude regulovať ťažbu kryptomeny. Bitcoiny sa môžu ťažiť iba v zime

1.4.2018 07:04
Článok pekný, škoda že neobsahuje link na spomínanú právnu úpravu ťažby.
Reagovať

RE: Citation needef reakcia na: Citation needef

1.4.2018 10:04
Právna úprava prijatá 1. apríla potrebuje nejaký čas aby vyšla vo vestníkoch a zbierkach :-)
Reagovať

RE: RE: Citation needef reakcia na: RE: Citation needef

1.4.2018 20:04
Možno je to iba 1. apríl ;).
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať