Image
20.4.2015 0 Comments

Európska komisia môže Googlu udeliť pokutu v ráde miliárd dolárov

europska_komisia.jpg Európska komisia túto stredu obvinila Google z toho, že zneužíva dominantné postavenie na trhu, keď zvýhodňuje svoju vlastnú službu Google Shopping pred porovnávačmi internetových obchodov konkurencie. Podľa Komisie Google porušuje protimonopolné zákony a poškodzuje tak v konečnom dôsledku bežných zákazníkov. Okrem toho Komisia začala aj oddelené vyšetrovanie týkajúce sa mobilného operačného systému Android.

V kauze týkajúcej sa Androidu chce Komisia zistiť, či Google od výrobcov zariadení vyžaduje, aby na tento operačný systém predinštalovali vlastné aplikácie Googlu.

„Google má teraz možnosť presvedčiť Komisiu o opaku," uviedla komisárka Margarethe Vestgerová. „Ak sa však potvrdí naše podozrenie, Google bude musieť zmeniť spôsob, ako v Európe funguje."

„Google má tentoraz vážny problém," uviedol Dan Olds zo spoločnosti The Gabriel Consulting Group. „V stávke je toho pomerne veľa. Myslím si, že pre Google ide o najväčšie externé nebezpečenstvo, akému kedy čelil. S EÚ sa bude snažiť bojovať všetkými možnými prostriedkami, teda nielen právnou cestou, ale bude sa snažiť vytvoriť si aj spojencov medzi politikmi. A americký gigant to rozhodne nebude mať jednoduché, pretože je na internete vnímaný ako dominantný hráč."

Podobne na nové obvinenia nahliada aj nezávislý analytik Jeff Kagan. „Google musí v rôznych častiach sveta dodržiavať pravidlá, ktoré sa mnohokrát veľmi líšia," povedal Kagan. „A vyznať sa v nich nemusí byť vždy ľahké ani pre korporáciu takéhoto významu."

Problémy s protimonopolnými úradmi nie sú pre Google nič nové. Na začiatku minulého roka mimosúdne urovnal s Európskou komisiou iný spor týkajúci sa zobrazovania odkazov na konkurenčné služby vo výsledkoch svojho vyhľadávača. Vyšetrovanie tejto kauzy Komisii trvalo dva roky.

Google na zverejnenie obvinenia Európskou komisiou reagoval pomerne rýchlo a uviedol, že používatelia majú teraz na výber oveľa viac možností než kedykoľvek predtým.

„Aj keď je Google najpoužívanejší vyhľadávač, ľudia môžu vyhľadávať informácie množstvom iných spôsobov," napísali predstavitelia Googlu na oficiálnom blogu s tým, že čelia tvrdej konkurencii od stránok ako Zalando, Facebook, Pinterest, Amazon či DuckDuckGo.

Podľa Oldsa Komisia strávila viac ako päť rokov prešetrovaním toho, či má proti Googlu dostatok dôkazov.

„Finančné sankcie EÚ by mohli byť obrovské, a to aj pre spoločnosť s veľkosťou Googlu," uviedol Olds. „Podľa niektorých odhadov by výška pokuty mohla dosiahnuť až šesť miliárd dolárov. Na porovnanie, zisk Googlu za rok 2014 predstavoval 14,44 miliardy dolárov."

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

V japonskej pobočke Microsoftu pracovali zamestnanci len 4 dni v týždni. Ich produktivita sa zvýšila o 40 %

12.11.2019 08:15

Pracovníci spoločnosti Microsoft Japan si počas tohto leta užívali závideniahodné výhody: pracovali iba štyri dni v týždni, mali trojdňový víkend a dostávali svoju normálnu päťdňovú výplatu. Výsledkom ...

Informatizácia

Pripravujeme našich stredoškolákov dostatočne na povolania budúcnosti?

11.11.2019 07:55

Špeciálny projekt Ôsmeho novembra sa v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave konala vďaka spolupráci študentov Dominika Hamaja a Pet ...

Informatizácia

Čína nastavuje pravidlá pre mladých hráčov: max 90 minút denne a s „večierkou“ o 22:00

11.11.2019 07:50

Čínska vláda vydala nové pravidlá zamerané na potlačenie závislosti od videohier medzi mladými ľuďmi. Tvrdí, že to je dôvod zlého prospechu v škole a nárastu počtu krátkozrakých ľudí. Predpisy zakazu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá