Európska Únia si posieti na zamestnávateľov preverujúcich uchádzačov o prácu na sociálnych sieťach

3

Zamestnávatelia, ktorí používajú Facebook, Twitter a ďalšie sociálne médiá k tomu, aby si na nich prolustrovali záujemcov o prácu, by v budúcnosti týmto konaním mohli porušovať európske právo.

Podľa pracovnej agentúry CareerBuilder až 70 % zamestnávateľov na sociálnych sieťach preveruje potenciálnych zamestnancov ešte predtým, než pristúpi k ich prijatiu. Rovnaké percento zamestnávateľov tak robí prinajmenšom cez internetové vyhľadávače.

Zamestnanecké odbory sa teraz v Európe snažia domôcť toho, aby podobné rokovania mali svoj právny rámec. Ten by mal začať platiť v máji budúceho roka, kedy vojde do platnosti aj nová legislatíva EÚ, tzv. Všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov.

Hoci nepôjde o záväzné pravidlá, ako skôr o odporúčanie, z ktorých by malo byť zrejmé, že akýkoľvek dodatočný zber dát o uchádzačoch o prácu, musí byť potrebný a súvisieť výlučne s výkonom práce.

Pre zaujímavosť, vo Veľkej Británii už zamestnávatelia podobné odporúčania k dispozícii majú.

„Žiadať hesla alebo nútiť niekoho, nech si vás pridá medzi priateľov, je neprijateľné, otázka verejne dostupných informácií je však zložitejšia," hovorí v rozhovore pre BBC Peter Church, špecialista na moderné technológie z advokátskej kancelárie Linklaters.

„V zásade platí, že zamestnávatelia by mali záujemcov o prácu informovať, ak si chcú prezrieť ich profily na sociálnych sieťach, a mali by im dať možnosť vyjadriť sa k nim. Toto vyhľadávanie by pritom malo byť primerané práci, o ktorú sa dotyční uchádzajú."

K tomu Church medzi inými sociálnymi sieťami vypichuje špeciálne LinkedIn, ktorú prezerať, je podľa neho v poriadku, pretože práve za účelom profesijného predstavenia sa, bola vytvorená. Európske Všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov by v budúcnosti malo teoreticky umožniť presadzovanie podobných pravidiel, aké majú v Británii, hoci Church je skôr skeptický. „Teoreticky by zamestnávatelia týchto základných pravidiel mali dbať, avšak nie som si istý, že sa tak bude diať aj v praxi."

Zdroj: Computerworld

zamestnavatelia socialne siete

3 komentáre

redakcia reakcia na: Európska Únia si posieti na zamestnávateľa preverujúca uchádzačov o prácu na sociálnych sieťach

25.7.2017 21:07
opravili sme slovicko "posieti". Mozno to bolo po kabloch!
Reagovať

RE: redakcia reakcia na: redakcia

26.7.2017 12:07
stale vidno "posieti"
Reagovať

RE: RE: redakcia reakcia na: RE: redakcia

26.7.2017 21:07
a co si cakal? paprikas?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať