Equipmake má motor s najväčšou hustotou energie na 1 kg na svete

Technológie
2

Britská spoločnosť Equipmake už v roku 20218 vyrobila elektrický motor s magnetmi usporiadanými okolo celého náboja kolesa, vyrobený z lacných materiálov a štandardnými výrobnými postupmi, s hustotou energie až 9 kW/kg. Na porovnanie, najlepší súperi s permanentnými magnetmi dosahujú okolo 5 kW/kg. Teraz sa spoločnosť rozhodla posunúť latku ešte vyššie.

Jej nadchádzajúci motor Ampere je navrhnutý tak, aby vážil menej ako 10 kg a produkoval neuveriteľných 220 kW (295 k) pri vysokej rýchlosti 30 000 ot./min, čo znamená, že ponúkne viac ako 20 kW/kg. To je asi štvornásobok výkonu motora s permanentnými magnetmi podobnej veľkosti.

Keby sme to chceli porovnať s Teslou, jej najnovšie údaje sú spred šiestich rokov (odvtedy sa jej motory nepochybne zlepšili). Motor Modelu S mal výkon 270 kW (362 k) pri hmotnosti 32 kg, čo je asi 8,4 kW/kg. Ampere by ponúkal pri danej hmotnosti viac ako dvaapolnásobok výkonu. Presnejšie povedané, umožnil by pomerne významné zníženie hmotnosti vozidla.

Equipmake hovorí, že technológia 3D tlače, ktorú využíva, mu umožnila použiť pri tomto dizajne menej kovu a kombinovať komponenty do zložitých tvarov, ktoré sa nedajú dosiahnuť frézovaním alebo odlievaním. Spoločnosť dúfa, že prvé funkčné prototypy budú hotové do 12 mesiacov.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum technika elektrina energia motor stroj

2 komentáre

už v roku 20218 :D reakcia na: Equipmake má motor s najväčšou hustotou energie na 1 kg na svete

6.3.2020 07:03
 
Reagovať

znizenie hmotnosti vozidla reakcia na: Equipmake má motor s najväčšou hustotou energie na 1 kg na svete

5.3.2020 15:03
Motor vyzera fajn ale toto tvrdenie je trochu smiesne "Presnejšie povedané, umožnil by pomerne významné zníženie hmotnosti vozidla."
Znizenie hmotnosti vozidla (ktora je ~2000 kg) o 22 kg (32-10) je skor bezvyznamne.
Najtazsie su tam zrejme baterie, niekoko 100kg, nie elektromotor.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať