Image
13.8.2018 0 Comments

Recenzia: Epson XP900 Expression Premium: Všeumelec

Atramentové tlačiarne v poslednom čase prežívajú určitú renesanciu. Po období, keď výrobcovia zariadenia zjednodušovali a postupne z nich uberali jednotlivé funkcie, takže sa stali takmer nepoužiteľnými, to vyzerá tak, že sa blýska na lepšie časy. Dôkazom môjho tvrdenia môže byť aj testovaná novinka značky Epson.

Hardvér a vlastnosti

Zdá sa, že tento výrobca ako jeden z mála počúva požiadavky zákazníkov. Mnohí po­užívatelia dnes fotia a potrebujú kvalitnú tlač fotografií, no nie iba v miniformátoch 10 × 15 či 13 × 18, ale aj A4 či A3. Navyše pokiaľ ide o komerčných fotografov či kameramanov, tí musia svoju prácu stále odovzdávať aj na nosičoch DVD či BD, ktoré možno potlačiť. Zatraktívnia tak tieto výstupy pre svojich zákazníkov. Multifunkčné zariadenie Epson XP900 Expression Premium mieri práve k takýmto používateľom. Kombinuje skener CIS s rozlíšením 1200 × 2400 DPI a tlačiareň s rozlíšením 5760 × 1440 DPI.

Tlačiareň podporuje tlač až do formátu A3, pričom pri tlači A4 má automatický duplex. Okrem toho umožňuje potlač na CD/DVD/BD a, samozrejme, kopírovanie. Tlač A3 je možná iba zo zadného podávača. Vďaka tomu sa výrobcovi podarilo dostať rozmery takmer na úroveň tlačiarní A4 a ide o jednu z najmenších multifunkcií schopných tlačiť na formát A3. Predný panel je výklopný o 90° a okrem farebného 6,8 cm LCD displeja nesie aj všetky ovládacie tlačidlá. Na ľavej strane je umiestnená čítačka kariet SD a port USB. Vďaka tomu možno tlačiť aj priamo z týchto médií.  Zariadenie tentoraz nestavilo na tankový systém CISS, ako ho poznáme zo série L, ale na klasické kartridže s výťažnosťou 300, respektíve 650 strán (XL). Používa systém piatich atramentov typu Claria Premium Ink, k základným štyrom farbám pribudla navyše fotografická čierna.

Tlačová hlava systému Epson Micro Piezo je osadená 360 dýzami na čiernu a 180 dýzami na farbu. Používa technológiu premenlivej veľkosti kvapôčok s minimálnou veľkosťou iba 1,5 pl. Výrobca udáva rýchlosť tlače 14 str./min pri čiernobielej a 11 str./min pri farebnej tlači, tlač fotografie 10 × 15 cm zvládne za 12,5 s. Bezokrajová tlač je možná až do formátu A3. Spodný podávač pojme 100 listov kancelárskeho papiera alebo 20 ks fotopapiera do veľkosti A4. Zadný podávač je určený na špeciálne médiá, ako sú obálky, a papier do rozmeru A3. Na potlač CD je určený špeciálny vozík s ručným podávaním.

Skener so snímačom typu CIS pracuje rýchlosťou 0,8 ms/riadok pri čiernobielom skenovaní s rozlíšením 300 DPI a 2,2 ms/riadok pri farebnom skenovaní.

Skúsenosti z testovania

Tlačiareň ma prekvapila hneď pri vybaľovaní. Na formát A3 som čakal podstatne väčšie zariadenie. Výrobcovi sa podarilo vcelku vtipne vyriešiť tlač A3 cez zadný podávač. Veľmi praktické to síce nie je, ale za úsporu miesta to určite stojí. Okrem toho sa nepredpokladá, že budete každý deň tlačiť desiatky strán v tomto formáte, takže sa to dá vydržať. Zo zadného podávača môžete tlačiť aj na iné formáty a obálky, škoda len, že treba podávať ručne. V prípade fotiek do veľkosti A4 však môžete použiť spodný zásobník, ktorý pojme 20 fotopapierov.

Poteší automatická duplexná tlač vo formáte A4, ktorú výhodne využijete na úsporu papiera pri tlači bežných dokumentov. Samozrejme, možno ju využiť aj pri kopírovaní, hoci predlohu budete musieť otáčať ručne. Potešila ma tlač na CD, ktorú viacero výrobcov už celkom opustilo, myslím si však, že to bolo trochu predčasné. Navyše to do tejto kategórie tlačiarní z už zmieňovaných dôvodov patrí. Tlačiareň sa mi páčila práve pre široké možnosti tlače na rôzne formáty. Vďaka tomu ide o výbornú voľbu práve pre rôznych hobby fotografov či kameramanov, ale aj do menších firiem.

Zásoba atramentu je na takéto využitie dostatočná. Kvalita tlače je výborná, pravda, špecializovaným fototlačiarňam so 6 a viac farbami sa nevyrovná. Svoju úlohu tu však hrá aj cena a široké možnosti tlače rôznych formátov, čo určite u viacerých používateľov zaváži. Bohaté sú aj možnosti tlače z USB či pamäťových kariet alebo kopírovania. Pri týchto činnostiach možno obraz aj upravovať, robiť výrezy a veľa ďalšieho. Tlačiareň sa k PC pripája prostredníctvom USB. Vo výbave je však aj Wi-Fi, takže sa môžete pripájať prostredníctvom siete Wi-Fi, ale aj z mobilných zariadení a tlačiť priamo z aplikácie v smartfóne.

Obsluha tlačiarne pomocou displeja je jednoduchá, len sa mi zdala priveľmi komunikatívna. Každú funkciu treba niekoľkokrát potvrdzovať. Napríklad ak tlačíte viac CD v sérii, po každom vložení ďalšieho musíte stlačiť tri tlačidlá, aby tlač pokračovala. Dá sa na to zvyknúť, ale je to zbytočne otravné. Rýchlosť tlače nepatrí k najvyšším, no vyvažuje to vysoká kvalita výtlačkov vo všetkých režimoch.

Parametre:

• Model: Epson XP900 Expression Premium, funkcie: tlač, kopírovanie, skenovanie, tlač cez Wi-Fi, z USB a kariet SD, displej LCD 6,8 cm, max. rozlíšenie tlače: 5760 × 1440 DPI, podporované formáty médií: A3, A4, A5, A6, B5, C6 (obálka), No. 10 (obálka), DL (obálka), Legal, používateľsky definované, 16:9, 13 × 18 cm, 10 × 15 cm, Letter, 100 × 148 mm, 20 × 25 cm, 13 × 20 cm, 9 × 13 cm, CD/DVD/BD, automatická obojstranná tlač, tlač bez okrajov, potlač diskov CD/DVD, zadný podávač na špeciálne médiá, zásobník na papier: zadný, spodný 100 ks, skener: CIS, 1200 × 2400 DPI, spotreba stand-by/kopírovanie: 1 W/15 W

• Cena: 142,70 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, podpora médií, jednoduchá obsluha, množstvo funkcií
- Pomalšia tlač, veľa potvrdzovania v menu

HODNOTENIE:

Kvalita tlače:  90 %
Rýchlosť: 78 %
Výbava: 98  %
Vyhotovenie: 95 %
Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Canon Pixma TS705 - Menšie rozmery a viac funkcií

25.03.2019 00:00

Novinka od Canonu je najmenšia atramentová tlačiareň s piatimi atramentmi v ponuke výrobcu. Pixma TS705 mieri predovšetkým k domácim používateľom, ale využitie nájde aj v malých kanceláriách.  ...

Recenzie 3

Recenzia: BenQ PD2700U - Verné farby v 4K rozlíšení pre grafikov, dizajnérov a fotografických nadšencov

20.03.2019 00:00

Pre monitory s vysokou vernosťou podania farieb pre profesionálov platí, že za kvalitu obrazu si výrobcova nechajú dobre zaplatiť. Ceny profesionálnych monitorov spravidla prevyšujú možnosti nadšencov ...

Recenzie

Recenzia: AVACOM HomeRay S10 - Skúste to bez drôtov

19.03.2019 00:00

Bezdrôtové nabíjanie na vlajkových lodiach s Androidom nájdete už niekoľko rokov a podporujú ho už aj novšie modely Apple. Najrozšírenejší štandard je v tomto smere Qi. Keďže staršie modely s týmto št ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button