Image
9.10.2018 0 Comments

Epson EcoTank L4160: Veľmi úsporná atramentová tlačiareň

Kľúčová výhoda tohto univerzálneho multifunkčného zariadenia je možnosť dopĺňať atramenty do zásobníkov z fľaštičiek dodávaných výrobcom. Je to oveľa ekonomickejšia metóda než vymieňanie kaziet s jednotlivými farbami. Platíte totiž len za atrament, a nie za kazety, ktoré obsahujú viac alebo menej zložitý mechanizmus na dodávanie atramentu do tlačovej hlavy. Epson EcoTank L4160 patrí do rodiny nízkonákladových tlačiarní s atramentovým tankovým systémom ITS na domáce aj podnikové použitie.

Dizajn multifunkčného zariadenia  je kompaktný a elegantný. Priesvitné nádobky za okienkami telesa zásobníkov na tonery, umiestneného v prednej časti tlačiarne, umožňujú letmým pohľadom skontrolovať hladiny v jednotlivých zásobníkoch. Je to oveľa praktickejšie konštrukčné riešenie než pri predchádzajúcej generácii tlačiarní Epson s možnosťou dopĺňania atramentu, ktoré mali zásobník na boku. Doplnenie tonera je otázka jednej či dvoch minút. Stačí nadvihnúť horný panel, v ktorom je skener, a odklopiť kryt uzáverov zásobníkov. Vďaka konštrukcii zásobníka zvládne dopĺňanie atramentov skutočne každý a pokojne tak môže urobiť aj v obleku a bielej košeli bez rizika ušpinenia rúk.

Fľaštičky majú mechanizmus zaručujúci dopĺňanie nádržiek správnou farbou. Nádobka na čierny toner má dvojnásobnú kapacitu. Výrobca s tlačiarňou dodáva súpravu, ktorá obsahuje tri 70 ml fľaštičky s atramentmi farieb CMY (Cyan, Magenta, Yellow) a jednu 127 ml fľaštičku (K) s čiernym atramentom. Výťažnosť jednej súpravy  je 14 000 čiernobielych alebo 5200 farebných výtlačkov. Atramenty môžete kupovať aj jednotlivo. Z praxe možno povedať, že pri tlači fotografií a firemnej grafiky sa takmer vždy ako prvý spotrebuje žltý atrament. Rýchlosť tlače na bežný kancelársky papier je 10,5 strany za minútu čiernobielo alebo 5 strán farebne. Tlač fotografie podľa veľkosti trvá okolo dvoch minút. Pri obojstrannej tlači dosiahnete priemerne 6 čiernobielych A4 str./min alebo 4 farebné strany.

Tlačiareň môžete pripojiť cez USB alebo Wi-Fi s funkciou Wi-Fi Direct. Podporované sú technológie  Epson Connect, Apple ­AirPrint a Google Cloud Print. Recenzovaný model podporuje aj tlač fotografií priamo z karty SD. Výber fotografií je vďaka farebnému displeju pohodlný a jednoduchý. Štyri zásobníky na  azúrový, purpurový, žltý a čierny atrament avizujú farebný model CMYK.

Absencia zásobníkov na doplnkové farby prezrádza, že nejde o typickú fototlačiareň. Minimálna veľkosť kvapôčky atramentu je 3 pl, čo umožnilo dosiahnuť rozlíšenie tlače 5760 × 1440 DPI. Tlačiareň využíva technológiu premenlivej veľkosti kvapôčok. Kvalita fotografií je vďaka technológii Micro Piezo pre bežného používateľa dostatočná, samozrejme, podmienkou je použitie kvalitného papiera. Farby sú vtedy čisté, ostré, jasné a detailné. Obchodnú grafiku môžete tlačiť vyššou rýchlosťou aj na bežný kancelársky papier. 

Tlačiarne z modelového radu Epson EcoTank ITS znižujú podľa údajov výrobcu náklady na tlač v priemere o 90 %. Tlačiarne bez kazetových náplní zároveň šetria aj čas, pretože používatelia nemusia atrament tak často dopĺňať.  Samozrejme, aj táto tlačiareň má niektoré nevýhody vyplývajúce z princípu atramentovej tlače. Ak tlačíte len príležitostne a tlačiareň vypnete, odčerpá sa z tlačovej hlavy atrament, ktorý by tam časom zaschol a zariadenie znefunkčnil, ale vzhľadom na lacný atrament to pri modeli 4160 neprekáža. 

Najzaujímavejšiu kalkuláciu sme si nechali na záver: za 14 000 čiernobielych výtlačkov zaplatíte 11,90 eura, takže jeden výtlačok vás bude stáť 0,0009 eura. Za 5200 farebných strán zaplatíte 3 × 5,80 eura (CMY) + 11,90 za čierny atrament. Cena farebného výtlačku bude 0,006 centa. To sú kalkulácie podľa údajov výrobcu, reálne náklady budú závisieť od úrovne pokrytia výtlačkov, no aj tak sú veľmi nízke.   

Verdikt

Hlavné výhody pre používateľov v domácnosti a domácej kancelárii sú mimoriadne hospodárna prevádzka a vynikajúca kvalita fotografií, samozrejme, v rámci možností farebného modelu CMYK.

Parametre:

• Obojstranná tlač; konfigurácia dýz: 180 dýz na čiernu, 59 na každú farbu;  rýchlosť tlače: 10,5 str./min. čiernobielo, 5 str./min. farebne (obyčajný papier), 69 s na fotografiu 10 × 15 cm na lesklý fotografický papier; rozlíšenie tlače: max. 5760 × 1440 dpi; skener: 1200 × 2400 dpi; rozmery: 375 × 347 × 187 mm, hmotnosť: 6 kg
• Cena: 257 EUR, cena čierneho atramentu (127 ml): 11,90 EUR, cena každého farebného atramentu (70 ml): 5,80 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nízke náklady, dobrá kvalita fotografií
- Pri manipulácii so zásobníkom atramentu treba dávať pozor na hadičky

Celkovo 91 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Creative Stage Air: Kompaktný soundbar pod monitor

09.04.2019 09:42

Bolo až prekvapujúce, ako málo miesta tento soundbar zaberie a ako ľahko ho možno integrovať na plochu pracovného stola, kde sa vďaka malej výške dá dobre umiestniť, prípadne ho môžete vhodne zakompon ...

Recenzie

Recenzia: ASRock X399M Taichi - Najmenšia doska k Threadripperu

22.02.2019 00:15

Tentoraz odbočíme od mainstreamových základných dosiek, a to k jednej unikátnej, určenej do pracovných staníc postavených na platforme AMD. Hoci zmenšených odrôd dosiek formátu ATX postavených na kon ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

FORPSI 042019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button