Image
30.3.2017 0 Comments

Elon Musk zakladá nový podnik. Neuralink má za cieľ spojiť ľudský mozog s umelou inteligenciou

CEO spoločností SpaceX a Tesla Elon Musk stojí za novo založeným podnikom Neuralink, ktorý bude pracovať na rozhraní mozog – počítač (brain-computer interface – BCI). Správu o tom priniesol The Wall Street Journal. Teórie o tom, aký zámer tým sleduje, siahajú od snahy zabrániť AI apokalypse až po príspevok k liečbe neurodegeneratívnych ochorení.

Spoločnosť, ktorá je zatiaľ v počiatočných fázach existencie, bude zameraná na vytvorenie zariadení, ktoré sa budú dať implantovať do ľudského mozgu, pričom konečný cieľ je pomôcť ľuďom držať krok s napredovaním v oblasti umelej inteligencie.

V priebehu posledných šiestich mesiacov Musk už niekoľkokrát naznačil tento zámer, nedávno v Dubaji povedal: „Myslím si, že postupom času budeme vidieť užšie spojenie biologickej inteligencie a digitálnej inteligencie.“  

Takýto typ rozhrania mozog – počítač je zatiaľ záležitosť sci-fi.  V lekárskej oblasti sa síce používajú elektródové polia a iné implantáty, ale len na zmiernenie príznakov Parkinsonovej choroby, epilepsie a iných neurodegeneratívnych chorôb. No len málo ľudí má zložité implantáty umiestnené v lebke. Je to totiž veľmi nebezpečné pre mozog a takýto zákrok podstupujú iba ľudia, u ktorých zlyhali všetky ostatné možnosti liečby.

V tejto oblasti sa angažuje aj spoločnosť Braintree, ktorú v roku 2013 za 800 miliónov dolárov kúpil PayPal. O zdokonalenie ľudských poznávacích procesov sa snaží aj startup Kernel. Konečným cieľom týchto spoločností nie je nevyhnutne predchádzanie nejakému povstaniu robotov alebo udržanie umelej inteligencie pod kontrolou ľudí. To, čo sa Neuralink a Kernel snažia urobiť, sú v podstate prvé kroky k hackingu mozgu.

Pomocou čipu vnútri lebky by chceli zlepšiť našu pamäť a našu schopnosť vykonávať zložité duševné úlohy, napr. zvýšiť rýchlosť našej vzájomnej komunikácie. Dokonca by nám to mohlo umožniť priamo sa spojiť s cloudom a ďalšími formami internetovej infraštruktúry. Ľudia v budúcnosti by mohli zostať zdravší po dlhší čas a potenciálne využívať výhody liečby ľudského mozgu na spôsob počítačovej platformy.

Pred vývojom takýchto zariadení zatiaľ stoja obrovské prekážky. Výskumníci z oblasti neurovedy hovoria, že máme zatiaľ len veľmi obmedzené znalosti o tom, ako komunikujú neuróny v ľudskom mozgu, a naše metódy na zber týchto údajov sú primitívne. Takže myšlienka, že by si ľudia dobrovoľne nechali implantovať takúto elektroniku do hlavy, je dosť odvážna. Neuralink a Kernel sa snažia urýchliť pokrok v tejto oblasti s použitím kombinácie finančných prostriedkov a akéhosi mozgového trustu na prístupu k inováciám. Dostatok talentovaných ľudí na jednom mieste, disponujúcich dostatkom peňazí, umožní rýchlejšie dosiahnuť prelom, ktorý by inak trval dlhé roky.

Zdroj: ThevergeTheverge1

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 6

Porovnanie fotoaparátov: Samsung Galaxy Note 9 vs. Huawei P20 Pro

15.08.2018 00:25

Kvalita fotografií je do značnej miery subjektívna záležitosť a jednoduchšie sa porovnáva ako posudzuje samostatne. Navyše v redakcii máme takú prax, že fotoaparáty nových vlajkových smartfónov porovn ...

Technológie 2

Google sleduje váš pohyb, či sa vám to páči, alebo nie. Pozrite si, ako sa tomu dá čiastočne zabrániť

15.08.2018 00:20

Google chce tak veľmi vedieť, kadiaľ chodíte, že zaznamenáva váš pohyb aj vtedy, keď mu výslovne poviete, aby to nerobil. S týmto poznatkom prišiel výskum agentúry Associated Press. Ukázal, že mnohé s ...

Technológie 2

11-ročný žiak zmenil výsledky volieb na replike webovej stránky za necelých 10 minút

15.08.2018 00:15

Na najväčšej svetovej hekerskej konferencii DEFCON 26 sa 11-ročný chlapec nabúral do repliky volebnej webovej stránky štátu Florida a za menej ako 10 minút zmenil výsledky hlasovania. Na podujatí sa k ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button