Image
30.3.2017 0 Comments

Elon Musk zakladá nový podnik. Neuralink má za cieľ spojiť ľudský mozog s umelou inteligenciou

CEO spoločností SpaceX a Tesla Elon Musk stojí za novo založeným podnikom Neuralink, ktorý bude pracovať na rozhraní mozog – počítač (brain-computer interface – BCI). Správu o tom priniesol The Wall Street Journal. Teórie o tom, aký zámer tým sleduje, siahajú od snahy zabrániť AI apokalypse až po príspevok k liečbe neurodegeneratívnych ochorení.

Spoločnosť, ktorá je zatiaľ v počiatočných fázach existencie, bude zameraná na vytvorenie zariadení, ktoré sa budú dať implantovať do ľudského mozgu, pričom konečný cieľ je pomôcť ľuďom držať krok s napredovaním v oblasti umelej inteligencie.

V priebehu posledných šiestich mesiacov Musk už niekoľkokrát naznačil tento zámer, nedávno v Dubaji povedal: „Myslím si, že postupom času budeme vidieť užšie spojenie biologickej inteligencie a digitálnej inteligencie.“  

Takýto typ rozhrania mozog – počítač je zatiaľ záležitosť sci-fi.  V lekárskej oblasti sa síce používajú elektródové polia a iné implantáty, ale len na zmiernenie príznakov Parkinsonovej choroby, epilepsie a iných neurodegeneratívnych chorôb. No len málo ľudí má zložité implantáty umiestnené v lebke. Je to totiž veľmi nebezpečné pre mozog a takýto zákrok podstupujú iba ľudia, u ktorých zlyhali všetky ostatné možnosti liečby.

V tejto oblasti sa angažuje aj spoločnosť Braintree, ktorú v roku 2013 za 800 miliónov dolárov kúpil PayPal. O zdokonalenie ľudských poznávacích procesov sa snaží aj startup Kernel. Konečným cieľom týchto spoločností nie je nevyhnutne predchádzanie nejakému povstaniu robotov alebo udržanie umelej inteligencie pod kontrolou ľudí. To, čo sa Neuralink a Kernel snažia urobiť, sú v podstate prvé kroky k hackingu mozgu.

Pomocou čipu vnútri lebky by chceli zlepšiť našu pamäť a našu schopnosť vykonávať zložité duševné úlohy, napr. zvýšiť rýchlosť našej vzájomnej komunikácie. Dokonca by nám to mohlo umožniť priamo sa spojiť s cloudom a ďalšími formami internetovej infraštruktúry. Ľudia v budúcnosti by mohli zostať zdravší po dlhší čas a potenciálne využívať výhody liečby ľudského mozgu na spôsob počítačovej platformy.

Pred vývojom takýchto zariadení zatiaľ stoja obrovské prekážky. Výskumníci z oblasti neurovedy hovoria, že máme zatiaľ len veľmi obmedzené znalosti o tom, ako komunikujú neuróny v ľudskom mozgu, a naše metódy na zber týchto údajov sú primitívne. Takže myšlienka, že by si ľudia dobrovoľne nechali implantovať takúto elektroniku do hlavy, je dosť odvážna. Neuralink a Kernel sa snažia urýchliť pokrok v tejto oblasti s použitím kombinácie finančných prostriedkov a akéhosi mozgového trustu na prístupu k inováciám. Dostatok talentovaných ľudí na jednom mieste, disponujúcich dostatkom peňazí, umožní rýchlejšie dosiahnuť prelom, ktorý by inak trval dlhé roky.

Zdroj: ThevergeTheverge1

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

7 nm procesory AMD Zen 2 prídu v roku 2019

22.05.2018 00:25

AMD v súčasnosti dodáva na trh 12 nm procesory a jeho generálna riaditeľka Lisa Su tvrdí, že spoločnosť je už takmer pripravená na prechod na 7 nm výrobu. Nová architektúru Zen 2 bude súčasťou 7 nm pr ...

Technológie

Americké námorníctvo bude pomocou umelej inteligencie hľadať malvér v šifrovanej komunikácii

22.05.2018 00:20

Pentagon spolupracuje s veľkými technologickými vývojármi, ktorí používajú umelú inteligenciu a cloud computing na odhaľovanie kybernetických útokov protivníka ukrytých v šifrovanej webovej prevádzke. ...

Technológie

Aktuálna tema: Ako kriminalisti a súdni znalci skúmajú zabavené mobily a počítače

22.05.2018 00:15

Informácie uložené v mobilných telefónoch, počítačoch a tabletoch sa stávajú čoraz dôležitejším dôkazným materiálom, bez ohľadu na to či bol kriminálny čin spáchaný prostredníctvom informačných techno ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button

Socialize