Image
11.12.2017 0 Comments

Elon Musk ukázal plán tunelov, cez ktoré sa budú autá preháňať na „saniach“ rýchlosťou 240 km/h

Elon Musk a jeho Boring Company ukázali, ako by vyzeral systém podzemných tunelov v Los Angeles, ak raz budú disponovať potrebnou technológiou a povoleniami od úradov. Spoločnosť nedávno na svojej webovej stránke zverejnila mapu  s podrobnosťami o prvých navrhnutých trasách.

Najdlhšia trasa by mala mať dĺžku asi 65 km a smerovať od štvrte Sherman Oaks, ktorá sa nachádza severne od centra Los Angeles, na letisko Long Beach na juhovýchode okresu LA. Pripájať sa k nej budú menšie tunely. Druhá by mala viesť od medzinárodného letiska LAX a končiť pri Dodger Stadium.

Musk odhalil svoj koncept v apríli. Tunely by mali vyriešiť preťaženú dopravu v Los Angeles tým, že niektoré dopravné toky sa presunú pod zem. Nešlo by však len o prázdne tunely.

Autá by sa sem presunuli v špeciálnych výťahoch, ktoré by sa potom pohyboval cez tunely ako akési „sane“ rýchlosťou okolo 240 km/h. A pre tých, ktorí nevlastnia automobily, by tu boli k dispozícii kabíny podobné autobusom.

Počiatočná trasa je na mape vyznačená červenou farbou a ide o úsek dlhý asi 10,5 km, ktorý by mal poslúžiť ako „proof-of-concept“ tunela. Tam by sa vykonali overovacie testy všetkých potrebných systémov, zariadení a procesov, ktoré by sa používali pri budovaní tunelov. Spoločnosť tento úsek nazýva Phase 1 a verejnosť by túto trasu nemala využívať, kým ju krajská samospráva a vedenie mesta neschvália ako úspešnú.

V auguste spoločnosť Boring Company získala povolenie od mestského zastupiteľstva v kalifornskom meste Hawthorne na vykopanie tunela dlhého asi 3,2 km pod mestskými ulicami. Firma zverejnila aj video o testovaní „saní“ v akcii, ako aj demonštráciu koncepcie výťahu.

V lete miliardár Elon Musk takisto vyhlásil, že získal „slovné schválenie vlády“ na vybudovanie podzemného Hyperloopu, ktorý by spojil New York s Washingtonom. Cesta by vraj mala trvať len 29 minút.

Zdroj: theverge.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Bude takto vyzerať smartfón budúcnosti? Spolutvorca Androidu predstavil Project Gem

10.10.2019 14:15

Zatiaľ sú o novom zariadení k dispozícii len obrázky od Andyho Rubina, výkonného manažéra spoločnosti Essential a spolutvorcu Androidu, na ktorých vidíme podlhovastý telefón s veľmi vysokým používateľ ...

Technológie

Robotika: musia byť roboty humanoidné?

09.10.2019 00:10

Rovnaký názov, ako nadpis článku mala aj prednáška profesora Dennisa Honga, riaditeľa RoMeLa (Robotics and Mechanism Laboratory) UCLA na konferencii Slovak TechForum. Dennis predstavil niekoľko veľmi ...

Technológie

Blockwalks: Ako funguje sledovanie a hodnotenie obyvateľov v Číne?

08.10.2019 00:09

Predstavte si, že ako chodec prejdete na červenú, zachytí to jedna z miliónov pouličných kamier a systém vás potrestá tým, že vám nabudúce nedovolí kúpiť si lístok na vlak. Zdanlivé scény zo sci-fi č ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019