ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Elon Musk sľúbil schopnosť úplne automatickej jazdy napriek obavám inžinierov o bezpečnosť

Technológie
0

Ambiciózne ciele šéfa automobilky Tesla viedli k vlne bezpečnostných varovaní a k odchodu niektorých inžinierov z firmy.

Keď Elon Musk vlani na jeseň oznámil, že všetky autá značky Tesla budú pri riadení schopné „úplnej autonómie“, inžinieri, ktorí pracujú na súprave funkcií známej ako Autopilot, neverili, že systém bude pripravený bezpečne riadiť auto. Domnievali sa, že zatiaľ nevytvorili produkt, o ktorom sa dá povedať, že bezpečne a spoľahlivo ovláda auto bez zásahu človeka. Správu o tom priniesol Wall Street Journal.

Článok WSJ vrhá viac svetla na napätie, ktoré panuje medzi tímom Autopilota a Muskom. Hlavnou príčinou tohto konfliktu je zjavne spôsob, ako sa Musk rozhodol predávať systém Autopilota. Rozhodnutie označovať Autopilot ako riešenie na „úplne samostatnú jazdu“, ako sa to uvádza na viacerých miestach na webových stránkach spoločnosti, podnietilo odchod niekoľkých členov tímu. V posledných mesiacoch tím stratil aspoň 10 inžinierov a štyroch vrcholových manažérov vrátane Sterlinga Andersona, ktorého Tesla dokonca o dva mesiace po tom zažalovala, že porušil zmluvu, odlákal zamestnancov a ukradol dáta súvisiace s Autopilotom, no spor bol urovnaný zmierom.

Rok pred tým vedúci inžinier varoval spoločnosť krátko pred uvedením Autopilota do prevádzky, že systém ešte nie je pripravený na vydanie. Evan Nakano, senior systémový dizajnér, v tom čase napísal, že vývoj Autopilota bol založený na „bezohľadnom rozhodnutí, ktoré by mohlo ohroziť životy zákazníkov“.

Medzi týmto dvoma bodmi v lete minulého roka došlo k nehode vodiča, ktorý zomrel pri prvom použití autopilota. V januári tohto roka vyšetrovanie zo strany Národnej správy bezpečnosti cestnej premávky došlo k záveru, že v systéme Autopilota sa nevyskytli  nijaké chyby a funkcia zmiernila náraz o 40 percent. Americká Rada pre bezpečnosť v doprave bude o príčine havárie hlasovať v septembri.

Zdroj: Theverge

Redakcia

Všetky autorove články
Elon Musk Tesla

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať