SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 Advertisement

Elon Musk sa nevzdáva myšlienky bombardovať Mars jadrovými zbraňami

Bezpečnosť
0

Miliardár Elon Musk už dlho presadzuje myšlienku bombardovania Červenej planéty jadrovými zbraňami s cieľom jej terraformácie, teda prispôsobenia na osídlenie ľuďmi. V roku 2015 sa v programe The Late Show With Stephen Colbert vyjadril, že Mars by sa mohol zahriať tým, že by sa na póly zhodili termonukleárne zbrane (vodíkové bomby).

Neskôr však pripustil, že môže existovať aj iný spôsob - použiť dve miniatúrne umelé „slnká“ vytvorené nepretržitým prúdom jadrových explózií s veľmi nízkym spádom nad atmosférou. Nespôsobilo by to vraj rádioaktivitu Marsu, veď v podstate aj naše Slnko je „obrovská termonukleárna explózia“. Cieľom by bolo odpariť vodu, ktorá je v súčasnosti uväznená v ľade na póloch Marsu, uvoľňovať do atmosféry CO2 a vytvoriť tak skleníkový efekt na planéte.

Založenie ľudskej kolónie na Marse je jedna z najvýznamnejších úloh Muskovej spoločnosti SpaceX, zameranej na výskum vesmíru. V roku 2018 však dvaja vedci z univerzít v Colorade a Arizone preskúmali myšlienku terraformácie Marsu a dospeli k záveru, že súčasné technológie to neumožňujú. V štúdii publikovanej v časopise Nature Astronomy identifikovali dva problémy. Prvý spočíva v tom, že na Marse jednoducho nie je dostatok CO2 na dosiahnutie zamýšľaného účinku.

Druhý problém je ten, že častice z atmosféry Marsu sa neustále vytrácajú do hlbokého vesmíru, takže by z nej unikol aj uvoľnený CO2. Zakladateľ Tesly a SpaceX sa však naďalej drží svojej vízie o kolonizácii a terraformácii Marsu. Spoločnosť SpaceX v súčasnosti testuje prototypovú verziu rakety s názvom Starship, ktorá by mala podľa Muska nakoniec dopraviť ľudí na Mars. Vo svojom tweete spred niekoľkých dní Musk naznačil, že čoskoro začne predávať tričká s nápisom „Nuke Mars“.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
vesmir technológie technika stroj ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať