Elon Musk chce na domáce práce roboty. Nebudú sa programovať, samy sa budú musieť naučiť žehliť, variť a upratovať

Technológie
2

Ľudia sa už oddávna snažia uľahčovať si domáce práce pomocou robotov. Elon Musk začal podporovať neziskovú open source organizáciu OpenAI (je jej spoluzakladateľom)  v jej úsilí vytvoriť automaty schopné naučiť sa starostlivosťi o nás prostredníctvom metódy pokusov a omylov. Organizácia bola založená v roku 2015 a na podporu svojich zámerov získala viac ako 1 miliardu dolárov.

OpenAI používa robotických pomocníkov od priemyselného dodávateľa Fetch Robotics a jeho vývojári softvéru pracujú na umelej inteligencii schopnej pokročilého strojového učenia, ktorá môže prostredníctvom pozorovania a prieskumu rozširovať súbor svojich zručností. Mobilné roboty využívajú napr. laserové 2D skenery, 3D senzory hĺbky a pohyblivé robotické ramená na uchopenie predmetov a vďaka svojim neurónovým sieťam prídu na to, ako najlepšie vykonať úlohu.

Tento proces si môže vyžadovať aj niekoľko tisíc pokusov, hoci ide o zdanlivo jednoduché úkony, ako je skladanie bielizne. Je však výhodnejšie, ak si ich umelá inteligencia osvojí samoučením, než by ich mala dostať naprogramované. Ďalší prínos samoučenia je podľa výskumníkov v tom, že ak si jeden z robotov osvojí istú zručnosť, môže ju okamžite šíriť medzi svojich rovesníkov.

Výskumníci sa snažia ukázať, že inovácie v softvéri a strojovom učení sú lepší spôsob, ako dať robotom nové schopnosti, než zdokonaľovanie hardvéru. Podľa názoru odborníkov odklon od nutnosti programovania robotov smerom k ich samostatnému učeniu je kľúčový prvok pre budúcnosť robotiky. Dosiahnutie tohto cieľa môže priniesť veľké ekonomické a priemyselné výhody. Predstavte si, že by sa Roomba postarala nielen o čistenie podlahy, ale aj o umývanie riadu, žehlenie bielizne, čistenie okien a prípravu raňajok.

Zdroj: forbes.com

Redakcia

Všetky autorove články
Elon Musk robot Fetch Robotics

2 komentáre

postara sa to je iste reakcia na: Elon Musk chce na domáce práce roboty. Nebudú sa programovať, samé sa budú musieť naučiť žehliť, variť a upratovať.

1.8.2016 08:08
roboty sa isto postaraju v buducnosti o vsetko ale spominana ekonomicka prosperita sa bude tykat len elity ktora ich nasadi do svojich podnikov. "Spodina" bude bez prace a moze sa ist past co v zasade nieje zle len nejak sa to nezlucuje s trendom zbytocneho narastu populacie co uz teraz nema co robit a v meradle miliard ludi bez prace to bude celkom zaujimave :). Ale potom nasledne komu sa budu predavat vyrobky vyrobene robotmi ked vacsina populacie bude na mizine?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať