Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov

2

Spoločnosť Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) uviedla, že spustila prevádzku svojho elektricko-tepelného systému ETES (electric thermal energy storage system) na uskladnenie energie z obnoviteľných zdrojov. Princíp je v tom, že elektrická energia sa premení na tepelnú, ktorá sa následne skladuje v zásobníku.

Zásobník tepla sa nachádza v Hamburgu-Altenwerderi a obsahuje približne 1000 ton sopečnej horniny, ktorá slúži ako médium na skladovanie energie. Elektrická energia sa premení na horúci vzduch pomocou odporového ohrievača a dúchadla, ktoré ohrieva horninu na 750 °C. Keď dopyt vrcholí, ETES využíva parnú turbínu na opätovnú premenu uskladnenej tepelnej energie na elektrinu.

Zariadenie môže na týždeň uskladniť až 130 MWh tepelnej energie. Cieľom pilotného zariadenia je poskytnúť dôkaz o možnosti takého skladovania energie.

V ďalšom kroku plánuje spoločnosť Siemens Gamesa využiť svoju technológiu ukladania v komerčných projektoch a zvýšiť kapacitu zásobníka na niekoľko gigawatthodín (GWh). Jedna GWh je ekvivalentom dennej spotreby elektriny okolo 50 000 domácností, uvádza sa v tlačovej správe spoločnosti Siemens.

Zdroj: renewableenergyworld.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
energia elektrina technika Siemens

2 komentáre

urcite reakcia na: Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov

26.6.2019 12:06
efektnejsi sposob uskladnenia
sustredene svetlo ziarit do horniny

alebo roztavit napr (zinok) zaizolovat
v pripade potreby prehnat rurkami vodu
Reagovať

ucinnost reakcia na: Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov

26.6.2019 09:06
Skoda ze ani siemensaci nepisu nic o ucinnosti tohoto tepelneho stroja, teda kolko % vstupnej elektriny dokaze cez jednu elektro-termalnu a jednu termalno-kineticko-elektricku premenu uskladnit.
Mozno by sa na vstupe dala pouzit sustava zrkadiel a sustredit priamo termalnu energiu Slnka do jedneho bodu a tam zohrievat lavove kamene.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať