Image
26.6.2019 2 Comments

Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov

Spoločnosť Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) uviedla, že spustila prevádzku svojho elektricko-tepelného systému ETES (electric thermal energy storage system) na uskladnenie energie z obnoviteľných zdrojov. Princíp je v tom, že elektrická energia sa premení na tepelnú, ktorá sa následne skladuje v zásobníku.

Zásobník tepla sa nachádza v Hamburgu-Altenwerderi a obsahuje približne 1000 ton sopečnej horniny, ktorá slúži ako médium na skladovanie energie. Elektrická energia sa premení na horúci vzduch pomocou odporového ohrievača a dúchadla, ktoré ohrieva horninu na 750 °C. Keď dopyt vrcholí, ETES využíva parnú turbínu na opätovnú premenu uskladnenej tepelnej energie na elektrinu.

Zariadenie môže na týždeň uskladniť až 130 MWh tepelnej energie. Cieľom pilotného zariadenia je poskytnúť dôkaz o možnosti takého skladovania energie.

V ďalšom kroku plánuje spoločnosť Siemens Gamesa využiť svoju technológiu ukladania v komerčných projektoch a zvýšiť kapacitu zásobníka na niekoľko gigawatthodín (GWh). Jedna GWh je ekvivalentom dennej spotreby elektriny okolo 50 000 domácností, uvádza sa v tlačovej správe spoločnosti Siemens.

Zdroj: renewableenergyworld.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Inovovaný reproduktor Google budete môcť zavesiť na stenu

17.09.2019 00:10

Google by mal čoskoro vydať aktualizovanú verziu svojho inteligentného domáceho reproduktora Home Mini. Podľa údajov Federálnej komunikačnej komisie (Federal Communications Commission - FCC) by mohla ...

Inovácie

Matador investuje do vývoja a výroby autobatérií na Slovensku 100 miliónov eur

16.09.2019 10:00

Spoločnosť Matador dnes ohlásila investíciu do projektu InoBat zaoberajúceho sa výskumom, vývojom a výrobou batérií. Tento krok pomôže revolučným spôsobom posunúť vpred celý európsky sektor elektromob ...

Inovácie

S Ferrari či Harley Davidson už len potichu. Radar má zakročiť proti príliš hlučným motorkám a autám

12.09.2019 00:10

Motorkári sa často zvyšovaním otáčok motora snažia pritiahnuť pozornosť okolia. Proti tejto nepríjemnej praktike chcú zakročiť obyvatelia parížskeho predmestia Villeneuve-le-Roi. Plánujú nasadiť vybav ...

q

2 Comments

 1. urcite reakcia na: Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov
  26.6.2019 12:06
  efektnejsi sposob uskladnenia
  sustredene svetlo ziarit do horniny

  alebo roztavit napr (zinok) zaizolovat
  v pripade potreby prehnat rurkami vodu
  Reagovať
 2. ucinnost reakcia na: Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov
  26.6.2019 09:06
  Skoda ze ani siemensaci nepisu nic o ucinnosti tohoto tepelneho stroja, teda kolko % vstupnej elektriny dokaze cez jednu elektro-termalnu a jednu termalno-kineticko-elektricku premenu uskladnit.
  Mozno by sa na vstupe dala pouzit sustava zrkadiel a sustredit priamo termalnu energiu Slnka do jedneho bodu a tam zohrievat lavove kamene.
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019