Image
8.4.2014 0 Comments

Elektronický prístup k účtu poistenca má v SP 35,7 tis. osôb

socialna_pois.jpg Elektronický prístup k svojmu individuálnemu účtu poistenca má v Sociálnej poisťovni 35,7 tis. osôb. Ako uvádza poisťovňa, občan si môže vďaka tomu aj z pohodlia domova skontrolovať, či za neho zamestnávateľ odvádza poistné na sociálne poistenie a z akých vymeriavacích základov.

"Je to pre neho dôležité nielen v budúcnosti pre rýchlejšie vybavenie si dôchodkovej dávky, ale aj pre overenie si, či a v akej sume získa nárok na dávky nemocenského poistenia, či dávku v nezamestnanosti," uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder. Údaje z individuálneho účtu poistenca poskytuje poisťovňa na základe žiadosti občana aj písomne. Za minulý rok vybavila 10 tis. takýchto žiadostí.

Sociálna poisťovňa má povinnosť za obdobie od roku 2004 viesť individuálny účet poistenca a bezplatne umožniť poistencovi prístup k informácii o zmenách stavu individuálneho účtu aj na internetovej stránke Sociálnej poisťovne.

Z tohto zdroja získa občan informácie nielen o svojom zárobku, resp. o vymeriavacom základe a o tom, či za neho bolo poistné odvedené, ale aj o vzniku a zániku sociálneho poistenia, o počte dní sociálneho poistenia, údaj o osobnom mzdovom bode, o všeobecnom vymeriavacom základe a údaj o aktuálnej dôchodkovej hodnote na príslušný kalendárny rok, za ktorý sa informácia podáva. Údaje za obdobie predchádzajúceho kalendárneho roka sa sprístupňujú najskôr od 30. apríla kalendárneho roka.

Aby občan elektronický prístup k tejto službe získal, mal by osobne navštíviť ktorúkoľvek pobočku Sociálnej poisťovne. Po overení totožnosti na základe občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a podpísaní Dohody o používaní elektronických služieb mu Sociálna poisťovňa bezplatne pridelí prístupovú kartu (tzv. GRID kartu), na základe ktorej získa prístup k informácii v elektronickej forme.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

V japonskej pobočke Microsoftu pracovali zamestnanci len 4 dni v týždni. Ich produktivita sa zvýšila o 40 %

12.11.2019 08:15

Pracovníci spoločnosti Microsoft Japan si počas tohto leta užívali závideniahodné výhody: pracovali iba štyri dni v týždni, mali trojdňový víkend a dostávali svoju normálnu päťdňovú výplatu. Výsledkom ...

Informatizácia

Pripravujeme našich stredoškolákov dostatočne na povolania budúcnosti?

11.11.2019 07:55

Špeciálny projekt Ôsmeho novembra sa v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave konala vďaka spolupráci študentov Dominika Hamaja a Pet ...

Informatizácia

Čína nastavuje pravidlá pre mladých hráčov: max 90 minút denne a s „večierkou“ o 22:00

11.11.2019 07:50

Čínska vláda vydala nové pravidlá zamerané na potlačenie závislosti od videohier medzi mladými ľuďmi. Tvrdí, že to je dôvod zlého prospechu v škole a nárastu počtu krátkozrakých ľudí. Predpisy zakazu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá