Image
21.11.2017 1 Comments

Elektronický mozgový implantát by mohol zlepšiť ľudskú pamäť až o 25 percent

Vedci z University of Southern California zistili, že pomocou implantátu sa dá zvýšiť výkon pamäti ľudí až o 25 percent.

Tím implantoval „pamäťovú protézu“ 20 dobrovoľným účastníkom testu. Išlo o ľudí trpiacich epilepsiou, ktorí dostali elektródy implantované do mozgu na liečbu svojej choroby, takže pridanie extra systému si nevyžadovalo ďalší zákrok.

Test mal dve časti. Najprv vedci zhromažďovali dáta o mozgovej aktivite účastníkov počas ich učenia. Potom implantát stimuloval tie isté časti mozgu, ktoré boli aktívne počas predchádzajúceho pamäťového testu. Išlo o jednoduché cvičenie na posilnenie krátkodobej pamäti.

Vedci odhalili vzorec opisujúci optimálny výkon pamäti. Potom tento vzorec napodobnili u účastníkov testu pomocou slabých elektrických impulzov. Dokázali tak zlepšiť oba typy pamäti. Takáto stimulácia zlepšila krátkodobú pamäť zhruba o 15 percent a pracovnú čiže dlhodobú pamäť, ktorá dovoľuje narábanie s uloženými informáciami, o 25 percent.

„Píšeme neurónový kód, aby sme zlepšili funkciu pamäti,“ povedal v rozhovore pre magazín New Scientist Dong Song z University of Southern California, ktorý prezentoval výsledky. „To sa zatiaľ ešte nikomu nepodarilo.“

Implantát vlastne posilňuje normálne cesty, ktoré mozog používa na vytvorenie pamäti. Keď dostaneme stimul z vonkajšieho sveta, séria zložitých elektrických signálov prechádza niekoľkými oblasťami hipokampu, pamäťového centra mozgu. Pri prechode cez túto oblasť sa signál mení a môže byť odoslaný do dlhodobej pamäte. Implantát jednoducho napodobňuje to, čo hipokampus prirodzene robí. Zvyšuje tak pamäťové schopnosti jednotlivcov.

Hoci zariadenie je ešte v raných fázach vývoja, v budúcnosti by mohol nájsť uplatnenie u ľudí trpiacich stratou dlhodobej pamäti, ako sú pacienti s Alzheimerovou chorobou či demenciou.

Zdroj: IflscienceFuturism

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Talianski vedci vyvinuli ľahšiu a lacnejšiu robotickú ruku. Dokáže pracovať s ceruzkou či používať príborový nôž

15.05.2018 00:15

Talianski výskumníci predviedli novú robotickú ruku, ktorá používateľovi umožní prirodzenejšie uchopiť predmety, pričom je výrazne lacnejšia ako existujúce modely. Robotická ruka Hennes má jednoduchš ...

Výskum

Grafén pomôže vytvoriť pevnejší a ekologickejší betón. Je odolnejší proti vode a vyžaduje menej cementu

02.05.2018 00:20

„Zázračný materiál“ grafén, tvorený jednou vrstvou atómov uhlíka, je najpevnejší známy materiál. Vedci ho teraz použili na vytvorenie nového typu betónu, ktorý je oveľa pevnejší, odolnejší proti vode ...

Výskum 4

Nový spôsob liečby môže zaceliť zubný kaz bez použitia vŕtačky

26.04.2018 00:20

Výskumníci z Washingtonskej univerzity ukázali, že nové biogénne dentálne produkty by teoreticky mohli obnoviť zuby a vyliečiť kazy aj bez použitia dnešných nákladných a nepríjemných liečebných postup ...

1 Comments

  1. Chyba reakcia na: Elektronický mozgový implantát by mohol zlepšiť ľudskú pamäť až o 25 percent
    22.11.2017 09:11
    V clanku je zasadna chyba. Pracovna pamat je kratkodoba pamat, ktora sluzi na spracovavanie akutnych podnetov a narabanie s nimi (podla studii tato typ pamate dokaze udrzat naraz cca 4-7 slov)
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_2018

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button