Image
21.11.2017 1 Comments

Elektronický mozgový implantát by mohol zlepšiť ľudskú pamäť až o 25 percent

Vedci z University of Southern California zistili, že pomocou implantátu sa dá zvýšiť výkon pamäti ľudí až o 25 percent.

Tím implantoval „pamäťovú protézu“ 20 dobrovoľným účastníkom testu. Išlo o ľudí trpiacich epilepsiou, ktorí dostali elektródy implantované do mozgu na liečbu svojej choroby, takže pridanie extra systému si nevyžadovalo ďalší zákrok.

Test mal dve časti. Najprv vedci zhromažďovali dáta o mozgovej aktivite účastníkov počas ich učenia. Potom implantát stimuloval tie isté časti mozgu, ktoré boli aktívne počas predchádzajúceho pamäťového testu. Išlo o jednoduché cvičenie na posilnenie krátkodobej pamäti.

Vedci odhalili vzorec opisujúci optimálny výkon pamäti. Potom tento vzorec napodobnili u účastníkov testu pomocou slabých elektrických impulzov. Dokázali tak zlepšiť oba typy pamäti. Takáto stimulácia zlepšila krátkodobú pamäť zhruba o 15 percent a pracovnú čiže dlhodobú pamäť, ktorá dovoľuje narábanie s uloženými informáciami, o 25 percent.

„Píšeme neurónový kód, aby sme zlepšili funkciu pamäti,“ povedal v rozhovore pre magazín New Scientist Dong Song z University of Southern California, ktorý prezentoval výsledky. „To sa zatiaľ ešte nikomu nepodarilo.“

Implantát vlastne posilňuje normálne cesty, ktoré mozog používa na vytvorenie pamäti. Keď dostaneme stimul z vonkajšieho sveta, séria zložitých elektrických signálov prechádza niekoľkými oblasťami hipokampu, pamäťového centra mozgu. Pri prechode cez túto oblasť sa signál mení a môže byť odoslaný do dlhodobej pamäte. Implantát jednoducho napodobňuje to, čo hipokampus prirodzene robí. Zvyšuje tak pamäťové schopnosti jednotlivcov.

Hoci zariadenie je ešte v raných fázach vývoja, v budúcnosti by mohol nájsť uplatnenie u ľudí trpiacich stratou dlhodobej pamäti, ako sú pacienti s Alzheimerovou chorobou či demenciou.

Zdroj: IflscienceFuturism

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Rakovinové bunky sa dajú editovať tak, aby samy bojovali proti nádoru

24.07.2018 00:05

Výskumníci z Harvardu vo svojej novej štúdii opisujú, ako úpravy génov umožnia použitie rakovinových buniek vyňatých z nádoru na boj proti rakovine. „Bunkové terapie sú mimoriadne sľubné pri dodávaní ...

Výskum

Rektena: Zariadenie na báze kremíka dokáže získať elektrickú energiu z odpadového tepla

16.07.2018 00:25

Priama premena elektrickej energie na teplo je jednoduchá. Deje sa to napríklad v hriankovači. No opačný proces, premena tepla na elektrickú energiu, už nie je taký jednoduchý. Výskumníci zo Sandia Na ...

Výskum

Prekvapenia za periodickou tabuľkou prvkov? Kvarková hmota by mohla byť zdrojom bezpečnej výroby a skladovania energie

25.06.2018 00:20

Najťažším prvkom periodickej tabuľky je v súčasnosti oganesson, ktorý má atómovú hmotnosť 294 a bol oficiálne pomenovaný v roku 2016. Tak ako je to pri každom prvku periodickej tabuľky, takmer všetka ...

q

1 Comments

  1. Chyba reakcia na: Elektronický mozgový implantát by mohol zlepšiť ľudskú pamäť až o 25 percent
    22.11.2017 09:11
    V clanku je zasadna chyba. Pracovna pamat je kratkodoba pamat, ktora sluzi na spracovavanie akutnych podnetov a narabanie s nimi (podla studii tato typ pamate dokaze udrzat naraz cca 4-7 slov)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button