PC REVUE
Image
21.11.2017 1 Comments

Elektronický mozgový implantát by mohol zlepšiť ľudskú pamäť až o 25 percent

Vedci z University of Southern California zistili, že pomocou implantátu sa dá zvýšiť výkon pamäti ľudí až o 25 percent.

Tím implantoval „pamäťovú protézu“ 20 dobrovoľným účastníkom testu. Išlo o ľudí trpiacich epilepsiou, ktorí dostali elektródy implantované do mozgu na liečbu svojej choroby, takže pridanie extra systému si nevyžadovalo ďalší zákrok.

Test mal dve časti. Najprv vedci zhromažďovali dáta o mozgovej aktivite účastníkov počas ich učenia. Potom implantát stimuloval tie isté časti mozgu, ktoré boli aktívne počas predchádzajúceho pamäťového testu. Išlo o jednoduché cvičenie na posilnenie krátkodobej pamäti.

Vedci odhalili vzorec opisujúci optimálny výkon pamäti. Potom tento vzorec napodobnili u účastníkov testu pomocou slabých elektrických impulzov. Dokázali tak zlepšiť oba typy pamäti. Takáto stimulácia zlepšila krátkodobú pamäť zhruba o 15 percent a pracovnú čiže dlhodobú pamäť, ktorá dovoľuje narábanie s uloženými informáciami, o 25 percent.

„Píšeme neurónový kód, aby sme zlepšili funkciu pamäti,“ povedal v rozhovore pre magazín New Scientist Dong Song z University of Southern California, ktorý prezentoval výsledky. „To sa zatiaľ ešte nikomu nepodarilo.“

Implantát vlastne posilňuje normálne cesty, ktoré mozog používa na vytvorenie pamäti. Keď dostaneme stimul z vonkajšieho sveta, séria zložitých elektrických signálov prechádza niekoľkými oblasťami hipokampu, pamäťového centra mozgu. Pri prechode cez túto oblasť sa signál mení a môže byť odoslaný do dlhodobej pamäte. Implantát jednoducho napodobňuje to, čo hipokampus prirodzene robí. Zvyšuje tak pamäťové schopnosti jednotlivcov.

Hoci zariadenie je ešte v raných fázach vývoja, v budúcnosti by mohol nájsť uplatnenie u ľudí trpiacich stratou dlhodobej pamäti, ako sú pacienti s Alzheimerovou chorobou či demenciou.

Zdroj: IflscienceFuturism

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci predstavili nový 10-minútový test „inteligencie“

09.11.2018 00:10

Psychológovia vyvinuli nový 10-minútový test, o ktorom tvrdia, že je vynikajúcim hodnotením „fluidnej inteligencie“. Ide o prácu vedcov z Kalifornskej univerzity v Riverside a Irvine a má názov Univer ...

Výskum

BrainNet umožnil trom ľuďom komunikovať pomocou mozgových vĺn a zahrať si Tetris

22.10.2018 00:10

Tím zložený z výskumníkov z Washingtonskej univerzity a univerzity Carnegie Mellon vyvinul systém BrainNet, ktorý umožňuje vzájomnú komunikáciu troch ľudí pomocou mozgových vĺn. Dokument opisujúci sys ...

Výskum 1

PrinTracker: Spôsob, ako vystopovať 3D tlačené zbrane podľa „odtlačkov“ tlačiarne. Má to však háčik

19.10.2018 00:20

3D tlačené zbrane môžu poskytnúť potenciálnym zločincom ľahký prístup k nevystopovateľným strelným zbraniam. Vyšetrovatelia by potom mali len malú šancu pri pokuse o vypátranie takýchto zbraní. Pri zb ...

q

1 Comments

  1. Chyba reakcia na: Elektronický mozgový implantát by mohol zlepšiť ľudskú pamäť až o 25 percent
    22.11.2017 09:11
    V clanku je zasadna chyba. Pracovna pamat je kratkodoba pamat, ktora sluzi na spracovavanie akutnych podnetov a narabanie s nimi (podla studii tato typ pamate dokaze udrzat naraz cca 4-7 slov)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Dni prilezitosti 2018

Najnovšie videáPC forum button