Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Elektronické knihy môžu čitateľa sledovať

Technológie
0

ereader_black_lifestyleasdfasd.jpg V minulosti vydavatelia kníh nedisponovali nijakými informáciami o tom, ako čitatelia ich knihu čítajú - či ju odložia po niekoľkých stranách alebo či doslova zhltnú na jedno posedenie, či preskočia úvod, či si robia poznámky na okraj a pod. No zdá sa, že dnes majú na to vhodný nástroj v podobe e-kníh. Digitálne knihy urobili z nášho čítania merateľnú a akoby verejnú činnosť. Hlavne veľkí vydavatelia e-kníh, ako Amazon, Apple či Google, môžu sledovať, ako pokračujete v čítaní, koľko času venujete čítaniu, ako vyhľadávate knihy, ktoré si chcete kúpiť, atď. Predajcovia kníh a niektorí vydavatelia sa začínajú o tieto údaje zaujímať, aby získali prehľad o tom, ako ľudia narábajú s ich knihami. Pri knihách totiž nie je bežné akési betatestovanie a dodatočné úpravy, aké poznáme napr. pri hrách.

Spoločnosť Barnes & Noble, ktorej vďaka e-čítačke Nook patrí 25 až 30 % podiel na trhu e-kníh, začala prednedávnom skúmať správanie čitateľov digitálnych kníh. Zhromaždené údaje napríklad odhaľujú, ako pokročili čitatelia v čítaní, ako rýchlo čítajú, ako čitatelia jednotlivých žánrov narábajú s knihami. Jim Hilt, viceprezident spoločnosti pre e-knihy, sa vyjadril, že spoločnosť sa chce o tieto dáta podeliť s vydavateľmi, aby tí získali lepšie informácie o čitateľskom správaní.

Analýza dát z čítačky Nook priniesla poznatok, že populárno-náučné knihy sa čítajú skôr po častiach, kým romány si čitatelia prečítajú väčšinou naraz. Obľúbenosť populárno-náučných kníh, najmä tých rozsiahlejších, klesá. Literatúra sci-fi, romantika či detektívky sa čítajú rýchlejšie a čitatelia väčšinu kníh dočítajú do konca. Získané poznatky už ovplyvňujú ponuku kníh pre čítačku Nook.

Ak vydavatelia zistia, kde sa čitateľ pri čítaní knihy začne nudiť, môžu do digitálnej edície pridať na danom mieste napríklad video, webový odkaz či iný multimediálny obsah. To však vyvoláva aj obavy, že vydavatelia budú tlačiť autorov kníh, aby sa prispôsobovali masám. To by ohrozilo aj tvorbu a vydávanie „veľkej literatúry". „Nemôžeme predsa skrátiť román Vojna a mier len preto, že ho niektorí nedočítali," povedal Jonathan Galassi, šéf vydavateľstva Farrar, Straus & Giroux.

„Neexistuje spôsob, ako Amazonu oznámiť, že chcete kupovať jeho knihy, ale neželáte si, aby sledoval, čo čítate. Pritom spoločenská predstava je taká, že do toho, čo čítate, nikomu nič nie je," povedala Cindy Cohn z neziskovej organizácie Electronic Frontier Foundation (EFF), ktorá presadzuje právo spotrebiteľov na súkromie.

Amazon odmietol komentovať, ako analyzuje a využíva dáta zhromaždené z čítačky Kindle. EFF pritom nalieha, aby legislatíva upravila pre vydavateľov e-kníh zákaz odovzdania informácií o čitateľských zvykoch jednotlivcov ako dôkazu pre orgány činné v trestnom konaní bez súdneho príkazu.

Bezpečnostný expert Bruce Schneier vyjadril obavu, že čitatelia sa začnú vyhýbať elektronickým knihám o citlivých témach, ako je zdravotníctvo, sexualita, bezpečnosť, zo strachu, že ich čítanie sa sleduje.

Podľa analytikov z Forrester Research je v USA v súčasnosti 40 miliónov čitateľov e-kníh a 65 miliónov používateľov tabletov. Tržby z predaja elektronických kníh dosiahli v prvom štvrťroku 2012 až 282 mil. dolárov, zatiaľ čo pri klasických viazaných knihách pre dospelých to bolo len 230 mil. dolárov. Ide teda o významný trh. Niektorí vydavatelia už dnes publikujú najprv „testovacie" digitálne vydanie knihy pred vydaním tlačenej verzie. Napríklad vydavateľstvo Sourcebooks vydáva najprv on-line edície niektorých svojich titulov a žiada čitateľov o postrehy a námety, ktoré sa potom zapracujú do definitívneho knižného vydania.

Videli sme, že dáta a ich analýza priniesli revolúciu do niektorých odvetví, ako sú mobilné aplikácie či hranie hier," hovorí Waynn Lue, počítačový odborník a bývalý inžinier Googlu. „V súvislosti s čítaním zatiaľ nemáme takéto údaje a chceli by sme vytvoriť mechanizmus spätnej väzby, ktorý zatiaľ medzi autormi a čitateľmi neexistoval." A skúsenosti ukazujú, že niektorí autori sú ochotní prispôsobiť svoje diela podľa požiadaviek čitateľov.

Zdroj: http://online.wsj.com/article/SB10001424052702304870304577490950051438304.html

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať