Image
12.8.2019 1 Comments

Elektrické kolobežky možno ani nie sú až tak šetrné k životnému prostrediu

Spoločnosti ako Bird a Lime vyhlasujú, že ich elektrické kolobežky sú skvelé pre životné prostredie. Táto predstava sa v ľuďoch zakorenila, čo viedlo k veľkému rastu popularity e-kolobežiek. No nová štúdia uverejnená v časopise Environmental Research Letters naznačuje, že to nie je celkom tak. Fakt, že samotné kolobežky nezanechávajú uhlíkovú stopu, ešte neznamená, že aj ich výroba, preprava a nabíjanie sa zaobídu bez emisií.

Vedci zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne sa rozhodli zistiť, v akej miere škodia prostrediu e-kolobežky počas celého ich životného cyklu. Ukázalo sa, že väčšina škôd vzniká vo výrobe, ktorá sa uskutočňuje prevažne v Číne, a ich preprave, ktorá sa zvyčajne realizuje autami. Večer, keď používatelia odstavia kolobežky na chodníkoch, pracovníci dodávateľských firiem ich pozbierajú a dopravia na miesto nabíjania. Potom ich zasa rozmiestnia na miesta, kde si ich používatelia s najväčšou pravdepodobnosťou ráno vyzdvihnú.

Vedci započítali emisie skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri výrobe a premiestňovaní kolobežie, ako aj relatívne malé množstvo emisií pochádzajúcich z prepravy materiálov z Číny do USA a nabíjania kolobežiek. Všetky tieto údaje použili na výpočet celkových emisií pripadajúcich na míľu jazdy na e-kolobežke. Potom výsledky porovnali s množstvom emisií pripadajúcich na jednu míľu pri iných spôsoboch dopravy.

Aké bolo ich zistenie? Kolobežky zvyčajne produkujú viac emisií ako štandardný dostatočne vyťažený autobus, elektrický moped, elektrický bicykel či bežný bicykel. Prieskum sa zameral aj na iné aspekty. Keby neexistovala možnosť jazdy na kolobežke, takmer polovica kolobežkárov tvrdí, že by namiesto toho použili bicykel alebo išli pešo.

Ďalších 11 percent by nastúpilo do autobusu, čo je podľa štúdie takisto zelenšia alternatíva, ak ním cestuje dostatočný počet cestujúcich, a 7 percent by necestovalo vôbec. Iba 34 percent uviedlo, že by použili vlastné auto alebo službu ako Uber alebo Lyft. Spoločnosť Lime minulý rok oznámila, že sa bude usilovať o ekologizáciu svojej flotily, napríklad nákupom energie z obnoviteľných zdrojov. Aj autori prieskumu navrhujú mestám niekoľko opatrení na ekologickejšiu prevádzku e-kolobežiek.

Patrí medzi ne napríklad umožnenie, aby kolobežky zostali na noc na verejných priestranstvách, aby pracovníci dodávateľských firiem nemuseli jazdiť po meste a hľadať ich, ako aj použitie ekologických vozidiel pri ich zhromažďovaní. Vhodné by bolo aj účinnejšie zakročiť proti vandalom, ktorí poškodzujú e-kolobežky a spôsobujú, že ich reálna životnosť v mestách je len asi dva mesiace. Takýto vandalizmus má za následok zvyšovanie výroby a vyššie materiálové zaťaženie.

Zdroj: vox.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Mercedes-Benz EQV: Prvý prémiový Van s elektrickým pohonom

20.08.2019 00:40

Na výstave automobilov v Ženeve v marci 2019 predstavila divízia Mercedes-Benz Vans koncept EQV ešte ako štúdiu. Teraz oslavuje svoju premiéru ako sériové vozidlo Mercedes-Benz EQV. Verejnosti sa Merc ...

Technológie

Airbus sa pri koncepte hybridného dopravného lietadla inšpiroval vtákmi

09.08.2019 00:15

V snahe podnietiť predstavivosť budúcej generácie leteckých inžinierov odhalil Airbus svoj nový koncept lietadla Bird of Prey. Dizajn toho hybridného elektrického turbovrtuľového dopravného lietadla ...

Technológie 2

Nový elektrický skúter Bird má dojazd takmer 100 km

05.08.2019 00:05

Nový Bird Two má vo výbeve nové senzory poškodenia, ktoré upozornia mechanikov na akékoľvek problémy, ktoré sa vyskytnú pri prevoze. Súčasťou nového dizajnu sú aj pneumatiky, ktoré sa nedajú prepichnú ...

q

1 Comments

  1. vôbec nie sú reakcia na: Elektrické kolobežky možno ani nie sú až tak šetrné k životnému prostrediu
    12.8.2019 14:08
    Tí ľudia si to nekupujú preto, že by to bolo ekologické. Kupujú si to preto, aby nemuseli cestovať MHD s cigáňmi. A normálnym ľuďom potom nadávajú do extrémistov. https://www.mojevideo.sk/video/27d37/nehoraznost_ciganov_vyhodili_z_autobusu.html
    Fero KE
    Reagovať

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá