Image
12.8.2019 1 Comments

Elektrické kolobežky možno ani nie sú až tak šetrné k životnému prostrediu

Spoločnosti ako Bird a Lime vyhlasujú, že ich elektrické kolobežky sú skvelé pre životné prostredie. Táto predstava sa v ľuďoch zakorenila, čo viedlo k veľkému rastu popularity e-kolobežiek. No nová štúdia uverejnená v časopise Environmental Research Letters naznačuje, že to nie je celkom tak. Fakt, že samotné kolobežky nezanechávajú uhlíkovú stopu, ešte neznamená, že aj ich výroba, preprava a nabíjanie sa zaobídu bez emisií.

Vedci zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne sa rozhodli zistiť, v akej miere škodia prostrediu e-kolobežky počas celého ich životného cyklu. Ukázalo sa, že väčšina škôd vzniká vo výrobe, ktorá sa uskutočňuje prevažne v Číne, a ich preprave, ktorá sa zvyčajne realizuje autami. Večer, keď používatelia odstavia kolobežky na chodníkoch, pracovníci dodávateľských firiem ich pozbierajú a dopravia na miesto nabíjania. Potom ich zasa rozmiestnia na miesta, kde si ich používatelia s najväčšou pravdepodobnosťou ráno vyzdvihnú.

Vedci započítali emisie skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri výrobe a premiestňovaní kolobežie, ako aj relatívne malé množstvo emisií pochádzajúcich z prepravy materiálov z Číny do USA a nabíjania kolobežiek. Všetky tieto údaje použili na výpočet celkových emisií pripadajúcich na míľu jazdy na e-kolobežke. Potom výsledky porovnali s množstvom emisií pripadajúcich na jednu míľu pri iných spôsoboch dopravy.

Aké bolo ich zistenie? Kolobežky zvyčajne produkujú viac emisií ako štandardný dostatočne vyťažený autobus, elektrický moped, elektrický bicykel či bežný bicykel. Prieskum sa zameral aj na iné aspekty. Keby neexistovala možnosť jazdy na kolobežke, takmer polovica kolobežkárov tvrdí, že by namiesto toho použili bicykel alebo išli pešo.

Ďalších 11 percent by nastúpilo do autobusu, čo je podľa štúdie takisto zelenšia alternatíva, ak ním cestuje dostatočný počet cestujúcich, a 7 percent by necestovalo vôbec. Iba 34 percent uviedlo, že by použili vlastné auto alebo službu ako Uber alebo Lyft. Spoločnosť Lime minulý rok oznámila, že sa bude usilovať o ekologizáciu svojej flotily, napríklad nákupom energie z obnoviteľných zdrojov. Aj autori prieskumu navrhujú mestám niekoľko opatrení na ekologickejšiu prevádzku e-kolobežiek.

Patrí medzi ne napríklad umožnenie, aby kolobežky zostali na noc na verejných priestranstvách, aby pracovníci dodávateľských firiem nemuseli jazdiť po meste a hľadať ich, ako aj použitie ekologických vozidiel pri ich zhromažďovaní. Vhodné by bolo aj účinnejšie zakročiť proti vandalom, ktorí poškodzujú e-kolobežky a spôsobujú, že ich reálna životnosť v mestách je len asi dva mesiace. Takýto vandalizmus má za následok zvyšovanie výroby a vyššie materiálové zaťaženie.

Zdroj: vox.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Nová elektromotorka Zero s maximálkou 200 km/h a dojazdom 260 km

21.02.2020 00:15

Výrobca Zero predstavil nový cestný elektrický motocykel SR/S s maximálnou rýchlosťou 200 km/h a dojazdom 260 km v základnej konfigurácii. Ide o prvý motocykel spoločnosti Zero s úplnou kapotážou – so ...

Technológie 5

Bojíte sa krátkeho dojazdu elektromobilu? Riešením môže byť prívesný vozík s náhradnou batériou

21.02.2020 00:05

Ak máte pred sebou dlhú cestu, na ktorú 320-kilometrový dojazd vášho elektromobilu nestačí, môžete k nemu pripojiť 60 kWh batériový príves na nabíjanie za jazdy, aby sa dojazd zdvojnásobil. Toto aspoň ...

Technológie

Teslu oklamali úpravou dopravnej značky tak, že začala zrýchlovať na 135 km/h

20.02.2020 00:20

Členovia tímu pre pokročilý výskum hrozieb spoločnosti McAfee oklamali kamerový systém MobilEye EyeQ3 automobilu Tesla jemnou zmenou značky obmedzenia rýchlosti pri ceste tak, aby ju systém nesprávne ...

1 Comments

  1. vôbec nie sú reakcia na: Elektrické kolobežky možno ani nie sú až tak šetrné k životnému prostrediu
    12.8.2019 14:08
    Tí ľudia si to nekupujú preto, že by to bolo ekologické. Kupujú si to preto, aby nemuseli cestovať MHD s cigáňmi. A normálnym ľuďom potom nadávajú do extrémistov. https://www.mojevideo.sk/video/27d37/nehoraznost_ciganov_vyhodili_z_autobusu.html
    Fero KE
    Reagovať

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá