Image
21.2.2020 0 Comments

Ekologická revolúcia. Nanočastice umožnia recykláciu CO2 na palivo

Islandská elektráreň Svartsengi už po celé desaťročia dodáva obyvateľom geotermálnu energiu a teplo. Ibaže získavanie tejto obnoviteľnej energie zo zeme vyžaduje fosílne palivá na spustenie čerpadiel. Preto v roku 2011 islandský energetický startup Carbon Recycling International postavil závod George Olah, ktorý zachytáva emisie CO2 zo Svartsengi a premieňa ich na uhlíkovo neutrálne palivo.

Myšlienka o recyklácii CO2 tu bola dlho predtým, no továreň George Olah stala prvou, ktorá ju uviedla do praxe. Ide o to, aby sa oxid uhličitý emitovaný elektrárňami pomocou chemických úprav mohol meniť na užitočné palivá ako propán alebo metán. Okrem CO2 sú hlavnými zložkami v tomto procese vodík a kovový katalyzátor. Vo svete sa každoročne vypustí takmer 40 miliárd ton CO2, takže premena čo len malej časti z tohto množstva na uhlíkovo neutrálne palivo by bola výhra. No zatiaľ islandská továreň George Olah zostáva jediným zariadením na premenu emisií na palivo v priemyselnej miere.

Teraz však chemici z University of Southern California (USC) a National Renewable Energy Laboratory vyvinuli nový proces lacnej tvorby nanočastíc, ktoré môžu urýchliť recykláciu uhlíka. Srdcom systému USC sú nanočastice karbidov (zlúčenín uhlíka a ďalšieho prvku, v tomto prípade molybdénu). V minulosti však výroba týchto nanočastíc znamenala ich vypaľovanie v reaktoroch pri teplote okolo 600 °C. Dosiahnutie takýchto teplôt bolo mimoriadne náročné na energiu.

Nový systém používa milifluidický reaktor, ktorý pracuje iba pri teplote 340 °C a pretláča surovinu s karbidom kovu cez kanály so šírkou menšou ako 1 mm. Výsledkom sú takmer rovnomerné častice karbidu kovu. Ukazuje sa, že tento proces sa dá ľahko rozšíriť bez potreby budovania väčšieho zariadenia.

Medzičasom pracovníci Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu dolaďujú proces používania týchto nanočastíc na premenu oxidu uhličitého na palivo. Pretože častice sú malé a ešte sa nevyrábajú hromadne, potrebujú nejakú podpornú štruktúru. Zmiešajú ich asi s gramom vysokokvalitného uhoľného prachu a vložia do malej pece. Tá sa zohreje na 300 °C a vstrekne sa zmes koncentrovaného CO2 a vodíka. Keď CO2 a vodík prúdia cez prášok, spúšťa sa chemická reakcia, ktorá produkuje metán a ďalšie užitočné uhľovodíky.

Proces treba zdokonaliť a ešte je pred nami veľa práce, kým sa dnešné emisie premenia na zajtrajšie palivo. Problém je v tom, že veľa techník na premenu emisií na palivo vyžaduje značné množstvo vodíka, ktorý sa väčšinou získava štiepením zemného plynu vysokoteplotnou parou, čo je proces, v ktorom sa uvoľňuje CO2. Na trvalo udržateľnú výrobu paliva teda ešte potrebujeme obnoviteľný proces výroby plynného vodíka.

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

MIT pracuje na dýchacom zariadení pre pacientov s COVID-19 iba za 100 USD

27.03.2020 00:15

Inžinieri z MIT chcú zverejniť open source návrh lacného respirátora, ktorý by mohol pomôcť pacientom s COVID-19. Motorizované zariadenie automaticky stláča dýchací vak, druh manuálneho resuscitátora, ...

Výskum 1

Brazílsky startup vyvíja rýchly test na COVID-19

25.03.2020 00:05

Brazílska spoločnosť Hi Technologies oznámila, že pracuje na sériovej výrobe rýchleho testu na COVID-19, ktorý by mal poskytnúť výsledky za 15 minút. Test by mal byť pripravený v druhom aprílovom týžd ...

Výskum

Jediná kvapka vody dokáže napájať energiou až 100 LED diód

24.03.2020 00:05

Vedci zlepšením známych princípov zostrojili malý, vysoko efektívny elektrický generátor, ktorý dokáže pomocou jednej kvapky vody z vodovodného kohútika, dažďa alebo morskej vody vytvoriť dostatok ele ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá