Image
8.1.2018 1 Comments

Eelo je nový slobodný androidový operačný systém a nevytvoril ho Google

Gaël Duval, tvorca obľúbenej linuxovej distribúcie Mandrake Linux, pracuje na vlastnom androidovom mobilnom operačnom systéme s názvom Eelo.

Duval sa nazdáva, že „obchodné modely Applu, Googlu a Facebooku sú škodlivé pre naše ekonomické a sociálne prostredie“ hlavne preto, že ohrozujú súkromie. Android je závislý od služieb Googlu. Preto navrhol Eelo, open source softvér, ktorý umožní zachovať súkromie a zároveň používať on-line služby a pridať atraktívnejšie rozhranie.

Na rozdiel od neúspešného CyanogenModu Duval nemá v úmysle premeniť Eelo na biznis. „Chcem, aby Eelo bol neziskový projekt vo verejnom záujme,“ povedal.

Prv než sa pustil do budovania systému Eelo, hľadal alternatívy. Nepokúšal sa však vytvoriť operačný systém založený na Linuxe, ako to robili ostatní. Vytvoriť kompletný operačný systému pre smartfónový hardvér nie je jednoduché, hovorí. A potvrdiť to môže Mozilla, Canonical, dokonca aj Microsoft.

Duval vychádzal pri návrhu Eelo z existujúceho klonu Androidu LineageOS, čo je odnož CyanogenModu. Jadro AOSP [Android Open Source Project]/LineageOS síce dobre funguje, ale pre Duvala bolo nepoužiteľné, pretože je určené skôr pre geekov a obsahuje množstvo drobností, ktoré môžu bežného používateľa odradiť. Navyše nechcel vo svojom systéme vidieť prítomnosť Googlu.

Na inštaláciu programov Duval využil alternatívne repozitáre androidových programov F-Droid a APKPure. Jeho cieľom však je „Eelo store“, ktorý by priniesol oficiálne bezplatné aplikácie ako APKPure a open source aplikácie, ako ponúka F-Droid.

Ako náhradu za Google Services plánuje používať MicroG. Ide o open source implementáciu vlastných aplikácií a knižníc pre androidových používateľov. Namiesto API Google SafetyNet Atestation, rozhrania, ktoré kontroluje, či aplikácia beží v prostredí kompatibilnom so systémom Android, bude Eelo pravdepodobne používať Magisk Manager. Na vyhľadávanie chce ponúknuť bezpečný vyhľadávač, ako je napr. DuckDuckGo s ochranou osobných údajov. Používateľ si však bude môcť zvoliť vlastný vyhľadávací nástroj, pretože Duval pripúšťa, že „Google zatiaľ stále ponúka najlepšie výsledky“.

Duval chce vytesniť aj všetky neviditeľné internetové služby, na ktoré väčšina ľudí vôbec nemyslí, ako je napríklad Domain Name System (DNS), ktorý možno použiť aj na sledovanie. Eelo bude štandardne používať Quad 9 DNS organizácie Global Cyber ​​Alliance (GCA), ktorý zachováva súkromie a zároveň blokuje prístup k známym škodlivým stránkam.

Duval víta aj podporu cez portál Kickstarterkde si určil cieľovú sumu 30 000 dolárov (25 000 eur), no na účte je už viac ako dvojnásobok. Ako sa píše na stránke projektu, ak sa mu podarí nazbierať viac ako 120 000 dolárov (100 000 eur), rozšíri svoj trojčlenný vývojový tím, aby práce prebiehali rýchlejšie. Ak dosiahne 500 000 EUR/600 000 USD, založí neziskovú organizáciu a začne vyvíjať Eelo pre PC. A ak získa 2 000 000 EUR/2 400 000 USD, vytvorí vlastný smartfón so systémom Eelo.

Zdroj: zdnet.comkickstarter.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Strojové učenie môže identifikovať hekerov a plagiátorských programátorov podľa ich „odtlačkov prstov“

16.08.2018 00:25

Programátori majú vlastné štýly, odlišné od ostatných, ale tie sa dajú zistiť len preštudovaním mnohých riadkov kódu a hľadaním stôp prezrádzajúcich autora. V budúcnosti to však nebude treba. Výskumní ...

Technológie

Nový telefón Oppo F9 má výrez, ktorý na rozdiel od konkurencie vyzerá naozaj dobre

16.08.2018 00:20

Spoločnosť Oppo ohlásila nový telefón F9 s výrezom, ktorý vyzerá skvelo. Je menší a menej rušivý ako na ostatných telefónoch. Nevyžaduje extra hrubú stavovú lištu na obrazovke a pôsobí ako prirodzená ...

Technológie 2

Komentár: 32-jadrový AMD Threadripper je výzva pre Intel v počte jadier aj cene

16.08.2018 00:15

AMD v týchto dňoch ohlásilo štyri nové modely z druhej generácie procesorov Ryzen Threadripper (nazývanej aj Threadripper 2) za zabijacke ceny vzhľadom na Intel. Druhá generácia Ryzen Threadripper 29 ...

q

1 Comments

  1. Určite reakcia na: Eelo je nový slobodný androidový operačný systém a nevytvoril ho Google
    8.1.2018 08:01
    Nebudem sám, kto bude mať o taký smartfón záujem
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button