Image
3.10.2018 1 Comments

EU sa bude brániť. Do budovania silnej kybernetickej bezpečnosti v Európe investuje dve miliardy eur

Európa sa každým dňom viac digitalizuje. Vyše 80 % obyvateľstva EÚ má internetové pripojenie a do roku 2020 bude drvivá väčšina digitálnej komunikácie prebiehať medzi strojmi – desiatkami miliárd zariadení tzv. internetu vecí. Rastúce digitálne platformy, ktoré ovládli sociálnu a hospodársku interakciu, priniesli nové obchodné modely a konkurujú zaužívaným pracovným normám a postupom. Takáto transformačná dátová ekonomika a spoločnosť so sebou nesie širšie spoločenské výzvy, z ktorých vychádza aj potreba dôveryhodnej a spoľahlivej digitálnej infraštruktúry a služieb. Kybernetická bezpečnosť v podobe odolných a bezpečných komponentov, zariadení, údajov a procesov, ktorá zohľadňuje omylnosť ľudského správania, je preto pre našu prosperitu a spoločnosť kľúčová.

Ransomwarový útok WannaCry z mája 2017 zasiahol vyše 230 000 počítačov vo viac ako 150 krajinách a ovplyvnil fungovanie železníc, zdravotníckych systémov, telekomunikačných operátorov i firiem v celej Európe. Mesiac na to prišiel ďalší veľký kybernetický útok NotPetya a začiatkom roka sa odhalili kritické hardvérové zraniteľnosti. Popri týchto medializovaných udalostiach však slabé stránky našich sietí neustále skúša množstvo útočníkov s cieľom narušiť dôvernosť, integritu a dostupnosť našich cenných digitálnych aktív. Komplexnosť a rozsah týchto útokov neustále rastú.

Na zásah do rozhodovacieho procesu našich liberálnych demokratických systémov boli nasadené aj hybridné hrozby, ktoré kombinujú kybernetické útoky s dezinformáciami online. Kybernetické útoky dnes žiaľ môžu viesť aj k obetiam na životoch, keďže v digitálnej sfére sa ocitajú kritické bezpečnostné systémy – napríklad v lietadlách či autách. 

EÚ však reaguje
V máji tohto roku nadobudol plnú záväznosť prvý zákon EÚ o kybernetickej bezpečnosti – smernica o bezpečnosti sietí a informačných systémov (tzv. smernica NIS). Tá od všetkých členských štátov vyžaduje minimálne základné kyberneticko-bezpečnostné kapacity. Zároveň vytvára rámec spolupráce medzi ich operačnými kyberneticko-bezpečnostnými agentúrami a uplatňuje prístup hodnotenia rizík základných služieb v energetike, finančníctve, doprave, zdravotníctve, dodávke vody a digitálnej sfére. Niektoré členské štáty stále pracujú na transpozícii smernice NIS do vnútroštátneho práva, zatiaľ čo iné túto dôležitú úlohu stihli načas.

Zákonodarcovia EÚ v súčasnosti rokujú o ambicióznom legislatívnom návrhu aktu o kybernetickej bezpečnosti, ktorý by poskytol kyberneticko-bezpečnostnej agentúre Únie ENISA trvalý a rozšírený mandát a zaviedol v EÚ nový certifikačný rámec. Hlavným cieľom nového mandátu agentúry ENISA je jej posilnenie a zefektívnenie pri riešení kyberneticko-bezpečnostných problémov, pričom by aktívne pomáhala členským štátom, inštitúciám EÚ, podnikom i občanom. Navrhovaný rámec kyberneticko-bezpečnostnej certifikácie Únie má zabrániť trhovej fragmentácii a používateľom poskytnúť informáciu o tom, či sú produkty a služby IKT kyberneticky bezpečné. Používatelia musia informatickým riešeniam dôverovať.

Zároveň sa tu pre Európu a jej silnú priemyselnú základňu otvára príležitosť stať sa lídrom na trhu kyberneticko-bezpečnostných produktov a služieb. Veríme, že v najbližších mesiacoch Európsky parlament a Rada výrazne pokročia a politickú dohodu na akte o kybernetickej bezpečnosti dosiahnu do konca roka. A čoskoro sa prijme aj ďalší krok: Na posilnenie investícií do únijného trhu kybernetickej bezpečnosti a posilnenie jej odolnosti navrhuje Komisia zriadenie Európskeho centra odvetvových, technologických a výskumných kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti so sieťou národných koordinačných centier. Táto iniciatíva pomôže vyvinúť a zaviesť nástroje a technológie, vďaka ktorým dokážeme držať krok s neustále sa meniacimi hrozbami, nasadiť tú najmodernejšiu obranu a pomôcť Európe vybudovať vlastné odvetvové kapacity v tejto sfére.

V kontexte nového viacročného finančného rámca využije tento návrh program Európsky horizont na financovanie výskumu, ako aj program Digitálna Európa, z ktorého sa na kybernetickú bezpečnosť vyčlenili dve miliardy eur. Oproti zdrojom, ktoré na technologické kyberneticko-bezpečnostné kapacity vynakladajú v iných častiach sveta, však stále ide o pomerne skromné sumy, takže iniciatíva sa bude zameriavať aj na získavanie zdrojov a spoločné investovanie so všetkými členskými štátmi EÚ a samotným odvetvím.  

Uvedené politické iniciatívy prispievajú ku kyberneticky odolnejšej spoločnosti a zabezpečujú digitálny jednotný trh v záujme prosperity Únie.


Autorky: 
Mariya Gabriel, európska komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť
Angelika Niebler, poslankyňa Európskeho parlamentu, venuje sa tematike kybernetickej bezpečnosti
 
Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Klimatické zmeny urobia mestá neobývateľnými. Je čas utiahnuť sa do podzemia

13.11.2019 00:20

Podzemné mestá sú už dávno témou sci-fi, no teraz sa o nich uvažuje celkom vážne. Mestská rada vo fínskych Helsinkách schválila v roku 2010 Podzemný územný plán, ktorý bol dokončený v roku 2019 a pokr ...

Bezpečnosť 5

14-ročné dievča prišlo s riešením, ako odstrániť slepé miesta vo výhľade vodičov

07.11.2019 00:15

Pri množstve automobilových nehôd bývajú častým problémom slepé miesta spôsobené A stĺpikmi konštrukcie vozidla. Zmeniť by to mohlo riešenie, ktoré predložila iba 14-ročná Alaina Gasslerová z mesta We ...

Bezpečnosť

Vedci dokázali pomocou lasera „hacknúť“ smart reproduktory Amazon Echo a Google Home

06.11.2019 00:15

Výskumný pracovník v oblasti kybernetickej bezpečnosti Takeshi Sugawara objavil zvláštny trik. Namieril vysokovýkonný laser na mikrofón svojho iPadu (to všetko vnútri čiernej kovovej skrinky, aby nik ...

1 Comments

  1. Buni reakcia na: EU sa bude brániť. Do budovanie silnej kybernetickej bezpečnosti v Európe investuje dve miliardy eur
    4.10.2018 09:10
    Britský Telegraf práve zverejnil interview s niekým nepodstatným, kde sú Angličania vykreslení ako tí, ktorých nemá mať prečo niekto v nepriazni. Je to naozaj tak? Zrevidujte si Vašu zahraničnú politiku, kde vystupuje slepota takej intenzity, kedy by pomohlo natvrdo nasadenie liečivého prostriedku. Nik nezabúda na trojicu "dedkov" spolusediacich na lavičke na Jalte a nik nezabúda na Arménsku genocídu. Čo je dôležité spomenúť najmä pri dnešnom koketovaní s Tureckom z jednej aj druhej strany asi nie z dôvodu inakšiej politickej platformy Turecka. Na prílišnú otvorenosť pre vaše nuly môžete dôjsť, tak ako dochádza Slovensko na svoje nuly v súčasnosti, keď si tzv. najvyšší činitelia robia čo chcú, bez vyvodenia zodpovednosti. - Aby ste sa neroztopili v diplomacii, keď sa nevie robiť politika. Oprášiť súdruhovi na kabáte pierko v parlamente, ale radikálne opovrhnúť tým, kto mu nezabezpečí aspoň 10000 mesačne. Akoby sa tu spomínala EU, nie? EU bude musieť asi vytiahnuť na zabezpečenie elektronického systému rezervy zo svojej východnej časti z precielania tovaru otrokárov a radi jej s tým pomôžu Imrecze a podobní, ktorí majú so systémom "zažmúrenia očí nad socialistami" skúsenosti. Práve prebiehajú udalosti okolo tzv. Brexitu v plnom prúde, jedná sa však skôr o EÚnik, kde odchádza EU a ako je vidieť odchádza spoločne s EAU, čo je dobre, ale to sa môže stať komukoľvek, kto spolupracuje so socialistami a kde sú tolerovaní, ako boli aj v 20. storočí, Jalťania!
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá