EÚ chce rozšíriť poplatky za autorské práva na Dropbox, OneDrive či Google Drive

Informatizácia
0

dropbox.jpg Podľa súčasného európskeho právneho systému môžu kolektívni správcovia autorských práv vyberať poplatky za každé predané pamäťové médium, kopírku, tlačiareň a ďalšie zariadenia umožňujúce vytvárať rozmnoženiny. V budúcnosti by sa tieto poplatky mali týkať aj cloudových služieb.

Francúzska europoslankyňa Françoise Castexová predložila Európskej komisii správu 2013/2114(INI), v ktorej sa dovoláva, aby v budúcnosti bolo aj uchovávanie obsahu na webových úložiskách klasifikované ako kopírovanie pre osobnú potrebu a správcovia autorských práv mohli aj za poskytnutý úložný priestor inkasovať poplatky. Na plenárnom zasadnutí EP minulý týždeň hlasovalo 252 poslancov za správu, 122 bolo proti a 19 sa zdržalo hlasovania.

Podľa združenia Digital Europe, zastupujúceho priemysel digitálnych technológií, by tak používatelia mohli za legálne zakúpený obsah v konečnom dôsledku zaplatiť dvakrát pri prenose medzi vlastnými zariadeniami. Systém poplatkov za autorské práva je podľa združenia zastaraný a zásadne chybný. Poslanci urobili krok späť a naznačili, že podporujú systém, ktorý škodí spotrebiteľom v EÚ, uvádza sa vo vyhlásení združenia.

Nový zákon by mohol čeliť opozícii aj zo strany členských štátov, najmä Veľkej Británie a Írska, kde nie sú zavedené takéto poplatky za autorské práva.

Zdroj: arnnet.com.au

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať