Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

ESET: Škodlivý kód sa vydáva za kanadskú aplikáciu určenú na monitoring šírenia nákazy Covid-19

Tlačové správy
0

Na kanadských majiteľov smartfónov s operačným systémom Android sa zameral nový škodlivý kód. Vydáva sa za oficiálnu aplikáciu od kanadskej vládnej agentúry Health Canada, ktorá má monitorovať šírenie nákazy Covid-19 v tejto krajine. Škodlivý kód sa šíril prostredníctvom dvoch falošných webstránok. Výskumníci spoločnosti ESET tento škodlivý kód analyzovali a vytvorili nástroj, ktorý pomôže obetiam dostať sa späť k svojim zašifrovaným dátam.

Jedna z webstránok, ktorá šírila tento škodlivý kód.Tento ransomware, teda škodlivý kód, ktorý po infekcii zablokuje alebo zašifruje dáta na infikovanom zariadení a za ich odblokovanie požaduje výkupné, nazval ESET CryCryptor. „Je úplne jasné, že útok využívajúci CryCryptor bol vytvorený na to, aby zneužíval informácie o príprave oficiálnej monitorovacej aplikácie,“ hovorí Lukáš Štefanko, výskumník škodlivého kódu zo spoločnosti ESET. Objavil sa totiž len niekoľko dní po tom, čo kanadská vláda oznámila záujem podporiť vývoj celonárodnej a dobrovoľnej aplikácie s názvom COVID Alert.

Ak obeť na tento podvod naletí, ransomware zašifruje súbory na jej smartfóne. Pri analýze tejto škodlivej aplikácie však výskumníci ESETu zistili, že obsahuje chybu, vďaka ktorej vytvorili dešifrovací nástroj, ktorý pomôže obetiam dostať sa späť k svojim údajom. ESET zároveň kontaktoval Kanadské centrum pre kybernetickú bezpečnosť. Nástroj vytvorený ESETom funguje len pre túto verziu CryCryptora. Je totiž možné, že tvorcovia tohto ransomwaru chybu opravia a pokúsia sa ním infikovať ďalšie zariadenia.

Informácia o zašifrovaní obsahu zariadenia, ktorá sa zobrazila obeti.

 „Okrem používania spoľahlivej bezpečnostnej aplikácie majiteľom smartfónov odporúčame, aby do svojich zariadení inštalovali výhradne aplikácie z oficiálnych zdrojov, akými je napríklad Google Play,“ radí Štefanko.

ESET riešenia chránia pred týmto ransomwarom a detegujú ho ako Trojan.Android/CryCryptor.A. Pôvodné stránky šíriace CryCryptor momentálne nefungujú. Nie je však vylúčené, že sa objavia ďalšie.

 

Zobrazit Galériu

ESET

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať