Image
14.3.2018 3 Comments

ESA ako prvá na svete vyrobila elektrický pohon satelitov. Vďaka tomu sa dlhšie udržia na orbitálnej dráhe

Tím vedcov z ESA ako prvý na svete zostrojil elektrický pohon pre satelity, ktorý nasáva riedky vzduch z hornej vrstvy atmosféry a používa ho ako palivo. Otvára sa tým cesta k satelitom krúžiacim na veľmi nízkej obežnej dráhe po celé roky.

Sonda GOCE, ktorá mapovala gravitačné pole Zeme, obiehala vo výške 250 km viac ako päť rokov vďaka elektrickému pohonu na xenón. Keď sa pohonná látka v podobe 40 kg xenónu vyčerpala, jej misia sa skončila.

Nahradenie tohto vzácneho plynu molekulami z atmosféry by vytvorilo novú triedu satelitov, schopných dlhodobo pracovať na veľmi nízkych dráhach. Vedci nazvali nový systém po anglicky air-breathing electric propulsion a uvádzajú, že by sa dal použiť aj vo vonkajšom okraji atmosféry iných planét, napríklad Marsu, ktorého riedku atmosféru tvorí najmä oxid uhličitý.

Na otestovanie koncepcie bol vyvinutý kompletný systém talianskou spoločnosťou Sitael, ktorá uskutočnila test vo svojej vákuovej komore, kde simulovala prostredie vo výške 200 km. Louis Walpot z tímu ESA hovorí, že nový pohon by poskytoval sondám rýchlosť 7,8 km/s.

Elektrický pohon nasávajúci vzduch neobsahuje nijaké ventily ani iné komplikované súčasti, funguje pasívne. Potrebuje len zdroj energie pre cievky a elektródy. Tím využil počítačové simulácie na modelovanie správania častíc v rôznych podmienkach.

Najprv pohon otestovali vháňaním xenónu, potom bol xenón čiastočne nahradený zmesou dusíka a kyslíka a napokon opakovane spúšťali pohon výhradne so vzduchom, čím dokázali uskutočniteľnosť konceptu. Tento výsledok znamená, že elektrický pohon nasávajúci vzduch už nie je len teória, ale ide o hmatateľný fungujúci koncept, pripravený na ďalší vývoj.

Zdroj: esa.int

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Samsung Galaxy A7 má fotoaparát s tromi objektívmi

20.09.2018 04:00

Nový smartfón Samsung Galaxy A7 má dva charakteristické prvky, podľa ktorých sa bude dať odlíšiť od ostatných modelov - snímač odtlačkov prstov na bočnej hrane a najmä fotoaparát s tromi objektívmi. N ...

Technológie

Umelá inteligencia v smartfónoch Huawei

20.09.2018 00:09

Huawei na veľtrhu IFA 2018 predstavil nový procesor, alebo aby sme boli presní SoC – System on Chip s označením Kirin 980. Je to už druhá generácia procesorov Kirin, ktoré majú hardvérovú podporu umel ...

Technológie

Už o pár rokov roboty odpracujú viac práce ako ľudia. Tieto pracovné pozície sa však zatiaľ nemusia báť o svoje stoličky

20.09.2018 00:20

Podľa najnovšej štúdie Svetového ekonomického fóra (World Economic Forum – WEF) robotické technológie v blízkej budúcnosti vytvoria viac pracovných miest, ako zničia. Do roku 2020 by malo byť o 58 mil ...

q

3 Comments

 1. tak reakcia na: ESA ako prvá na svete vyrobila elektrický pohon satelitov. Vďaka tomu sa dlhšie udržia na orbitálnej dráhe
  14.3.2018 17:03
  mesiac sa dokaze udrzat v obehu okolo zeme ale nam sa satelity nejak neda umiestnit do toho spravneho orbitu. Nieco tu nesedi.
  Reagovať
  • RE: tak reakcia na: tak
   15.3.2018 14:03
   Chlape, nesedi tu jedine to ze necitas s pochopenim. Teraz nemam na mysli tento clanok, ale clanky o tom ako to funguje vo vesmire.

   Nase sondy nemaju problem sa udrzat na orbite- pokial to nie je nizka orbita. Atmosfera nekonci naraz, ale postupne prechadza do stale dokonalejsieho vakua. Taka ISS napriklad je velka a brzdena odporom tejto riedkej casti atmosfery dost na to aby ju bolo nevyhnutne casto urychlovat- inak by klesla do hustejsich casti atmosfery a zhorela. Komunikacne satelity na geostacionarnej drahe nemaju s tymto ziaden prblem a tie su okolo 36000km od zeme. Mesiac obieha az okolo 385000km od zeme. Ak nieco tak sa mesiac vzdaluje od zeme je urychlovany vplyvom prilivovych sil (tidal forces) pricom sa zaroven spomaluje rychlost rotacie zeme(predlzovanie dna).
   Reagovať
   • RE: RE: tak reakcia na: RE: tak
    15.3.2018 16:03
    zasa zle, vsak atmosfera sa otaca zo zemou podla vas, tak by sa to malo dat zosynchronizovat. Ale nejak im to nejde. Skor by som prijal argument z Newtonvskeho zakona ohladom vybocenia z trajektorie avsak gravitacia by ju nemala pustit. Avsak stale ten mesiac nejak do toho nepasuje. Este ktomu sa mesiac otaca okolo vlastnej osi umerne s rotaciou zeme, cize to vyzera akoby sa neotacal. Hm, ako je to mozne to tak presne zosynchronizovat po tisicky rokov a my musime regulovat satelity cely cas aby sa tam uchytili...??
    Reagovať

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button