Image
8.5.2019 0 Comments

ERP vs. mobilné zariadenia

Ako sa vyrovnať s nástupom mobilných zariadení v oblasti ERP?

Rýchly nástup a pretrvávajúci rozvoj používania mobilných zariadení prináša otázky, akým spôsobom sa vyrovnať s mobilnými zariadeniami v oblasti systémov ERP.

Stretávame sa s javom, keď u niektorých producentov je snaha dostať celý ERP do mobilu. Používanie napr. smartfónov však pre vývojárov neznamená len iný hardvér či operačný systém, ale aj iné postupy a nároky používateľov. Z toho dôvodu sa riešenie v podobe čistého preprogramovania pôvodne desktopovej aplikácie do mobilu neosvedčilo. Náročnosť vývoja a zákazníckych úprav v takejto aplikácii neumožňuje ponúknuť konkurencieschopnú cenu a takisto je obťažné dosiahnuť prehľadnosť pri používaní či požadovanú rýchlosť.

Na mobilné zariadenia sa preto musíme pozerať ako na výzvu priniesť kvalitatívnu zmenu v oblasti fungovania ERP. Už to nie je len o ručnom „klepaní“ faktúr do systému, potreby zákazníkov sa menia a čoraz viac špecifikujú na konkrétnu rolu či pracovnú pozíciu. Pri plnení pracovných úloh bude mať iné nároky na ERP referent, pracovník výroby alebo člen vrcholového manažmentu spoločnosti. Mobilné zariadenia sú príležitosť, ako tieto nároky čo najlepšie splniť pri zachovaní prehľadnosti a cenovej dostupnosti riešenia.

Trendom sa teda stáva nie prerábanie ERP ako celku pre mobilné zariadenia, ale poskytovanie platformy, na ktorej možno stavať čiastkové mobilné aplikácie pre požadovanú časť ERP.

Za najdôležitejšie vlastnosti, ktoré by takáto platforma mala mať, považujeme predovšetkým možnosť vytvárať aplikácie maximálne prispôsobené pre konkrétne zariadenia (mobil, tablet, PC, web) s využitím natívnych funkcií daného zariadenia (fotoaparát, čítačka čiarových kódov a pod.). Možnosť ovládania prostredníctvom typických mobilných funkcií ako rolovanie či potiahnutie musia byť samozrejmosť. Vývoj aplikácií by sa mal dať po vyškolení realizovať aj na strane zákazníka – moderné ERP preto poskytujú rozhranie API, ktoré spravidla ponúka širokú paletu funkcií na komunikáciu s jadrom ERP.

V neposlednom rade je dôležitá aj forma komunikácie s centrálnou databázou, resp. aplikačným jadrom ERP. Ak prebieha vždy v reálnom čase, vyhneme sa komplikáciám so synchronizáciou a prípadným problémom s kvalitou dát.

Budúcnosť systémov ERP pri čoraz väčšom rozsahu používania mobilných zariadení vidíme v podobe množstva aplikácií nad jednou databázou, pričom každá aplikácia bude maximálne personalizovaná a prispôsobená zariadeniu, na ktorom sa používa, optimalizovaná pre proces, ktorý sa v nej realizuje, no zároveň bude súčasťou jednotnej architektúry platformy daného systému ERP.

 

ERP

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Bosch ConnectedWorld 2019: 3 príklady využitia IoT v praxi (video)

16.05.2019 12:54

Bosch Connected World 2019 je jednou z najväčších medzinárodných konferencií venovanej Internetu vecí. V dňoch 15. a 16. mája na nej predstavuje viac ako 80 vystavovateľov svoje riešenia pre využitie ...

ITPro

Security: Päť operačných systémov vo firme? Zvládnuť sa to dá

03.06.2019 00:00

Bežný človek by si mohol myslieť, že firmy v našich končinách nefungujú na ničom inom, len na Windows. Ide síce o najrozšírenejší operačný systém, nemusí to však byť najvhodnejšia platforma pre všetky ...

ITPro

Prieskum: Trh ERP na Slovensku v roku 2018

08.05.2019 12:41

Redakcia magazínu PC REVUE uskutočnila v priebehu apríla prieskum predaja podnikových informačných systémov (ERP) na slovenskom trhu v roku 2018. V rámci prieskumu boli oslovené obchodné zastúpenia za ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button