Image
10.1.2019 1 Comments

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: Úvod

Elektromobilita je fenomén doby a v súčasnosti stojí na rázcestí. Automobilky masívne investujú do vývoja elektromobilov a ďalších technológií alternatívnych pohonov, stavajú sa rýchlonabíjacie stanice, vlády poskytujú rôzne dotácie a ďalšie výhody na nákup elektromobilov.

Predaj elektromobilov a automobilov typu plug-in hybrid v posledných rokoch zaznamenal prudký rast a možno očakávať, že v budúcnosti sa bude zvyšovať ešte rýchlejšie. Za posledný rok podľa Asociácie európskych výrobcov trh elektrických automobilov narástol o 38 %. Tento výsledok je vo svetle celkového poklesu predaja áut v Európe o 5 % ešte významnejší. Elektrické vozidlá sú tak najrýchlejšie rastúcim segmentom na starom kontinente. Zaujímavý je fakt, že výrazný nárast (až o 49 %) zaznamenali úplne elektrické autá a so 45 % začínajú dominovať segmentu elektrifikovaných vozidiel, zatiaľ čo plug-in hybridy predstavujú 32 %. Spoločnosť Bloomberg New Energy Finance predpovedá, že pred rokom 2040 bude predaj elektrických vozidiel prevažovať nad bežnými motorovými vozidlami.

V roku 2018 prišlo na trh alebo bolo predstavených viacero zaujímavých modelov elektromobilov s dojazdom okolo 300 km. Takéto vozidlá už začínajú dávať zmysel aj ako úplná náhrada konvenčných modelov so spaľovacím motorom.

Rok 2019 bude prelomovým rokom v elektromobilite. Do predaja príde množstvo nových modelov elektromobilov a plug-in hybridov, ktoré majú už aj pre strednú vrstvu zákazníkov zaujímavý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Viacero modelov elektromobilov ponúkne reálny dojazd 400 km a viac, pričom cenové relácie sa posunú do priaznivejších čísel, čo napomáha aj podpora zo strany štátu. Z tohto hľadiska je už zaujímavé uvažovať o využívaní elektromobilov aj pre potreby firiem, samospráv a ďalších inštitúcií. Slovensko má navyše v rámci okolitých krajín jednu z najviac rozvinutých infraštruktúr v oblasti nabíjacích staníc a ďalej ju systematicky buduje.

Záujem používateľov o elektromobilitu sa zvyšuje,  a preto sme sa rozhodli poskytnúť odbornej aj laickej verejnosti ucelené informácie o stave elektromobility na Slovensku, dostupných elektromobiloch a možnostiach ich využívania v súkromnej, podnikovej aj inštitucionálnej sfére. Pomôcť majiteľom firiem, hotelov, zábavných a obchodných centier zorientovať sa v možnostiach využívania a podpory elektromobility a jej prínosu pre podnikanie, poskytnúť samosprávam aj developerom užitočné informácie o možnostiach budovania verejných nabíjacích staníc od technického riešenia cez legislatívu až po rozvoj podnikania.

 

Kompletné vydanie ročenky ELEKTROMOBILITA 2019 vo formáte PDF

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ročenka 1

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: Čo stojí „plná nádrž”

18.03.2019 00:00

Spotreba aktuálnych modelov elektromobilov sa pohybuje medzi 15 - 23 kW/100 km. Ak budeme uvažovať o klasickom cykle, kde čiastočne jazdíte aj po diaľnici a so zapnutým kúrením alebo klimatizáciou, m ...

Ročenka 1

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: Ceny za nabíjanie

15.03.2019 13:58

GreenWay Operátor GreenWay umožňuje nabíjanie vo svojej sieti nabíjacích staníc iba prostredníctvom prístupovej karty RFID alebo mobilnej aplikácie na základe registrácie na portáli www.greenway.sk, ...

Ročenka

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: Siete nabíjacích staníc

12.03.2019 00:00

Jedným z najväčších stimulov rozvoja elektromobility je vybudovanie spoľahlivej nabíjacej infraštruktúry aj mimo veľkých miest. Podľa údajov EAFO (European Alternative Fuel Observatory) patrí Slovensk ...

q

1 Comments

  1. záujem reakcia na: ELEKTROMOBILITA: Úvod
    22.2.2019 14:02
    Dobry den,zaujimam sa o elektromobilitu v Europe.
    Posielajte mi prosim viac cerstvych informacii.Dakujem
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

eFocus 2019


PC forum button