Image
2.7.2018 0 Comments

EK predstavila nové horizontálne programy, miliardy poputujú i do digitálnych technológií

Mali by sme lepšie participovať na priamo riadených programoch, ktoré poskytujú financie i pre najnovšiu generáciu digitálnych technológií, povedala generálna riaditeľka sekcie riadenia informatizácie na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Martina Slabejová.

Na  stretnutí technických šéfov eGovernmentu v bulharskej Sofii sa zúčastnila i digitálna líderka Slovenska Martina Slabejová. Hlavnou témou stretnutia  bola diskusia o  budúcom finančnom období v kontexte digitálnych technológii a ich implementácie prostredníctvom hlavných horizontálnych programov: Digital in Horizon Europe 2020, CEF (3 mld. EUR), Media under Creative Europe, (1mld. EUR) a Digitálna Európa (9,2 mld. EUR).

 „Našim cieľom je zamerať sa na tieto nové programy, pretože z nich budú profitovať tie krajiny, ktoré už teraz tvoria stratégiu ich čerpania,“ uviedla M. Slabejová.

Horizontálny program Digitálna Európa predstavuje investičný rámec stratégie Jednotného digitálneho trhu, ktorý reaguje na trendy online éry: vysokovýkonnú výpočtovú techniku, umelú inteligenciu, kybernetickú bezpečnosť, pokročilé digitálne zručnosti obyvateľov EÚ a elektronickú verejnú správu. Európska komisia taktiež predstavila nástroje na centralizáciu fondov na európskej úrovni s cieľom zmierniť administratívnu záťaž pre poberateľov z jednotlivých členských krajín.

Podpredseda vlády SR Richard Raši pred časom avizoval, že v centrálne riadených, takzvaných komunitárnych programoch je vyčlenených až 175 miliárd eur, z ktorých Slovensko doteraz takmer nečerpalo, a preto sa ich musíme naučiť využívať. Vicepremiér tiež uviedol, že Úrad podpredsedu vlády bude aktívne pomáhať žiadateľom s prípravou čerpania a má vzniknúť i špecializovaná webstránka.

 

Pozn.

Návrh na vytvorenie vôbec prvého programu Digitálna Európa s investíciami vo výške 9,2 miliardy EUR predložila EK 6. júna. Kým stratégiou jednotného digitálneho trhu bola updatovaná regulačná oblasť pre online svet, program Digitálna Európa má ambíciou byť jej investičným rámcom. Konkrétna podpora je navrhnutá nasledovne:

  • superpočítače (podpora vo výške 2,7 miliardy EUR )
  • umelá inteligencia (podpora vo výške 2,5 miliardy EUR)
  • kybernetická bezpečnosť a dôvera ( 2 miliardy EUR)
  • digitálne zručnosti (700 miliónov EUR)
  • zabezpečenie širokého využívania digitálnych technológií vo všetkých hospodárskych a spoločenských sférach (1,3 miliardy EUR )

Popri Digitálnej Európe je potrebné pokračovať vo financovaní výskumu a inovácií pre najnovšiu generáciu digitálnych technológií a posilniť ho v budúcom viacročnom finančnom rámci v programe Horizon Europe. Tieto dva programy budú navzájom spolupracovať: zatiaľ čo Európsky horizont poskytne dôležité investície do výskumu a inovácií, Digitálna Európa bude vychádzať z ich výsledkov, vytvorí potrebnú infraštruktúru a podporí zavádzanie a budovanie kapacít, ktoré budú slúžiť ako podklad pre budúci výskum v oblasti umelej inteligencie, robotiky, vysokovýkonnej výpočtovej techniky a veľkých dát.

V rámci Nástroja na prepájanie Európy sa zase poskytne fyzická infraštruktúra vysokokapacitných širokopásmových sietí potrebných na zavádzanie digitálnych služieb a technológií navrhnutých v programe Digitálna Európa. Keďže z NPE sa budú podporovať kritické infraštruktúry odvetví, ktoré potrebujú primeranú úroveň kybernetickej bezpečnosti, bude využívať riešenia zavádzané v rámci programu Digitálna Európa. V budúcnosti sa bude zavádzanie digitálnych služieb v oblastiach verejného záujmu podporovať iba z programu Digitálna Európa.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Kybernetické útoky denne ohrozujú firmy aj jednotlivcov. Ako im efektívne čeliť?

12.11.2019 18:08

Až 53 percent firiem na Slovensku má skúsenosť s bezpečnostným incidentom. Číslo však môže byť vyššie, nakoľko firmy sa s takýmto typom útoku neradi priznávajú. Chronicky známy je príklad zahraničnej ...

Tlačové správy

Herná značka HyperX predala 10 miliónov slúchadiel, 1 milión klávesníc a 65 miliónov pamätí

12.11.2019 14:51

HyperX, herní divize Kingston Technology Company, Inc, oznámila, že od vydání svého prvního herního headsetu v roce 2014 prodala 10 milionů sluchátek. Od svého vzniku značka HyperX vyrobila 30 různých ...

Tlačové správy

Eurofondy a obstarávanie po novom? Jednoduchšie, flexibilnejšie a bez byrokracie

12.11.2019 14:27

Najväčšia konferencia o IT vo verejnej správe ITAPA 2019 sa začala. V prvý deň sa za jedným stolom stretli predstavitelia Úradu podpredsedu vlády SR pre informatizáciu a investície (ÚPVII), Európskej ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá