Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

RECENZIA: EIZO FlexScan EV2750-BK / Výborný pracovný monitor

0

» Prvé, čo vás upúta hneď pri vybaľovaní, je dizajn. Predná časť je tvorená jednoliatym tmavým matným povrchom. Okolo neho je nenápadný čierny lem s hrúbkou iba 1 mm. Vyzerá to veľmi efektne. Po zapnutí sa ukáže pod týmto krycím sklom tenký rámik zvrchu a bokov, široký iba 6 mm. Spodná strana je širšia a je na nej vpravo umiestnená šestica multifunkčných dotykových tlačidiel, dotykové tlačidlo vypnutia, biela stavová LED-ka a v strede snímač okolitého osvetlenia. Monitor je tradične vybavený masívnym podstavcom s variabilnými možnosťami nastavenia náklonu, sklonu, výšky, natočenia aj pivotu. Široká je aj ponuka prípojných miest. Nájdete tu DisplayPort, HDMI, DVI-D, audiovstup, výstup na slúchadlá a 2-portový rozbočovač USB 3.0. 27-palcový panel IPS má rozlíšenie 2560 × 1440 s frekvenciou 60 Hz a s pomerom strán 16:10. Krycie sklo nesie špeciálnu antireflexnú matnú vrstvu a je odolné proti odtlačkom prstov. Panel disponuje vysokým jasom a hybridnou reguláciou jasu, ktorá zabraňuje blikaniu podsvietenia. V časti rozsahu využíva spojité a v časti vysokofrekvenčné riadenie jasu. Monitor je vybavený viacerými ekologickými technológiami, ktoré pomáhajú znižovať spotrebu energie a šetriť váš zrak. Na ušetrenie miesta na stole je vybavený aj dvojicou reproduktorov. Napájací zdroj je vstavaný.

Skúsenosti a merania

Veľká výhoda je masívny stojan s obrovskými možnosťami nastavenia. Monitor je cielený predovšetkým na pracovné nasadenie, kde ponúkne kvalitný základ na prácu od kancelárskych aplikácií cez grafiku po spracovanie videa či fotografií. Samozrejme, jeho kvality sa dajú využiť aj na sledovanie videa alebo hranie hier. Vďaka vysokému rozlíšeniu a vhodnej uhlopriečke môžete napríklad pri práci v textovom editore mať naraz zobrazené až 3 stránky textu. V grafických programoch zase máte lepšiu kontrolu nad projektom a môžete využiť zobrazenie väčšieho množstva pracovných panelov. Pri občasnom pozretí filmu alebo hraní hier v našich meraniach iba potvrdil svoje kvality a určenie. Nejde o špecializovaný grafický monitor, čomu zodpovedajú aj hodnoty gamutu. Dokáže pokryť 100 % farebného priestoru sRGB a 81 % Adobe RGB. Gama krivku však dokáže sledovať s nulovou odchýlkou a vynikajúci je aj rozptyl farebnej teploty so zmenou jasu. Maximálny jas sme namerali na úrovni 372,9 cd/m2, čo je viac, ako udáva výrobca. Výborné boli aj hodnoty jednotnosti farieb a jasu na ploche. Tradične špičková je presnosť farieb, pri ktorej sme namerali nulovú priemernú odchýlku farieb δE. Zaujímavé je, že výrobca udáva maximálnu spotrebu 67 W. My sme pri maximálnom nastavení jasu s vypnutým Auto EcoView namerali necelých 35 W, pričom pri nastavení na 71 %, ktoré zodpovedá svietivosti 120 cd/m2, sa spotreba pohybovala okolo 20 W.

PARAMETRE:

Model: EIZO FlexScan EV2750-BK
Displej: IPS, 27", 2560 × 1440 @60 Hz
Latencia: 5 ms
Udávaný jas: 350 cd/m2
Prípojné miesta: DisplayPort, HDMI, DVI-D, audiovstup, výstup na slúchadlá a 2-portový rozbočovač USB 3.0
Vybavenie: LED podsvietenie, reproduktory, automatická regulácia jasu, USB hub
Udávaná spotreba stand-by/pracovná/max.: 0,5 W/22 W/67 W
Polohovanie: 172° doľava/doprava, -5° dopredu, 35° dozadu, otáčanie o 90°, výška 15,5 cm
Hmotnosť: 7900 g
Zapožičal: EIZO
Cena: 785 EUR s DPH

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz, výborné ovládanie, zaujímavý dizajn, nízka spotreba
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Gamut: 100 %
Tónová reakcia: 100 %
Biely bod: 100 %
Kontrast: 100 %
Jednotnosť jasu: 50 %
Jednotnosť farby: 80 %
Odchýlky farieb: 100 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 100 %
Celkovo: 90 %

VERDIKT:

Kvalita obrazu a prevádzkové parametre sú vynikajúce. Výborné je aj ovládanie monitora. Hoci dotykové tlačidlá v tomto prípade nie sú podsvietené, stačí sa dotknúť kdekoľvek pravého ovládacieho panela, nad tlačidlami sa rozsvietia na obrazovke nápisy. Ovládanie je jednoduché a priamočiare. Pri práci v aplikáciách oceníte veľkú plochu aj vysoké rozlíšenie panela. Oproti 4K monitorom, pre ktoré je uhlopriečka 27" ešte malá, je 2K rozlíšenie tak akurát. Vysoký jas v kombinácii s vynikajúcou antireflexnou úpravou umožňuje nasadenie v priestoroch, kde vám občas bude presvitať aj slnečné svetlo. Jediným limitujúcim faktorom by mohla byť vyššia cena, prístroj sa vám však za to odvďačí výbornou ergonómiou pri práci aj nízkou spotrebou energie. Výrobca navyše poskytuje nadštandardnú záruku 5 rokov.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať