EIZO ColorEdge CS2740 / Kvalita pre amatérov aj profesionálov

0

Spoločnosť EIZO je známa všetkým profesionálom i nadšeným amatérom, ktorí pracujú s fotografiou, videom alebo grafikou. Monitory EIZO sú na tomto poli legenda a nie je to inak ani pri novinke z radu ColorEdge CS2740.

Monitor patrí do stredného radu a je určený predovšetkým na spracovanie fotografií a videa. Novinka prichádza s uhlopriečkou 27 palcov a rozlíšením 4K UHD, teda 3840 × 2160 bodov. Vďaka tomu dosahuje mimoriadnu pixelovú hustotu 164 ppi. Panel je typu IPS a má špe­ciálny antireflexný povrch. Interne pracuje až so 16-bitovou prevodnou tabuľkou LUT a 10-bitovým zobrazením farieb. Dokáže tak pokryť až 99 % farebného priestoru Adobe RGB alebo tlačový farebný priestor CMYK ISO-Coated V2. Vďaka tomu je zabezpečené úplné a neskreslené podanie farebného spektra najnovších fotoaparátov, ako aj presná simulácia tlačového výstupu. Monitor dosahuje maximálny jas až na úrovni 350 cd/m2. Ako je u výrobcu už dobrou tradíciou, je kalibrovaný priamo zo škatule, takže ihneď po vybalení ho možno bez problémov používať. Výrobca si veľmi dáva záležať na kvalite zobrazenia a jeho stálosti. Preto je každý panel už vo výrobe presne premeraný po celej ploche, aby bola odhalená akákoľvek prípadná nehomogénnosť jasu alebo farby, a tieto nedostatky sú zavedené v podobe procesu Digital uniformity equalizer do softvéru monitora, čím sa zaručuje, že po celú životnosť monitora budú farby vyzerať rovnako bez ohľadu na miesto zobrazenia. Zaujímavé je, že monitor obsahuje prednastavené profily ICC priamo vo svojej pamäti, odkiaľ ich možno kedykoľvek vyvolať. Odpadá teda nutnosť kalibrácie na rôzne spôsoby použitia, takže si môžete napríklad zvoliť režim Adobe RGB alebo Rec.709 a podobne. Pochopiteľne, pokiaľ pracujete s DTP alebo s podobnými farebne náročnými aplikáciami, aj napriek presnému nastaveniu z výroby treba monitor pravidelne kalibrovať. Vďaka podpore tabuliek LUT je kalibrácia hardvérová a výsledky sa ukladajú v podobe upravenej tabuľky LUT do pamäte monitora, odkiaľ ich potom môžete vyvolať. Na kalibráciu je k dispozícii špičkový softvér ColorNavigator 7, ktorý si môžete stiahnuť zadarmo. Pri spracovaní videa je možnosť nastavenia režimov na reprodukciu videa HDR, pričom monitor poskytuje jas na úrovni do 300 cd/m2.

Prístroj ponúka bohatú konektivitu, ktorá pozostáva z DisplayPortu, HDMI aj USB-C. Vďaka USB-C možno pripojiť PC rovnako ako pri použití DisplayPportu, výhoda je však v tom, že konektor poskytuje aj spätné napájanie s výkonom až 60 W, takže ak k nemu pripojíte napríklad notebook, ten sa môže napájať priamo z monitora. To oceníte hoci v prípade, že svoj notebook prenášate medzi domovom a prácou, pričom napájací adaptér môžete mať trvale doma a v práci notebook pripojíte k monitoru. Okrem toho monitor obsahuje aj 4-portový USB hub, takže k nemu môžete pripojiť ďalšie periférie, napr. myš, klávesnicu, externý disk, tlačiareň a podobne.

EIZO sa aj pri tomto modeli drží svojho tradičného minimalistického a funkčného dizajnu. Panel obklopuje pomerne široký rám. Široká noha vsadená do okrúhleho podstavca umožňuje nastavenie vo všetkých osiach, teda otáčanie, výšku, náklon, sklon aj pivot. Nastavovacie tlačidlá vpravo dole v rámiku sú dotykové a sú označené iba radom siedmich LED bez akýchkoľvek nápisov. Ich funkciu sa dozviete až po dotknutí sa niektorého z nich na obrazovke. Menu je jednoduché a dobre ovládateľné. Jeho súčasťou je aj päť používateľských režimov, ktoré môžete nastaviť práve prostredníctvom Color Navigatora a uložiť ich do pamäte monitora. Pomocou menu ich potom jednoducho vyvoláte. K vysokej ergonómii tohto modelu prispievajú aj technológie na ochranu zraku, ako je podsvietenie bez blikania alebo kvalitná antireflexná vrstva na povrchu panela.

Na záver musím konštatovať, že novinka od EIZO ma nijako neprekvapila, ale určite ani nesklamala. Neprekvapila ma, pretože u tohto výrobcu je špičková kvalita obrazu v podstate tradičná a tento model to iba potvrdzuje. Poslúži rovnako dobre začínajúcemu amatérovi aj v profesionálnom štúdiu, kde záleží na presnosti farieb, ich trvácnosti a na dlhej životnosti monitora. Podanie farieb je vynikajúce, nie je mu čo vyčítať. 4K rozlíšenie je pri tejto uhlopriečke prínosom v podstate iba pre vyššiu ostrosť obrazu bez pozorovateľného rastra. Pri spracovaní videa a pri podobných činnostiach, kde potrebujete čo najviac miesta napríklad na časovú os a podobne, je výhodnejšie pracovať so 4K monitorom s väčšou uhlopriečkou, minimálne 32", a tento monitor využívať ako náhľadový. Pri spracovaní fotografií však poslúži veľmi dobre.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obraz, 99 % pokrytie Adobe RGB, ovládanie, hardvérová kalibrácia, možnosti polohovania
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Panel IPS LCD, kontrast 1000:1, jas 350 cd/m2, latencia 10 ms (GtG), uhlopriečka 27", rozlíšenie 3840 × 2160 pixelov (16:9), pokrytie 99 % farebného priestoru AdobeRGB, 16-bitová tabuľka LUT na presnú hardvérovú kalibráciu, 10-bitový panel, ­vstupy DisplayPort, HDMI, USB-C s podporou PD 60 W, USB hub (4× výstup USB 3.1 gen. 1), kalibračný softvér ColorNavigator 7 a program na správu farieb Quick Color • Match na bezplatné stiahnutie, päťročná záruka, typická spotreba 36 W, max. spo­treba 168 W, hmotnosť 10,3 kg

• Cena: 1519 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať