Image
28.8.2019 1 Comments

„Rollbot“ nepotrebuje žiadnu pomocnú silu na zmenu tvaru

Vedci z Harvardu vyvinuli nového "mäkkého" robota, ktorý je schopný ohýbať sa a meniť tvar v závislosti od vonkajších podnetov. Tím vedcov sa inšpiroval technikou origami a vytvoril multifunkčné mäkké roboty, ktoré sa ohýbajú za pomoci postupných záhybov. Technika origami je schopná kódovať viacero tvarov a funkcií v jednej štruktúre. Roboty využívajú elastoméry z tekutých kryštálov, ktoré pri vystavení teplu zmenia tvar.

Tím vytlačil dva typy 3D mäkkých pántov, ktoré sa skladajú pri rôznych teplotách, pričom je možné ich naprogramovať tak, aby sa skladali v špecifickom poradí. Tento typ pántu uľahčuje tímu programovanie robotických funkcií a riadenie toho, ako robot zmení tvar. Vďaka tejto technológii tak stačí naprogramovať iba niekoľko malých oblastí štruktúr a ich reakciu na zmenu teploty.

Vedci postavili niekoľko zariadení, vrátane mäkkého robota zvaného „Rollbot“. Rollbot na začiatku vyzerá ako plochý disk, dlhý asi 8 cm a široký 4 cm. Akonáhle sa Rollbot umiestni na horúci povrch, s teplotou približne 200 stupňov Celzia, jedna súprava pántov sa zloží a Rollbot sa zvinie do päťuholníkového kolesa. Keď sú pánty mimo horúceho povrchu, rozložia sa a sú pripravené na ďalší cyklus. Ďalšie zariadenie sa v horúcom prostredí dokáže zložiť do tvaru kancelárskej spony, pričom sa po ochladení znova rozvinie.

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

S Ferrari či Harley Davidson už len potichu. Radar má zakročiť proti príliš hlučným motorkám a autám

12.09.2019 00:10

Motorkári sa často zvyšovaním otáčok motora snažia pritiahnuť pozornosť okolia. Proti tejto nepríjemnej praktike chcú zakročiť obyvatelia parížskeho predmestia Villeneuve-le-Roi. Plánujú nasadiť vybav ...

Inovácie 3

Windows 10 asi čoskoro umožní telefonovať z počítača prostredníctvom smartfónu

11.09.2019 00:20

Aplikácia Váš telefón pre Windows 10 poskytovala možnosť ukladať obrázky z telefónu priamo do počítača, synchronizovať upozornenia, prezerať a odosielať správy MMS a ďalšie. Teraz ponúkne aj ďalšie zl ...

Inovácie 1

Výborne urobené deepfake video ukazuje, ako by postavu Nea v Matrixe zahral Will Smith

11.09.2019 00:15

Nové deepfake video na YouTube demonštruje, aké by to bolo, keby rolu protagonistu Nea vo filme Matrix z roku 1999 namiesto Keanu Reevesa dostal Will Smith. Mimochodom, tomuto hercovi bola hlavná úlo ...

q

1 Comments

  1. co za magora zas pisal tento clanok!? reakcia na: „Rollbot“ nepotrebuje žiadnu pomocnú silu na zmenu tvaru
    29.8.2019 11:08
    O ziadneho robota tam nejde a nejde tam ani o vedecku pracu. Slovo vedci je uplne zbytocne spominat, ked sa hraju s hrackami, ktore si uz robia 8 rocne deti na Slovensku. Toto sa robi aj s polamanymi zapalkami a nakvapkanim vody do ich zlomu.
    Btw. kde ten magor, co toto napisal vidi programovanie? Asi on je naprogramovany aby isiel na wc alebo pisal nezmysli na internet.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019