Image
28.8.2019 1 Comments

„Rollbot“ nepotrebuje žiadnu pomocnú silu na zmenu tvaru

Vedci z Harvardu vyvinuli nového "mäkkého" robota, ktorý je schopný ohýbať sa a meniť tvar v závislosti od vonkajších podnetov. Tím vedcov sa inšpiroval technikou origami a vytvoril multifunkčné mäkké roboty, ktoré sa ohýbajú za pomoci postupných záhybov. Technika origami je schopná kódovať viacero tvarov a funkcií v jednej štruktúre. Roboty využívajú elastoméry z tekutých kryštálov, ktoré pri vystavení teplu zmenia tvar.

Tím vytlačil dva typy 3D mäkkých pántov, ktoré sa skladajú pri rôznych teplotách, pričom je možné ich naprogramovať tak, aby sa skladali v špecifickom poradí. Tento typ pántu uľahčuje tímu programovanie robotických funkcií a riadenie toho, ako robot zmení tvar. Vďaka tejto technológii tak stačí naprogramovať iba niekoľko malých oblastí štruktúr a ich reakciu na zmenu teploty.

Vedci postavili niekoľko zariadení, vrátane mäkkého robota zvaného „Rollbot“. Rollbot na začiatku vyzerá ako plochý disk, dlhý asi 8 cm a široký 4 cm. Akonáhle sa Rollbot umiestni na horúci povrch, s teplotou približne 200 stupňov Celzia, jedna súprava pántov sa zloží a Rollbot sa zvinie do päťuholníkového kolesa. Keď sú pánty mimo horúceho povrchu, rozložia sa a sú pripravené na ďalší cyklus. Ďalšie zariadenie sa v horúcom prostredí dokáže zložiť do tvaru kancelárskej spony, pričom sa po ochladení znova rozvinie.

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 1

JetPack realitou: Speeder, prvý lietajúci motocykel, by mal dosiahnuť rýchlosť viac ako 640 km/h

18.11.2019 00:15

Startup JetPack Aviation, podporovaný investičnou spoločnosťou YCombinator, pripravuje prvý lietajúci motocykel na svete. Osobný lietajúci stroj sa bude volať Speeder, čo určite ocenia fanúšikovia Sta ...

Inovácie 3

Lietadlá ničia planétu, nové moderné vzducholode však nebudú

18.11.2019 00:05

V auguste sa Greta Thunbergová preplavila cez Atlantik na plachetnici s nulovými emisiami, aby protestovala proti vysokým uhlíkovým emisiám lietadiel. No možno v budúcnosti bude pri takýchto protesto ...

Inovácie

Prídavná obrazovka CastAway zdvojnásobí plochu displeja vášho smartfónu

15.11.2019 00:20

Páči sa vám Microsoft Surface Duo, ale nemáte peniaze, aby ste vymenili svoj súčasný telefón? Možno vás zaujme kampaň na portáli Indiegogo. CastAway je druhá obrazovka pre smartfón, o ktorej tvorcovia ...

1 Comments

  1. co za magora zas pisal tento clanok!? reakcia na: „Rollbot“ nepotrebuje žiadnu pomocnú silu na zmenu tvaru
    29.8.2019 11:08
    O ziadneho robota tam nejde a nejde tam ani o vedecku pracu. Slovo vedci je uplne zbytocne spominat, ked sa hraju s hrackami, ktore si uz robia 8 rocne deti na Slovensku. Toto sa robi aj s polamanymi zapalkami a nakvapkanim vody do ich zlomu.
    Btw. kde ten magor, co toto napisal vidi programovanie? Asi on je naprogramovany aby isiel na wc alebo pisal nezmysli na internet.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá